Poradnik Sprzętowy – Wybór Monitora

Monitor to kolejny dziś sprzęt, który w ostatnich latach mocno się wyspecjalizował. Szczególnie jeżeli chodzi monitor dla gracza. Dziś dowiecie się jak dokonać wyboru monitora

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?

            Po pierwsze warto pomyśleć czy nasz nowy monitor będzie służył nam tylko do siedzenia i wyświetlaniu Excela czy może też planujemy na nim oglądać filmy lub grać. Oczywiście nas głównie interesuje motyw wielogodzinnego grania. Dlatego to co dla nas będzie ważne, to…

Matryca – Jest to głównie kwestia preferencji. Matowa matryca będzie przyjemna gdy siedzimy w mocno oświetlonym pomieszczeniu. Brak refleksów światła pozwoli skupiać się na ekranie mimo jego natężenia. Dla niektórych jednak taka matryca wydaje się ciemna.
            Istotne dla niektórych jest też rodzaj, ale szczerze mówiąc dla przeciętnego człowieka nie zrobi to ogromnej różnicy, większość producentów nawet nie podaje tej informacji jako tej najważniejszej. Aktualnie rozróżnia się IPS- Najlepsze kolory VA- najlepsza czerń TN- najczęściej najlepszy czas reakcji.

Format – Aktualnie najbardziej uniwersalne formaty to 16:9 / 16:10 . Jeżeli nie masz jakiś udziwnionych wymagań albo stanowczo za dużo w portfelu to taki format będzie po prostu najlepszy. Ultra panorama wbrew pozorom nie jest wcale wygodna i na pewno nie do każdej gry.

Rozdzielczość – Niezależnie od tego, do czego będzie Ci potrzebny monitor, kupowanie czegokolwiek poniżej Full HD jest nieporozumieniem, a najlepiej zacząć mierzyć w 4K, które są coraz tańsze. Pośrednio jeżeli mimo to, nie chcecie przepłacać WQHD, też da radę.

Odświeżanie i czas reakcji – Tutaj sprawa szczególnie ważna dla graczy. W każdym innym wypadku można sobie darować zagłębianie się w ten temat. Odświeżanie waszego nowego monitora powinno mieć minimum 144hz. A czas reakcji powinien być jak najbliżej 1ms. Dlaczego? Dlatego, że to właśnie sprawi, że będziecie szybsi od swoich przeciwników, każdy ułamek sekundy działa na waszą korzyść.

Free Sync czy G Sync? – Technologia również niezbędna dla gracza. W uproszeniu chodzi o to, że systemy te zgrywają wyświetlanie klatek pomiędzy kartą graficzną a Monitorem. Nie ważne na co się zdecydujecie, ale jedna z tych technologii musi być gościem w produkcie, który kupujecie.

Inne – Jest jeszcze masa rzeczy, na które można zwrócić uwagę. Dla większości śmiertelników nie będą one jednak aż tak ważne. Jeżeli chcecie jednak to można sprawdzić konta widzenia w monitorze, dodatkowe filtry pomagające oczom wytrzymać 10 godzinne sesje, Dodatkowe wejścia USB, zakrzywienie ekranu czy jasność.

Czy kabel ma znaczenie? – Dla wielu ludzi i znawców tematu, wartością samą w sobie jest również specjalny kabel, którym podepniecie monitor. Jeżeli chodzi o technologie to znaczenie jest ogromne, jednak aktualnie większość monitorów działa w oparciu o jakikolwiek rodzaj kabla HDMI. Kupowanie ultra drogiego kabla, pozłacanego złotem sprowadzonym prosto z El Dorado przez urugwajski kartel przemytników drutu, prawdopodobnie nijak nie wpłynie na odbiór obrazu przez przeciętnego człowieka. A bardzo możliwe, że nie wpłynie w ogóle. Polecamy używać jak najnowszej technologii HDMI i prawdopodobnie kabel od producenta będzie jak najbardziej w porządku.

Podziel się wiedzą z innymi

odpowiedź na "Poradnik Sprzętowy – Wybór Monitora"

Komentarz do postu