Czym kierować się przy wyborze urządzenia mobilnego do pracy?

Smartfon, tablet czy laptop? Które urządzenie wybrać? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie.Przy wyborze urządzenia służbowego na częste podróże, główną rolę odgrywa waga i cena produktu na który się zdecydujemy. Ważny jest także system operacyjny – chyba wszyscy zgodzą się z tym, że do pracy najlepszy jest pełnoprawny Windows lub OS X.

Smartfon z większym ekranem/phablet

Jest to najmniejsza i zarazem najlżejsza propozycja. Jeśli służbowe urządzenie mobilne ma nam służyć tylko do odbierania maili, łączenia się z internetem i okazyjnego sprawdzania tekstów w Wordzie lub wykresów w Excelu smartfon będzie najlepszym wyborem. Do takich zastosowań najlepiej sprawdzi się przekątna ekranu 5,5 – 6 cali, często polecaną serią smartfonów z takim wyświetlaczem jest  Samsung Galaxy Note. Jeżeli nie przepadamy za Androidem możemy wybrać także inny system – iPhone 6 Plus z iOS lub Lumię 640 XL z Windows Phone.

Samsung Galaxy Note 6. Które urządzenie wybrać?
Fot. Samsung
iPhone 6 Plus. Które urządzenie wybrać?
Fot. Apple

 

Smartfon, tablet czy laptop? Które urządzenie wybrać?
Lumia 640 XL Fot. Microsoft

Plusy i minusy:

+niewielka waga

+brak konieczności noszenia dwóch urządzeń

+ duży wybór dostępnych modeli w różnych cenach

-brak standardowego systemu Windows

-niewielka przekątna ekranu w porównaniu do innych urządzeń

 

Tablet o przekątnej 7 cali

Jeżeli smartfon nie jest dla nas wystarczający, a nie chcemy nosić cięższego laptopa, możemy zdecydować się na mały tablet. Jego główne zalety to niewielka waga i bardzo niska cena – jest to najtańsze urządzenie z pełnoprawnym Windowsem. Za 300-400 zł możemy mieć tablet mniej znanego producenta z bezprzewodową klawiaturą, ważący mniej niż 500 g, co jak na sprzęt mogący, przynajmniej w teorii, zastąpić komputer PC nie jest wygórowaną kwotą. Niestety z powodu małego ekranu i kiepskiej wydajności takie urządzenie będzie można wykorzystać głównie do obsługi programów biurowych, poczty i internetu.

Smartfon, tablet czy laptop? Które urządzenie wybrać?
Fot. Allview

Plusy i minusy:

+bardzo niska cena

+niewielka waga

+możliwość zakupu urządzenia z systemem Windows

-przekątna ekranu może okazać się niewystarczająca dla niektórych zastosowań

-kiepskie parametry techniczne

 

Tablet o przekątnej 10 cali

10 calowy tablet jest dobrym kompromisem pomiędzy wagą a komfortową wielkością ekranu. Bez problemu znajdziemy urządzenie pracujące pod kontrolą systemu Windows, a niektórzy producenci dodają do swoich tabletów także dodatkowe klawiatury. Taki zestaw bardzo przypomina laptopa, z tą różnicą, że najczęściej nie możemy regulować kąta nachylenia ekranu. Dobrym przykładem takiego tabletu jest Lenovo Yoga 2 (z klawiaturą waży on około 1 kg). Minusem tego typu urządzeń są ich parametry, najczęściej znajdują się w nich układy typowo „tabletowe”, co oznacza także małą ilość pamięci na programy i pliki, najczęściej spotykane jest 32 GB.

Smartfon, tablet czy laptop? Które urządzenie wybrać?
Fot. lenovo

Plusy i minusy:

+możliwość odłączenia tabletu od stacji dokującej (klawiatury)

+dobry stosunek wagi do możliwości

-nadal nie najlepsze parametry

-często mała ilość pamięci wewnętrznej

 

Tablet o przekątnej 12-13 cali/urządzenie 2w1

W tej grupie urządzeń znajdują się dwa rodzaje konstrukcji – z jednej strony duże, profesjonalne tablety takie jak Microsoft Surface Pro 3 i zaprezentowany niedawno Apple iPad Pro, jak i urządzenia 2w1. Obydwie grupy łączy wielkość ekranu i parametry techniczne, w urządzeniach zastosowano dużo pamięci i nowoczesne podzespoły. Różni je natomiast sposób użytkowania – chociaż do tabletów można dokupić dodatkową klawiaturę, to są one jednak przeznaczone głównie do pracy dotykowej lub z rysikiem. Natomiast urządzenia 2w1, pomimo że można je przekształcić na tablet, np. poprzez obrócenie ekranu, zostały raczej stworzone do użytkowania w trybie laptopa – co za tym idzie mają lepsze klawiatury, które na pewno zostaną docenione przez osoby piszące duże ilości tekstu.

Smartfon, tablet czy laptop? Które urządzenie wybrać?
Fot. Microsoft
Smartfon, tablet czy laptop? Które urządzenie wybrać?
Fot. Dell

Plusy i minusy:

+nowoczesny wygląd

+dobre parametry techniczne, zazwyczaj też większy dysk

+duża przekątna w porównaniu z innymi modelami

-w trybie tabletu te urządzenia nie są aż tak wygodne, jak ich 7 i 10 calowe odpowiedniki

-w przypadku urządzeń Apple i Microsoft – wysoka cena

 

Laptop

Najbardziej klasyczną opcją jest standardowy laptop lub ultrabook. Zapewnia on największą wydajność spośród wszystkich wymienionych urządzeń, ale niestety charakteryzuje się w porównaniu z wcześniej omawianymi urządzeniami, dużą wagą, wynoszącą od 1,5, do nawet 5,5 kg. Laptop posiada także bogaty zestaw portów, w tym pełnowymiarowe USB oraz wejście LAN.

Smartfon, tablet czy laptop? Które urządzenie wybrać?
Fot. Asus

 

Ale warto pamiętać, że na rynku są obecne także 12-13 calowe konstrukcje, różniące się od urządzeń 2w1 praktycznie tylko brakiem dotykowego ekranu. Są lekkie, wersja bez dysku HDD najczęściej waży ok. 1 kg (z dyskiem o kilkaset gram więcej). Najtańsze konstrukcje tego typu kosztują ok. 800 zł.

Smartfon, tablet czy laptop? Które urządzenie wybrać?
Fot. Asus

Plusy i minusy:

+bardzo duży wybór

+różne kategorie cenowe

+duży zestaw złączy

-laptopy na ogół są dość ciężkie

-w niektórych modelach brakuje ekranu dotykowego

 

Podsumowując: przy kupnie urządzenia przeznaczonego do pracy musimy zadać sobie pytanie do czego tak naprawdę będziemy go używać, a także jak wiele pieniędzy możemy na nie przeznaczyć. Opisane w tym artykule urządzenia kosztują od 400, do nawet 4000 zł, dlatego określenie budżetu jest bardzo ważną kwestią. Wybierając laptopa lub tablet trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy wielkością i wagą a wydajnością. W przypadku smartfonów nie ma takiego problemu – chociaż teoretyczna wydajność flagowców jest bardzo duża i na pewno pomoże w obsłudze różnych aplikacji, to na Androidzie na razie nie zainstalujemy bardziej profesjonalnych programów, jak chociażby 3DS max.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu