9. Ustawienia pędzli

Gimp, jak chyba każdy program graficzny daje nam możliwość korzystania z pędzli. Istnieje wiele rodzajów tego narzędzia, jednak najczęściej wykorzystywane to ołówek, pędzel i gumka (wszystkie z nich znajdziemy w przyborniku)

Poradnik Gimp ustawienia pędzli.

 

Ołówek od pędzla różni się tylko wygładzaniem krawędzi, linia narysowana ołówkiem ma ostre brzegi, a ślad po pędzlu – bardziej naturalne i wygładzone. Natomiast gumka służy do wymazywania pikseli z warstwy (warto pamiętać, że gumka usuwa wszystkie elementy z danej warstwy, nie tylko utworzone przez nas ślady pędzla).

Poradnik Gimp ustawienia pędzli.

 

Po wybraniu narzędzia pędzel w panelu opcje narzędzia pokaże się wiele różnych ustawień, najczęściej służących do uzyskania artystycznych efektów, naśladujących prawdziwe pędzle. Jednak te które nas najbardziej interesują to (licząc od góry):

  1. Krycie – czyli jak już wspominałem w poprzednich częściach poradnika, poziom przezroczystości danego narzędzia. W przypadku pędzli jest to szczególnie istotne, ponieważ często potrzebujemy jedynie nieznacznie rozjaśnić elementy zdjęcia. W takich sytuacjach należy ustawić kolor pierwszoplanowy na biały, oraz dobrać odpowiednio niski poziom krycia.
  2. Kształt końcówki pędzla służy do określenia śladu, jaki nasz pędzel będzie zostawiał na wirtualnym papierze, czyli warstwie. Możemy wybierać od prostych wzorów przypominających długopis, poprzez bardziej skomplikowane – naśladujące narzędzia używane przez profesjonalnych artystów, aż do najbardziej fantazyjnych, takich jak chmury, czy też ślady dzikich zwierząt. Na zdjęciu poniżej są przedstawione przykłady użycia różnych końcówek pędzla. Poradnik Gimp ustawienia pędzli.
  3. Rozmiar – suwak rozmiaru odpowiada za wielkość wybranego pędzla. Należy pamiętać, że jeśli powiększymy pędzel o zbyt dużą wartość, mogą pojawić się widoczne piksele, które najprawdopodobniej zepsują cały nasz efekt.
  4. Proporcje i kąt. Te dwie opcje używane są gdy chcemy edytować kształt wcześniej wybranej końcówki pędzla. Pierwszy suwak pozwala ją „spłaszczyć”, a drugi obrócić. Obydwa ustawienia przydadzą się, jeśli chcielibyśmy uzyskać efekt kaligraficznej stalówki do pisma odręcznego.

 

Pozostałe funkcje widoczne w omawianym panelu są skierowane do bardziej zaawansowanych użytkowników, niemniej jednak jeśli tylko dysponujemy wolnym czasem, zachęcam do ich wypróbowania.

Poradnik Gimp ustawienia pędzli.

Spis treści

  1. Omówienie interfejsu
  2. Praca z użyciem warstw
  3. Podstawowe zaznaczenia
  4. Zaawansowane sposoby na zaznaczanie obiektu
  5. Edycja kolorów
  6. Zniekształcenia obiektu
  7. Ustawienia gradientów
  8. Praca z tekstem
  9. Ustawienia pędzli
  10. Usuwanie niedoskonałości ze zdjęcia
  11. Tworzenie animacji gif
  12. Jak zapisać obraz z przezroczystym tłem?
  13. Rozmycia artystyczne
  14. Jak stworzyć efekt rozchodzenia się fal w wodzie
  15. Dodawanie efektów świetlnych
  16. Deformowanie zdjęcia
  17. Dodawanie mgły do obrazu, przy użyciu wbudowanych funkcji
  18. Nakładanie efektu farby olejnej na zdjęcie
  19. Sposoby na uwydatnienie krawędzi obiektu
  20. Tworzenie nieskomplikowanych fraktali

Podziel się wiedzą z innymi

odpowiedź na "9. Ustawienia pędzli"

  1. Gimp to genialny program choć nie zawsze jest taki łatwy w obsłudze, nieraz coś się kliknie i nie wiadomo czego pędzle nie działają i trzeba szukać informacji. Ale moim zdaniem jest najlepszy z darmowych do tworzenia i edycji grafiki.

    Odpowiedz

Komentarz do postu