Google Sky – Astronomia nie tylko dla profesjonalistów.

Darmowe zwiedzanie kosmosu w twoim telefonie. Jeśli szukasz aplikacji ma swój smartfon, Google SKY może okazać się niezłą propozycją.

Dziś mamy dla was nie lada gratkę. Może jesteście ojcami, którzy chcą być w oczach syna bohaterem? A może marzyliście o obserwacji gwiazd ale nie mieliście nigdy teleskopu? A może po prostu lubicie oglądać gwiazdy z drugą połówką… Nieważne, bo dzięki tej aplikacji wasze małe marzenie o kosmosie, spełni się.

Kosmos!

            Aplikacja pozwoli wam na oglądanie gwiazd na naszym nieboskłonie. Nie jest to jednak zwykła mapa, po której będziecie jeździć palcem. Urządzenie łączy się z waszą lokalizacją (o ile jej pozwolicie, ale zakładamy, że po to pobieracie tę aplikację, prawda?) i używa żyroskopu w waszych smartfonach by nakreślać przed wami mapę kosmosu.

Jak używać aplikacji?

            To proste. Po wyrażeniu zgód, zachęcamy do wieczornego wyjścia do parku lub polanę, chodzi o to żebyście widzieli dobrze niebo (może być też okno chociaż oczywiście widok będzie gorszy). Teraz gdy aplikacja jest uruchomiona wystarczy skierować telefon na wybrany fragment nieba i voila! Bez trudu znajdziecie gwiazdę polarną, mały i wielki wóz, pas oriona, a wasza wiedza nie będzie już się ograniczała do znajomości księżyca.

Co nas zawiodło?

            Niestety apka ma też swoje minusy. Po pierwsze potrafi się zgubić przy szybkich ruchach, „wyrzucając” nasz pogląd na inny fragment mapy. Problemem okazał się także nie skalibrowany kompas. Przy testach trzeba była rytmicznie ruszać telefonem zgodnie z mało czytelną instrukacją, ta by skalibrować kompas. Jeśli tego nie zrobicie, mapa będzie fałszowała. (Okaże się, że ksieżyc jest w innym miesjcu niż możecie zobaczyć na żywo). Są to jednak minusy, z którymi można sobie poradzić.

Zalety
-Darmowa,
-Edukacyjna,
-Dobra jakość map
Wady
-Na niektórych telefonach gubi się przy obracaniu,
-Wymaga kalibracji

W naszej opinii to idealna aplikacja na letnie noce. To nie tylko edukacja ale też dobra zabawa. Dajcie nam koniecznie znać czy skorzystaliście z aplikacji, u nas po testach została w telefonie.

Podobną aplikacją jest Stellarium Mobile Sky Map. Możesz o niej tu poczytać:

Google sky znajdziesz też na PC pod tym linkiem:

Podziel się wiedzą z innymi