Czasy, gdy niemal wszystkie urządzenia wytwarzające obraz były wyposażone w jedno , analogowe złącze, już dawno minęły – mowa tu oczywiście o złączu VGA. Od co najmniej kilkunastu lat mamy do wyboru monitory, telewizory czy rzutniki posiadające coraz to nowsze złącza, służące do komunikacji z innymi urządzeniami – począwszy od DVI, przez HDMI, aż do najmłodszego z zestawienia DisplayPort. Przyjrzyjmy się więc im kolejno:
Powyższa ilustracja przedstawia złącze VGA, często nazywane też D-Sub (ze względu na D-kształtny wtyk). Jest to niemal już historyczne, ale wciąż nierzadko używane, analogowe złącze, służące do przysyłania obrazu – wszakże pierwsze monitory przeznaczone dla komputerów były wyposażane jedynie w te złącza. Charakteryzuje się układem pinów , który uniemożliwia odwrotne podłączenie wtyczki. Dodatkowo, ma przykręcane boki, co powoduje pewne połączenie z kablem. Pomimo tych zalet, standard VGA jest już zdecydowanie wypierany przez nowsze – np. DVI.
Standard DVI jest częściowo analogowy, a częściowo cyfrowy. Można wyróżnić trzy rodzaje złącz DVI: DVI-A (sygnał analogowy), DVI-D (sygnał cyfrowy) oraz DVI-I (sygnał analogowy oraz cyfrowy). Różnica polega na rozkładzie pinów w takich złączach – nie są one ze sobą kompatybilne, zatem mając możliwość wyboru urządzenia ze złączem DVI, wybierajmy zawsze DVI-I. Około 10-15 lat temu karty graficzne były masowo wyposażane właśnie w złącza DVI w celu niejako porzucenia VGA, pomimo niewielkiej lub żadnej różnicy w jakości wyświetlanego obrazu. DVI, chociaż jest standardem cyfrowym, nie przysyła dźwięku, a maksymalna rozdzielczość , jaką można uzyskać stosując owe złącze to 1920×1200 pikseli. Niedługo po pojawieniu się na rynku urządzeń wyposażonych w złącze DVI, rozpoczęto prace nad standardem HDMI – pierwszym, który umożliwia jednoczesne przysyłanie obrazu oraz dźwięku.
Aktualna wersja ciągle rozwijanego HDMI to 2.0. Działa on efektywnie przy połączeniu kablem nie dłuższym niż 15 metrów. HDMI doskonale sprawdza się przy podłączaniu do monitorów czy telewizorów urządzeń takich jak np. konsole do gier czy cyfrowe rzutniki. Również wiele komputerów przenośnych czy nawet tabletów jest obecnie wyposażanych w złącza HDMI. Wyższość HDMI nad DVI potwierdza fakt, że potrafi on wyświetlać obraz w technologii 4K, czyli znacznie wyższej jakości niż FullHD, przy nawet 60 klatkach na sekundę. HDMI jest obecnie najpopularniejszym standardem, z pewnością ze względu na to, że znajduje szerokie zastosowanie w wielu urządzeniach. Prędkością rozwoju ustępuje on tylko złączu DisplayPort.
Jest to port dedykowany do połączeń pomiędzy komputerem, a monitorem. Co ciekawe, kształtem zdecydowanie przypomina HDMI. DisplayPort jest oczywiście standardem cyfrowym, umożliwiającym jednoczesne przysyłanie obrazu (z prędkością 60kl./s) oraz dźwięku. Jest on jeszcze wydajniejszy niż HDMI, gdyż umożliwia wyświetlanie obrazu w technologii 8K.
Jak się okazuje, VGA nieprędko całkowicie zniknie z komputerów i monitorów na całym świecie. Również DVI, które jest już coraz rzadziej spotykane, może spodziewać się jeszcze wielu lat egzystencji. HDMI ze względu na obecność w monitorach, konsolach, tabletach i wielu innych urządzeniach także będzie wciąż coraz popularniejsze – i jest to wybór najrozsądniejszy w przypadku zakupu nowego sprzętu, gdyż DisplayPort jak dotąd zastosowanie znajduje tylko w niewielu dobrze wyposażonych komputerach czy monitorach.