W kolejnym odcinku poradnika o samodzielnym składaniu komputera radzimy, jak dobrać procesor do naszej płyty głównej. Prezentujemy istniejące na rynku rodzaje procesorów w zależności od socketów i rdzeni.
Kwestia socketu.
Składając komputer od podstaw mamy ten komfort, że elementy możemy dowolnie ze sobą spasować wedle życzenia lub potrzeb. W przypadku, gdy jednak wymieniamy samo CPU występuje problem tej natury, że socket, czyli gniazdo, w którym osadzamy procesor na płycie głównej, nie jest elementem uniwersalnym. Prawie każda generacja procesorów posiada odrębne gniazdo, do którego nie sposób jest zainstalować CPU innej generacji ( już nie mówiąc o CPU innego producenta ) bez uszkadzania samego socketu. Dlatego musimy zweryfikować czy żądany procesor na pewno będzie kompatybilny z naszą płytą główną i czy posiadana przez nas technologia nie jest już zbyt zacofana do rozbudowy, co wskazywałoby na wymianę platformy na nową.
Poniżej lista podstawek i niektóre obsługiwane przez nie procesory:
Ile rdzeni potrzebuję?
Gama rodzin i wersji procesorów jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej prezentuję wersje procesorów obu producentów wraz z szacowaną wydajnością i zastosowaniami.
Warto zaznaczyć, że konstrukcja rdzenia AMD jest zgoła inna od konstrukcji rdzenia Intela. Toteż procesory Intela mają na ogół większą wydajność pojedynczego rdzenia od produktów marki konkurencyjnej.