Składamy komputer. Karta graficzna – budowa, podstawowe informacje.

Kontynuując poradnik składania komputera, zajmiemy się elementem bardzo istotnym dla grafików i graczy – karta graficzna. Omówimy jej budowę i interfejsy.

Składamy komputer. Poradnik użytkownika.


Składanie komputera

Kupno karty graficznej jest bodaj najbardziej problematyczną częścią w przypadku składania zestawu komputerowego, jeżeli nie trzymamy ręki na pulsie i nie orientujemy się w kwestii aktualnego kształtu rynku. Na wstępie zostajemy zbombardowani tonami informacji w postaci cyferek i nazw, z których znikoma część jest zrozumiała. Niektórzy sprzedawcy żerując na nieświadomoci klienta wciskają mu niekoniecznie wydajny, ale dobrze wyglądający na papierze model, pozbywając się tym samym zalegającego mu towaru, inni z kolei niekoniecznie wiedzą co i dlaczego sprzedają, ze względu na złożoność tematu. Koniec końców to klient na tym traci – pieniądze, a w niedalekiej przyszłości wyrwane włosy z głowy. Postaram się nieco przybliżyć temat, aby ustrzec się wpadek lub, co bardziej prawdopodobne, magicznych ofert z „ultra wydajną grafiką” za ułamek ceny.

 

Karta graficzna – budowa

 

Karta graficzna odpowiedzialna jest za generowanie obrazu i przekazywanie go do monitora w celu wyświetlenia. Czyni to ją najważniejszym komponentem komputera dla gracza bądź osoby zajmującej się grafiką i renderingiem trójwymiarowym.

 

Karty te mają ujednoliconą budowę, na którą składają się:

 

  • GPU – czyli procesor graficzny. Nazwa oraz podobieństwo skrótu do CPU nie jest przypadkowe. GPU jest takim specyficznym procesorem, którego zadaniem jest przetwarzanie danych służących do renderowania grafiki.
  • VRAM – osobna pamięć dla procesora graficznego.
  • Interfejs do komunikacji z procesorem CPU – innymi słowy szyna, do której podłączamy kartę graficzną na płycie głównej. Dzisiaj standard ten jest ujednolicony, jest nim PCI-Express x16, a jego najnowsza wersja to 3.0. Co ważne standard ten jest kompatybilny wstecz, a to oznacza, że posiadając przykładowo płytę główną obsługującą jedynie PCI-Express x16 w wersji 2.0, z powodzeniem podłączymy najnowsze karty graficzne. Stracimy na tym jednak odrobinę w wydajności. Starszym standardem jedynie dla kart graficznych było AGP. Zostało wypchnięte z rynku wiele lat temu przez PCI-e właśnie.
  • Interfejs do komunikacji z wyświetlaczem – czyli po prostu złącza na „śledziu” karty graficznej, do których podłączamy monitor. Wyróżniamy: d-sub VGA (nie wspierane w nowych kartach), DVI-I, DVI-D, HDMI i DisplayPort. Więcej o złączach w dalszej części poradnika.

 

Składamy komputer. Karta graficzna, budowa, podstawowe informacje
Interfejs złącz do komunikacji z monitorem.

W następnej części poradnika, omówimy parametry kart graficznych oraz złącza pozwalające połączyć karty ze sobą.

 

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu