Żeby wykorzystać pełnię możliwości programów do edycji grafiki musimy nauczyć się obsługiwać warstwy. Są one używane nie tylko w Gimpie, lecz praktycznie we wszystkich aplikacjach tego typu (np. Adobe Photoshop, Corel Photo-Paint itp.). Największą zaletą wynikającą z ich użycia jest możliwość łatwej modyfikacji każdej warstwy oddzielnie, nie naruszając innych elementów obrazu.
Domyślnie panel warstw znajduje się po prawej stronie okna programu. Można go oczywiście przesunąć w inne miejsce, jednak standardowe ułożenie jest najwygodniejsze i najbardziej intuicyjne. Poniżej znajduje się opis wszystkich najważniejszych elementów tego panelu:
- Strzałka widoczna w prawym górnym rogu otwiera menu pozwalające na zmianę ustawień panelu. W tej chwili najbardziej przydatna będzie opcja rozmiar podglądu, za pomocą której możemy zwiększyć, bądź zmniejszyć wielkość wyświetlanych miniaturek.
- Z tej listy wybieramy tryby mieszania, które zmieniają zależności pomiędzy poszczególnymi warstwami. Gimp oferuje kilkanaście trybów, zachęcam do ich samodzielnego wypróbowania. Możemy uzyskać interesujące efekty na naszych zdjęciach, zwłaszcza łącząc kilka warstw o różnych trybach mieszania.
- Pasek krycia informuje nas o poziomie przezroczystości warstwy. Jeśli jego wartość wynosi 0% warstwa jest całkowicie niewidoczna, im większe wartości tym większa widoczność warstwy.
- Miniaturki pozwalają zorientować się, którą warstwę aktualnie edytujemy. Jeśli na zdjęciu widoczna jest szachownica, oznacza to, że obraz lub jego część nie posiada tła. Jeżeli chcemy usunąć tło z którejś z warstw musimy najpierw kliknąć na nią prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję dodaj kanał alfa.
- Ta ikona jest odpowiedzialna za widoczność warstwy.
- Analogicznie jak w punkcie 5. tylko w tym przypadku widoczność jest wyłączona.
- Tym przyciskiem tworzymy nową warstwę.
- A tym nową grupę warstw. Grupa warstw to folder, do którego możemy dodawać inne, już stworzone warstwy. Ta opcja przydaje się, gdy chcemy uporządkować kompozycję złożoną z dużej ilości obiektów.
- Tym przyciskiem możemy zrobić dokładną kopię zaznaczonej warstwy.
- Ostatni omawiany przycisk służy do usuwania warstw. Jeśli naciśniemy go przez przypadek, usuniętą warstwę możemy łatwo przywrócić wciskając kombinację klawiszy Ctrl + Z.
Spis treści
- Omówienie interfejsu
- Praca z użyciem warstw
- Podstawowe zaznaczenia
- Zaawansowane sposoby na zaznaczanie obiektu
- Edycja kolorów
- Zniekształcenia obiektu
- Ustawienia gradientów
- Praca z tekstem
- Ustawienia pędzli
- Usuwanie niedoskonałości ze zdjęcia
- Tworzenie animacji gif
- Jak zapisać obraz z przezroczystym tłem?
- Rozmycia artystyczne
- Jak stworzyć efekt rozchodzenia się fal w wodzie
- Dodawanie efektów świetlnych
- Deformowanie zdjęcia
- Dodawanie mgły do obrazu, przy użyciu wbudowanych funkcji
- Nakładanie efektu farby olejnej na zdjęcie
- Sposoby na uwydatnienie krawędzi obiektu
- Tworzenie nieskomplikowanych fraktali