Stare i zaginione gry, jak je znaleźć? + Jak pobrać gry?

Jeśli lubisz wrcać czasem do wspomnień (jesli jesteś userem weteranem), lub jeśli chcesz pograć w stare gry na pc, w które grał Twój ojciec, ten poradnik jest dla Ciebie.

            Na to pytanie chciałaby odpowiedzi, każda osoba, która miała styczność z jakimś mało znanym lub starym tytyłem, z dawnych lat. Nasza redakcja śpieszy z pomocą. Poradnik pokaże Ci jak je odnaleźć i pobrać. Potem już zostaje cieszyć się tytułem!

Uwaga! Mamkomputer.info nie odpowiada za sposób uzyskania tytułów. W niektórych krajach może się okazać, że pobierając gry łamiecie prawo. Nasza redakcja nie zachęca do piractwa, ma na celu jedynie kultywowanie grania w znane i stare tytuły

Pkt 1 jak pobrać?

            Ważna uwaga na start.. nie wystarczy tylko pobrać tytuł. Ważne jest też, co zrobimy z plikiem, który „zasysamy z serwerów”. Czasami będziemy potrzebowali stworzyć obraz pliku, czasami po prostu rozpakować tytuł. W każdym razie jeżeli chcielibyście uzyskać dostęp do plików, o których piszemy, skorzystajcie z wyszukiwarki google.

WinRar

Winrar to program, który powstał po to aby zarabiać, ale nie ukrywajmy… mało kto płaci subskrypcję, po za oczywiście firmami. Nie jest to jedyny program, który pozwoli wam wypakować archiwa, ale stanowczo najbardziej popularny. Jeżeli jednak ktoś kupi subskrypcję niech da znać w komentarzu.

utorrent

Drugim programem ułatwiającym dostęp do plików jest utorrent. Niektóre pliki nie są nam dane w formie archiwum a właśnie w formie „linku typu torrent”. Po kliknięciu w taki link program uruchomi nam się automatycznie i pozwoli pobrać cały plik, który zazwyczaj jest już gotowy do instalacji. Czasami jednak wymaga stworzenia tzw. obrazu płyty.

Deamon tools

Ostatnim podstawowo ważnym programem jest deamon tools. To także nie jedyny program zapewniający taką usługę, ale dalej pozostaje jednym z najbardziej popularnych. Dzięki niemu możecie stworzyć obraz płyty, wasz komputer odczyta to, tak jakby do stacji dysków została włożona płytka.

Pkt 2 jak znaleźć?

            Prawdę mówiąc sposobów jest kilka. Po pierwsze zachęcamy do legalnego kupna tytułów. Tutaj pojawia się jednak problem wiele dawnych gier jest niedostępnych do kupna. Powody są różne, czasami studia upadły, czasami znikło zainteresowanie jakimkolwiek projektem.

https://mirror.polish-abandonware.pl/Gry/

Kapitan Pazur, Kurka wodna, Mortyr, Różowa pantera. To tylko kilka z naprawdę wielkich klasyków dla ludzi, którzy mają około 30 lat. Ale nie zrażajcie się jeżeli akurat macie lat 60. Strona jest intuicyjna, pobieranie rozpoczyna się od razu po wybraniu pliku. Przy tym wszystkim nie wymaga rejestracji i jest darmowa. Sami twórcy zwracają uwagę, że nie mają na celu piracenia gier a jedynie podtrzymania nostalgii tytułów, których kupić już się nie da. Jeżeli jednak jest inaczej zachęcamy jak zawsze do legalnego pozyskania produktu. Stanowczo jednak łatwiej teraz będzie z produktami od   nieistniejącej „cybermycha”, grami „tesco” itd.

Znaleźć możecie gry także na piratebay, ale celowo nie podajemy do niej linków, bo jednak „zatoka piratów” służy głównie piractwu. Jeżeli jednak tam traficie to przy wpisywaniu tagu „PL” można często odnaleźć prawdziwe perełki.

Gry typu freeware możecie odnaleźć w prosty sposób w googlach. My jednak dodamy od siebie link do, dobrze znanego portalu i czasopisma dla graczy.

https://www.cdaction.pl/tag-2289/freeware.html

Wątek nie jest już kontynuowany, ale być może znajdziecie coś dla siebie.

Czasami starsze gry i programy znajdziecie na równie znanej stronie chomikuj:

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=chomikuj

Warto jednak dopowiedzieć, że nie zawsze sposób ich nabycia jest legalny. Strona po za tym wymaga rejestracji a w przypadku większych plików sięgnie do waszych portfeli.

Podsumujmy

            Wygrzebywanie starych gier trochę graniczy między „nostalgiczną uczciwością” a piractwem. Cały czas podkreślamy, że naszym celem jest to pierwsze. Prywatnie bardzo się ucieszyłem mogąc sobie przypomnieć tytuły, w które grałem mając jakieś 500mhz pod blaszakiem i kilkanaście lat przed dorosłością. Mamy nadzieję, że i Wam ta informacja wypełni przyjemnie czas. Teraz, gracze do klawiatury!

Podziel się wiedzą z innymi

2 odpowiedzi na "Stare i zaginione gry, jak je znaleźć? + Jak pobrać gry?"

Komentarz do postu