Jak pozbyć się przypomnień o możliwości darmowej aktualizacji do Windows 10?

To nie pierwsza wiadomość o tym, że dla użytkowników legalnych wersji systemów Windows 7 oraz Windows 8 aktualizacja do Windows 10 jest bezpłatna. Co jeśli jednak mamy dosyć natarczywych komunikatów o takiej możliwości?

Wyłączamy powiadomienie o Windows 10

 

…oraz ikony w zasobniku świadczącej o oczekiwaniu na pobranie systemu?

Wyłączamy powiadomienie o Windows 10

Za cały proces odpowiada jedna aktualizacja dostarczana za pomocą kanału Windows Update, jednak większość użytkowników zazwyczaj ma ustawione automatyczne pobieranie oraz instalowanie aktualizacji, stąd niespodziewane pojawienie się tej funkcji. Co ciekawe, nie można jej w łatwy sposób trwale wyłączyć, ponieważ GWX (niektóre źródła mówią, że jest to skrót od Get Windows X) stale instaluje się ponownie w systemie jako normalna aktualizacja, dlatego w tym artykule pokażę kilka sposobów, za pomocą których można trwale pozbyć się przypomnień o możliwości aktualizacji z naszego systemu. W pierwszej kolejności warto wyłączyć proces odpowiadający za wyświetlanie tego typu powiadomień. Najprościej zrobimy to otwierając Menedżer zadań poprzez jednoczesne naciśnięcie sekwencji klawiszy [Ctrl] + [Shift] + [Esc]. Wówczas należy już tylko przejść na kartę Procesy (Windows 7) lub Szczegóły (Windows 8) i zamknąć aplikację o nazwie GWX.exe.

Wyłączamy powiadomienie o Windows 10

Kolejny krok to usunięcie zadań z harmonogramu, które co jakiś czas automatycznie uruchamiają ów proces. Otwieramy więc Harmonogram zadań poprzez Panel sterowania i odnajdujemy w nim zadania, które dotyczą bezpośrednio aplikacji GWX. Klikamy więc kolejno Biblioteka Harmonogramu zadań →Microsoft →Windows →Setup →gwx. Teraz usuwamy wszystkie pozycje znajdujące się po prawej stronie otwartego okna.

Wyłączamy powiadomienie o Windows 10

Następny sposób upewniający nas, że pojawiające się przypomnienia do aktualizacji systemu przestaną się pojawiać, wiąże się z modyfikacją rejestru. Otwieramy zatem narzędzie służące do jego edycji (wpisujemy regedit do pola Uruchom w menu Start) i przechodzimy kolejno do odpowiedniej gałęzi: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows. Teraz tworzymy nowy klucz o nazwie GWX (klikając prawym przyciskiem myszy na gałąź o nazwie Windows) oraz przechodzimy do jego wnętrza. Kolejny krok to utworzenia nowej wartości DWORD i nazwanie jej DisableGWX. Teraz wystarczy już tylko nadać jej wartość 1 (szesnastkową) oraz zamknąć otwarte okna edytora rejestru.

Wyłączamy powiadomienie o Windows 10

Po takich czynnościach, poprzedzonych ponownym uruchomieniem komputera, aplikacja odpowiedzialna za ciągłe wyświetlanie powiadomień dotyczących aktualizacji do Windows 10 przestanie być uciążliwa i nie będzie już w pewnych odstępach czasu wyświetlać żadnych powiadomień proponujących aktualizację systemu.

Podziel się wiedzą z innymi

2 odpowiedzi na "Jak pozbyć się przypomnień o możliwości darmowej aktualizacji do Windows 10?"

 1. A jak powrócić ponownie do przypomnień o aktualizacji? Usunąć zmiany w rejestrze, OK..ale co wpisać w harmonogramie? Wykonałem powyższe czynności, przypomnienia o aktualizacji do Win 10 owszem zniknęły..ale od tej pory nie mogę pobrać żadnej aktualizacji (otrzymuje komunikat „trwa pobieranie”..ale nic się nie dzieje)..czy może to być związane z dezaktywacją procesu gwx.exe?

  Odpowiedz
  1. Marcin Hanasiewicz · Edit

   Na pewno nie jest powiązane – proces GWX odpowiada jedynie za aktualizację do Windows 10 i nie ma wpływu na pozostałe aktualizacje. Pisząc artykuł, nie przewidziałem, że użytkownik chcący pozbyć się owych powiadomień, po jakimś czasie jednak znów chciałby je oglądać. Wobec tego należałoby zadania związane z GWX w Harmonogramie zadań najpierw wyeksportować do pliku, a dopiero później usunąć – wtedy w razie potrzeby rzeczywiście usuwamy tylko dodany wcześniej wpis w rejestrze oraz przywracamy usunięte wcześniej zadania.

   Odpowiedz

Komentarz do postu