Trudne zadanie jednej rodziny.

Children of Morta nie wciąga fabułą, ale przyciąga postaciami. Także bardzo przyjemną pixelartową grafiką. Pozwala na stały i równomierny postęp.

To bardzo intymna opowieść o losach rodziny Bergsonów, której zadaniem jest pokonanie rodzącego się w podziemiach zła. Jej 6 członków oraz staruszka, która jest ich przewodnikiem, musi stawić czoła przeciwnościom, które próbują zatruć swą obecnością okolicę. Przyszłość leży w ich rękach i tylko oni są w stanie przeciwstawić się tej czarnej mocy, która wyleciała na świat wraz z wybuchem góry Morty i zalała złem całą okoliczną krainę. W wyniku jej działania istoty przemieniły się w krwiożercze bestie i sieją chaos i zniszczenie. Jedynym sposobem na uratowanie krainy jest znalezienie nasion życia.

6 członków rodziny.

Rodzina Bergsonów od lat strzegła góry Morty. Każda z postaci, którą możemy i musimy walczyć ze złem, ma swoje własne umiejętności oraz odrębny oręż. Drzewo rozwoju to piętnaście pozycji dla każdego z 6 członków rodziny. Ponadto każdy z nich dysponuje pasywnymi zdolnościami, które może przekazywać na innych członków rodziny. Ulepszeń i progresu w Children of Morta jest tak dużo, że nie sposób zmaksymalizować swoich umiejętności aż do czasu ostatecznej walki. Ponadto gra wymusza postęp każdą postacią, które odblokowujemy wraz z postępem fabuły.

Hack-and-slash.

Children of Morta to gra roguelike typu hack-and-slash, w której większość czasu spędzamy w proceduralnie generowanych podziemiach. Walczymy ze złem i staramy się utorować sobie drogę do nasion życia. Po drodze walczymy z dziesiątkami różnorodnych przeciwników oraz bossami, którzy wcale nie należą do najłatwiejszych. Całe nasze szczęście polega na tym, że gdy wreszcie padniemy w walce, nie tracimy żadnego progresu, ani też życia, tylko przenosimy się z powrotem do podziemi pod domem Bergsonów, skąd zwykle wyruszamy na kolejne wyprawy.

Relacje w domu.

W międzyczasie, pomiędzy kolejnymi starciami, poznajemy całą rodzinę oraz jej wewnętrzne koneksje. Poznajemy relacje pomiędzy naszymi bohaterami i bezwiednie przywiązujemy się do nich. Każda z tych postaci ma odmienny charakter, każda jest inną osobistością, ma inne marzenia i plany. Jedni próbują swoich sił jako głowa rodziny, inni starają się za wszelką cenę udowodnić swoją wartość. Nawet czarny kot, ma swoje miejsce, prowadząc nieustanną i nierówną walkę z kłębkiem włóczki.

Wiele możliwości zwiększenia własnych zdolności.

Wchodząc po raz kolejny do podziemi, znajdujemy tam złoto, które porzucają pokonani wrogowie, klejnoty, ale także kapliczki, które zwiększają nasze zdolności. Możemy je polepszać na wiele rozmaitych sposobów, np. znajdując błogosławieństwa czy runiczną magię. Dają one aktywne lub pasywne bonusy, a czas ich trwania czasem jest ograniczony. Bonusy możemy także otrzymać poprzez inwestycje we własnym domu. To wszystko składa się na progres, który pozwala nam czasem walczyć niemal jak mityczni bogowie. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie rozwoju jesteśmy i jakie bonusy zechcieliśmy wybrać.

Podsumowanie. Gra cechuje się wyśmienitą pixelartową grafiką. Jest nie tylko doskonałym następcą poprzedników swojego gatunku, ale znajdziemy w niej wiele mechanik, które wyróżniają ją na tle innych, podobnych tytułów. Choć jej fabuła może nas nie wciągać, to jednak przywiązujemy się do pokazanych w niej postaci i możemy z niektórymi z nich się identyfikować. Ponieważ każda z tych postaci jest inna, to każdy powinien znaleźć swoją ulubioną. Konieczność rozgrywki nimi wszystkimi pozwala także znaleźć dla siebie ulubiony styl walki, który z chęcią wykorzystamy na najtrudniejszych przeciwnikach. Zmaksymalizowanie poziomów postaci i wszystkich ulepszeń jest tu chyba niemożliwe, chociaż, można przemierzać podziemia i walczyć z potworami także po pokonaniu ostatniego bossa.

Zalety
– Korzysta z wypracowanych rozwiązań i tworzy nowe na własne potrzeby.
– Ładna pixelartowa grafika.
– Postacie warte zapamiętania.
– Nastawienie na ustawiczny progres.
Wady
– Słaba fabuła.
Minimalne wymagania
System operacyjny: 64-bitowy z Windows 7
Procesor: 2.8 GHz Dual Core CPU
Pamięć: 4 GB RAM
Karta graficzna: GeForce GTX 660, Radeon R7 370 lub podobna z 2 GB video RAM
DirectX: Wersja 11
Miejsce na dysku: 2 GB dostępnej przestrzeni
Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX

*Wymagania minimalne z Platformy Steam. Zdjęcia z oficjalnej strony gry childrenofmorta.com

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu