Ccleaner – czyszczenie i optymalizacja systemu.

Recenzja popularnego programu, pozwalającego na optymalizację i czyszczenie systemu Windows. Opis funkcji. Ocena i link do pobrania.

Ccleaner Jest popularnym narzędziem optymalizującym, zawierającym między innymi moduły oczyszczania dysku oraz rejestru.
Program posiada dwie wersje, darmową (dla użytkowników domowych) i Professional, za którą musimy uiścić opłatę.

Interfejs programu jest oparty na czterech sekcjach: Cleaner, Rejestr, Narzędzia oraz Opcje.

Moduł Cleaner służy do czyszczenia śmieci pozostawionych na naszym dysku, dzięki niemu odzyskamy często niemałe ilości wolnego miejsca. Podzielony jest on  na dwa podmoduły. Pierwszy z nich nosi nazwę Windows i służy do usuwania śmieci pozostawionych przez system jak i wbudowane przeglądarki (Internet Explorer oraz Edge) drugi zaś nosi nazwę Programy i został przygotowany w celu usuwania śmieci pozostawionych przez programy firm trzecich.

Moduł Rejestr służy do czyszczenia systemowego rejestru ze zbędnych wpisów. Podczas używania komputera często instalujemy oraz usuwamy programy. Niestety często po deinstalacji w naszym rejestrze ciągle pozostają wpisy związane z już usuniętymi programami. Po kilku miesiącach ilość takich wpisów może sięgać nawet kilku tysięcy. Nic dziwnego więc, że komputera zaczyna „zamulać”. CCleaner bez problemu radzi sobie z takimi wpisami i pozwala przyspieszy działanie komputera nawet o 50%.

Ccleaner - czyszczenie systemu. Opis darmowego programu.

Sekcja trzeci nosi nazwę Narzędzia zawiera ona takie podsekcje jak:
Odinstaluj programy – jak sama nazwa wskazuje deinstalator znacznie przyjemniejszy w użyciu od systemowego,
Autostart – menedżer autostartu, możemy wyłączyć automatyczne włączanie się pewnych programów wraz systemem,
Analizator dysku – analizy dysku  i pokazuje procentowo : wolne miejsce, programy, muzykę oraz zdjęcia, pozwala zdiagnozować co zajmuje na naszym dysku najwięcej miejsca,
Znajdź duplikaty – pozwala nam znaleźć automatycznie duplikaty plików i je usunąć,
Przywracanie systemu – pozwala nam przywrócić system do poprzedniego stanu, o ile wcześniej utworzyliśmy „Punkt przywracania systemu”,
Wymazywanie dysku – wymazuje dane na dysku w sposób permanentny (nie da się ich odzyskać)

Ostatnia sekcja Ustawienia pozwala nam dostosować program do swoich potrzeb. Możemy wykluczyć/dołączyć pewne foldery z obszaru działań programu, dodać opcje Ccleanera do menu kontekstowego zmienić język bądź też poczytać o twórcach programu.

Ccleaner - czyszczenie systemu. Opis darmowego programu.

Link do pobrania programu:

https://www.piriform.com/ccleaner

Ocena 10/10

+przejrzysty interfejs
+ szybki
+dokładny
+darmowy
-właściwie brak, można się jedynie doczepić, że w niektórych miejscach nie został dokładnie przetłumaczony.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu