Czwartym testowanym programem, to program ze stajni Microsoftu – test Windows Live Mail.
Testujemy programy pocztowe.Test programu Windows Live Mail |
1. Instalacja programu
Pobranie i instalacja programu przedłuża się w nieskończoność, co nie spodoba się niecierpliwym użytkownikom. Dodatkowo nie napotkamy na tym etapie języka polskiego. Po pobraniu mamy interfejs w języku polskim, jeśli ktoś jednak pobrał program w niewłaściwej wersji językowej, może pobrać i zainstalować spolszczenie, co w zupełności rozwiązuje problemy językowe.
Adres do pobrania odpowiedniej wersji językowej: http://windows.microsoft.com/pl-pl
Przyznana ilość punktów 1/2 pkt.
2. Konfiguracja parametrów skrzynek pocztowych
W tym punkcie testu sprawdzamy czy program automatycznie, sam dobrze skonfiguruje parametry skrzynek pocztowych założonych na dwóch popularnych portalach (interia.pl oraz o2.pl) oraz skrzynki założonej na jednym z wykupionych przez nas serwerów.
Pierwszy test dotyczył skrzynki z interia.pl.
Konfiguracja konta pocztowego odbyła się bezproblemowo, program błyskawicznie poradził sobie z kontem interii. Kolejna konfiguracja dotyczyła konta na portalu o2, i to konto program automatycznie skonfigurował. Możemy więc uznać, że popularne skrzynki mailowe nie sprawią problemów.
Podczas konfiguracji skrzynki dla konta z naszego serwera, program nie potrafił automatycznie pobrać ustawień, które trzeba było wprowadzić ręcznie.
Nie napotkaliśmy problemu przy konfiguracji protokołu IMAP co przysporzyło programowi jeden punkt.
Przyznana ilość punktów 3/4 pkt.
3. Wygląd i interfejs
Interfejs programu jest trochę nieczytelny z powodu zbyt dużej ilości ikonek pogrupowanych w różne zakładki, w różnych kolorach, upchanych w górnej belce. Można się pogubić patrząc na to skupisko przycisków, nieprawdaż?
Program oferuje nam kilka możliwości zmiany układu interfejsu, co zawsze może się przydać w zależności od upodobań użytkownika.
Przyznana ilość punktów 3/4 pkt.
4. Tworzenie stopki
Brak edytora graficznego do tworzenia podpisu (stopki), tylko edytor tekstowy bez interpretacji html, jest jednak opcja dodania podpisu przygotowanego wcześniej w pliku tekstowym lub html.
Przyznana ilość punktów 1/4 pkt.
5. Ochrona przed spamem
Konfiguracja mechanizmu antyspamowego w testowanym programie jest bardzo prosta, polega na wybraniu odpowiedniego poziomu ochrony. Zaznaczenie wysokiego poziomu ochrony, dało jednak taki efekt, że większość pożądanej poczty trafiała do spamu, co nie powinno mieć miejsca, dlatego do testu został ustawiony poziom niski.
Test nie przyniósł zbyt zadawalających efektów. Na 356 wiadomości spamowych, odfiltrowane zostało tylko 30 wiadomości. Za taki wynik przyznajemy 2 punkty.
Funkcjonalność czarnej listy realizuje sie tutaj za pomocą folderu „wiadomości śmieci”. Możemy bez problemu dodawać do nich pojedyncze adresy jak i całe domeny, które w następstwie są skutecznie filtrowane.
Przyznana ilość punktów 4/8 pkt.
6. Zarządzanie kontaktami
Windows Live Mail posiada prostą, i całkiem funkcjonalną książkę adresową, gdzie możemy tworzyć kontakty wraz z podziałem ich na kategorie, co później pozwala na grupowe wysyłanie maili. Program potrafi zaimportować kontakty z plików .csv, .wab, .vcf oraz książki adresowanej Windowsa. Importowanie odbywa się w bardzo prosty sposób.
Eksportowanie kontaktów jest możliwe do formatu .vcf i .csv.
Przyznana ilość punktów 4/4 pkt.
7. Obsługa wiadomości
Okno tworzenia wiadomości jest na pierwszy rzut oka dość chaotyczne, inne programy pocztowe oferowały bardziej uporządkowany układ menu. Do układu można się jednak łatwo przyzwyczaić, a stwierdzić należy, że nie brakuje tu żadnych potrzebnych funkcji do tworzenie wiadomości. Cała obsługa wiadomości związana z odpowiadaniem, przesyłaniem dalej itp. również działa dobrze i intuicyjnie.
Przyznana ilość punktów 4/4 pkt.
8. Przekierowywanie poczty do odpowiednich folderów.
Opcje filtrowania w tym programie są na dość dobrym poziomie. Możemy ustawić warunek, tak jak w poprzednich programach, dotyczący adresata wiadomości, tematu, wielkości załącznika, a nawet czy wiadomość ma charakter priorytetowy. Ciekawą opcją akcji podczas „wykrycia” danego warunku jest możliwość zatrzymania sprawdzania danej wiadomości przez kolejne filtry. Program oferuje również możliwość nie pobierania wiadomości z serwera, co jest również ciekawym rozwiązaniem w tym programie. Filtrowanie wiadomości nie sprawia programowi żadnych problemów, podczas testu nie został pominięty żaden mail.
Minusem filtrowania w tym programie jest fakt, że nie działa ono dla już pobranych wiadomości, a tylko dla tych, które są pobierane przy sprawdzaniu poczty. Wszystkie testowane maile zostały prawidłowo oznaczone przez filrty.
Przyznana ilość punktów 2/4 pkt.
9. Wyszukiwanie informacji z bazy poczty odebranej.
Opcja wyszukiwania wiadomości w tym programie jest oparta tylko na kilku warunkach i jest to: nadawca, temat, data czy też treść wiadomości oraz czy wiadomość ma załączniki. Możemy to nazwać standardowym zestawem wyszukującym wiadomości dla programów pocztowym. Brakuje wyszukiwania wiadomości po rodzaju załącznika w wiadomości.
Przyznana ilość punktów 1/2 pkt.
10. Dodatkowe funkcjonalności
Na zakończenie warto wspomnieć o dodatkowych funkcjonalnościach. Pierwszy to kalendarz, bardzo ciekawy i czytelny.
Testowany program posiada również czytnik kanałów RSS. Konfiguracja odbywa się błyskawicznie, a wiadomości z kanału prezentowane są w bardzo czytelny i dostępny sposób.
Przyznana ilość punktów 2/4 pkt.
Zalety:
+ bardzo dobry kalendarz i czytnik RSS
Wady:
– dość długa instalacja w języku angielskim,
– brak edytora graficznego i edytora html przy tworzeniu podpisów
– interfejs przeładowany ikonami
-słaba odporność na spam