10. Usuwanie niedoskonałości ze zdjęcia

W ostatnim kroku tej części poradnika poradnika zajmiemy się bardziej praktycznym wykorzystaniem możliwości programu Gimp a mianowicie usuwaniem różnych elementów ze zdjęcia. Najprostszym sposobem na wykonanie tej operacji jest użycie narzędzia klonowanie.

Poradnik Gimp jak wyretuszować zdjęcie.

Znajduje się ono prawie na samym dole przybornika. Żeby użycie tej metody było efektowne, tło za obiektem powinno być w miarę możliwości jednolite (trawa, piasek, itp.). Element, który chcemy usunąć nie może zajmować też zbyt dużej powierzchni w stosunku do całego zdjęcia, ponieważ wtedy uzyskany efekt będzie nierealistyczny.

Poradnik Gimp jak wyretuszować zdjęcie.

Obrazem, który posłuży nam za przykład będzie nadmorskie zdjęcie łabędzi. Ponieważ przedstawia ono głównie te ptaki, mewa widoczna w prawym górnym rogu jest nam niepotrzebna. Żeby ją usunąć musimy wybrać wyżej wspomniane narzędzie (klonowanie). Działa ono praktycznie tak samo jak standardowy pędzel, musimy więc też dobrać odpowiednią wielkość i rodzaj końcówki, w tym wypadku polecam końcówkę z miękkimi krawędziami, rozmiar ok. 100. Konieczne będzie również powiększenie obrazu.

Poradnik Gimp jak wyretuszować zdjęcie.

Poradnik Gimp jak wyretuszować zdjęcie.Żeby wybrać miejsce z którego zostaną skopiowane piksele trzeba najpierw zaznaczyć punkt na zdjęciu z wciśniętym klawiszem Ctrl. Później musimy już tylko zamalować wybrany przez nas element. Taką operację możemy powtórzyć do dowolnej liczby obiektów na obrazie, żeby usunąć te uznane przez nas za niepotrzebne.

Poradnik Gimp jak wyretuszować zdjęcie.

Na ostatnim zdjęciu możemy zobaczyć efekt końcowy. Bez dużego powiększenia nie sposób zauważyć zmian dokonanych na obrazie.

Poradnik Gimp jak wyretuszować zdjęcie.

Spis treści

 1. Omówienie interfejsu
 2. Praca z użyciem warstw
 3. Podstawowe zaznaczenia
 4. Zaawansowane sposoby na zaznaczanie obiektu
 5. Edycja kolorów
 6. Zniekształcenia obiektu
 7. Ustawienia gradientów
 8. Praca z tekstem
 9. Ustawienia pędzli
 10. Usuwanie niedoskonałości ze zdjęcia
 11. Tworzenie animacji gif
 12. Jak zapisać obraz z przezroczystym tłem?
 13. Rozmycia artystyczne
 14. Jak stworzyć efekt rozchodzenia się fal w wodzie
 15. Dodawanie efektów świetlnych
 16. Deformowanie zdjęcia
 17. Dodawanie mgły do obrazu, przy użyciu wbudowanych funkcji
 18. Nakładanie efektu farby olejnej na zdjęcie
 19. Sposoby na uwydatnienie krawędzi obiektu
 20. Tworzenie nieskomplikowanych fraktali

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu