Jak ochronić swoją prywatność w Windows 10 – ograniczamy śledzenie użytkownika przez Microsoft?

Coraz bardziej postępująca inwigilacja użytkowników komputów właściwie nie zna granic – dobrym przykładem na to jest sposób, w jaki Microsoft gromadzi informacje o swoich użytkownikach. Domyślnie w Windows 10 wszelkie ustawienia dotyczące prywatności pozostawiają wiele do życzenia – wszelkie ustawienia dotyczące prywatności zakładają pełne udostępnianie danych odnośnie właściwie wszystkiego, co robimy i przechowujemy na swoim komputerze. Mało tego, użytkownik ma możliwość zablokowania udostępniania takich danych jedynie w niewielkim zakresie, poprzez kilka opcji wyboru dostępnych podczas instalacji systemu. W tym artykule dowiecie się, w jaki sposób do minimum ograniczyć ilość danych pobieranych z naszego komputera oraz wysyłanych do Microsoftu. Ponadto zaprezentuję sposób na odciążenie własnego łącza internetowego, które (o tym również zdecydowana większość użytkowników jeszcze nie wie) jest wykorzystywane do dystrybucji aktualizacji systemu Windows.

Jak skonfigurować prywatność Windows 10.

Tak jak wspomniałem wyżej, pierwsze opcje dotyczące ustawień prywatności znajdują się już na etapie instalacji czy aktualizacji systemu do Windows 10 – trzeba jednak pamiętać, że aby w ogóle mieć możliwość zajrzenia do tego miejsca, podczas instalacji wybrać opcję Dostosuj ustawienia ledwo widoczną na dole ekranu.

Jak poprawić prywatność Windows 10

Po kliknięcu tego przycisku ukazuje się nam następujący ekran:

Jak poprawić prywatność Windows 10

Polecam oczywiście przesunięcie wszystkich suwaków w lewo na pozycję Wyłączone. To i tak dopiero początek prób zbierania przez Microsoft informacji o sposobach, w jaki każdy użytkownik używa swojego komputera. Do tego jeszcze kolejny ekran z podobnymi opcjami:

Jak poprawić prywatność Windows 10

Klikamy Dalej i kontynuujemy instalację systemu, tak jak zwykle. Jeśli np. zapomnieliśmy o wyłączeniu tych opcji podczas instalacji systemu i nie chcemy specjalnie do tego celu ponownie go instalować, możemy zmienić te domyślne ustawienia już z poziomu ustawień po jego zainstalowaniu, o czym poniżej.

Wkrótce, po kilku ponownych uruchomieniach komputera i wprowadzeniu niezbędnych ustawień, system jest gotowy do pracy. Wtedy w dowolnym momencie (najlepiej jeszcze przed podłączeniem się do Internetu) można po prostu otworzyć menu Start, następnie przycisk Ustawienia oraz panel Prywatność. Wówczas ukazuje się nam okno wyglądające dokładne jak to:

Jak poprawić prywatność Windows 10

Jak widać, mamy na nim aż 13 pozycji odpowiadających za ustawienia naszej prywatności. Nietrudno się domyślić, że w każdej z nich wszelkie ustawienia są w trybie Włączony, co oznacza, że właściwie wszystko co robimy na własnym komputerze, może być swobodnie i legalnie przesyłane do Microsoftu. Zatem zdecydowanie polecam bez namysłu przełączyć wszystkie znajdujące się tam  ustawienia na status Wyłączone. Co ciekawe, gdy przejdziemy na zakładkę Opinie i diagnostyka okazuje się, że nie mamy możliwości nieprzysyłania Microsoftowi żadnych danych dotyczących danych diagnostycznych – zaznaczamy w takim razie opcję Podstawowe, przechodzimy dalej i na następnej zakładce kończymy konfigurowanie ustawień naszej prywatności.

Jak poprawić prywatność Windows 10

Tym sposobem możemy przynajmniej czuć się zdecydowanie mniej inwigilowani niż do tej pory (w poprzednich edycjach systemów Windows telemetria nie była aż tak rozwinięta) oraz mieć pewność, że jedynie szczątkowe informacje są pobierane z naszego komputera i wysyłane do Microsoftu.

Ponadto proponuję również każdemu użytkownikowi Windows 10 odłączenie swojego komputera od globalnej sieci, która udostępnia między sobą aktualizacje dla systemu – przede wszystkim w celu odciążenie swojego łącza internetowego. Wobec tego klikamy przycisk Start i wpisujemy słowo Update, a następnie wybieramy opcję Ustawienia usługi Windows Update.

Jak poprawić prywatność Windows 10

Na kolejnym ekranie klikamy Opcje zaawansowane oraz Wybierz sposób dostarczania aktualizacji. Następnie po prostu przełączamy jedyny obecny tam suwak na opcję Wyłączone i od tej pory mamy pewność, że nasz komputer nie jest serwerem aktualizacji systemu dla innych komputerów z zainstalowanym systemem Windows10.

Jak poprawić prywatność Windows 10

Po tych wszystkich zabiegach należy jeszcze tylko ponownie uruchomić komputer, aby zmiany zostały trwale zapisane i od tej pory nasz prywatność oraz sposoby, w jakie używamy komputera będą chronione przed wyciekiem na serwery Microsoftu.

Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie darmowego programu DoNotSpy10. Program opisano w naszym pordniku tutaj: http://www.mamkomputer.info/donotspy10-i-nikt-nas-nie-bedzie-sledzil/

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu