Ważne miejsce wśród rodzinnych gier wideo zajmują gry sportowe. To one wznoszą poziom rywalizacji na wyżyny. Dzięki nim mamy też szansę pograć z naszymi pociechami i zagospodarować im odrobinę czasu.
Tu często ogromną rolę odgrywa zwycięstwo nad konkurentem. Wyrozumiali rodzice nieraz dają więc szansę najmłodszym na wygraną. Ze starszymi dziećmi można już bawić się jak równy z równym.
Poniżej znajdziecie listę popularnych gier sportowych, w które można grać w rodzinnym gronie. Kolejność ich pojawiania się jest oczywiście przypadkowa.
Rocket League – prawdziwie męski sport.
Dla graczy w wieku 3+.
To chyba najbardziej męska gra sportowa, jaka dotychczas powstała. Występują w niej podrasowane samochody z odrzutowymi silnikami oraz ulubiony sport Europejczyków, czyli piłka nożna. Połączenie tych dwóch różnych rzeczy stworzyło Rakietową Ligę Piłki Nożnej o tytule Rocket League.
W grze znajdziemy dziesiątki pojazdów wyposażonych w rakietowe przyspieszenie. Samochody te można modyfikować na bardzo wiele sposobów. Wrzucimy je na wirtualne, małe boisko piłkarskie, na którym najważniejszą zasadą jest wrzucenie piłki do bramki przeciwnika. Boisko jest ograniczone w taki sposób, by nie dało się wyrzucić piłki poza nie. Nie ma tu też sędziego, ale gra nie należy do brutalnych. Oczywiście można na kilka chwil unieszkodliwić przeciwnika, lecz główną cechą zabawy jest próba wrzucenia do bramki piłki, która jest bardzo podatna na każde uderzenie. Nic w tym dziwnego, gdy atakujemy ją z prędkością rakiety. Rozgrywka jest dynamiczna i ma arkadowy charakter. W jednym momencie atakujemy, a po chwili jesteśmy znów zmuszeni do włączenia turbo, by bronić własnej bramki. Gdy zdobywamy już umiejętność doskonałego balansu pojazdem, jesteśmy w stanie kiwać przeciwników jak prawdziwy Messi, czy inny mistrz, Cristiano Ronaldo.
Rozgrywkę może jednocześnie prowadzić maksymalnie 4 graczy na podzielonym ekranie, ale da się także grać przez sieć internetową. Można grywać także samodzielnie i walczyć o Puchar Ligi. Ponadto graczom umożliwiono zabawę w wielu rozmaitych trybach, w których toczymy pojedynki w innych sportowych dziedzinach lub w zupełnie innych warunkach, oczywiście wciąż z wykorzystaniem podrasowanych samochodów. Dorosłym, gra może zapewnić zabawę na kilka ładnych godzin, dzieciom na wiele więcej.
Rocket League nie jest pozbawione mikrotransakcji i skrzyń z łupami. Gdy te pierwsze dotyczą najczęściej wizualnych dodatków, to niestety te drugie mogą nam nieco ułatwić zwycięstwo nad przeciwnikiem. Skrzynie z łupami można zdobyć także w inny sposób, więc nie zawsze trzeba za nie płacić.
Gra zebrała wokół siebie kilkudziesięciomilionową społeczność i została wydana na najważniejszych platformach gamingowych, więc da się łatwo znaleźć towarzysza do gry o każdej porze dnia i nocy. W przeszłości jednak bywało wiele problemów z dedykowanymi serwerami, co warto mieć na uwadze. W planach były także cross-platformowe zmagania.
Fifa 18 i 19 – najbardziej popularny, sportowy cykl wszechczasów.
Gry dla osób w wieku 3+.
Pozostańmy w temacie piłki nożnej, ale o nieco bardziej przyziemnym charakterze. Coroczne odsłony Fify z pewnością nie odkrywają niczego od nowa, ale z każdym wydaniem gra jest nieco inna. Tak więc patrząc całościowo na wydania 18 i 19 na pierwszy rzut oka stwierdzamy, że to przecież prawie to samo, ale zwracając uwagę na szczegóły, dochodzimy do wniosku, że gry różnią się od siebie o wiele bardziej, niż nam się to początkowo wydawało.
Fifa 18
18 to nieco starsza i mniej doskonała produkcja. Najbardziej razi nas tu brak Ligi Mistrzów i innych licencjonowanych rozgrywek. Mamy za to doskonałą kontynuację “Drogi do sławy” zapoczątkowanej jeszcze wcześniej. Zmian doczekała się realizacja transferów, ale największym hitem tamtego roku okazało się wykorzystanie nowej technologii przy tworzeniu animacji zawodników. Nosi ona nazwę Real Players Motion i ma za zadanie wiernie odwzorowywać zachowanie zawodników na boisku. Przy jej tworzeniu brały udział największe piłkarskie sławy. Warto samodzielnie sprawdzić, czy to zadanie udało się twórcom.
Fifa 19
W odsłonie numer 19 doczekaliśmy się małych rewolucji. Gra otrzymała licencję na Ligę Mistrzów i Ligę Europy, wykorzystano wcześniej już zaimplementowany Real Players Motion, ale na największą uwagę zasługuje przede wszystkim rola trenerska. Gracze otrzymali szereg rozwiązań taktycznych, z których mogą korzystać podczas każdego spotkania. Dodano jeszcze odrobinę więcej, ponieważ zmianie uległ system oddawania strzałów, który tym razem wykorzystuje zręczność graczy, dając większe szanse na trafienie tym, którzy w odpowiednim momencie po raz drugi przycisną przycisk strzału. I jeszcze oddano graczom kolejny sezon “Drogi do sławy”, w którym mogą między innymi pokierować losami piłkarskiej zawodniczki.
Fifa będzie dla nas dynamiczną symulacją prawdziwych zmagań piłkarskich, w której możemy walczyć o najwyższe trofea. Jest to dopracowany produkt, który z pewnością pokochają najmłodsi piłkarscy fani, ale stworzony w jakości dla każdej grupy wiekowej. Znajdziemy w niej karty kolekcjonerskie, wiele rozmaitych trybów, możliwość rozgrywki wieloosobowej i sieciowych zmagań oraz mikrotransakcje. Pamiętajmy, że mikrotransakcje mogą nas sporo kosztować, jeżeli damy się wciągnąć w tę grę nie fair.
*Filmiki z YouTube z kanałów: GameSpot Trailers, EA SPORTS FIFA