Składamy komputer. Dobieramy odpowiedni zasilacz. Część 2.

Na co zwrócić uwagę, kupując zasilacz do komputera? 

Składamy komputer. Poradnik użytkownika.


baner

Certyfikaty i zabezpieczenia

Wybierając zasilacz powinniśmy celować w modele oznaczone certyfikatami sprawności. Zależnie od budżetu można wybierać te z wyższymi, lecz nigdy nie polecam schodzenia poniżej bariery certyfikatu 80 PLUS.

Czym w ogóle jest sprawność zasilacza? Można ją określić jako stosunek prądu pobranego do wykorzystanego. Innymi słowy zasilacz niecertyfikowany może pobrać zdecydowanie więcej prądu z gniazdka, aby przekazać taką samą moc do podzespołów, co zasilacz certyfikowany. Jak sama nazwa wskazuje certyfikat 80 PLUS potwierdza testami, że dana jednostka nie powinna zejść poniżej 80% sprawności.

Oficjalne dane odnośnie sprawności dla poszczególnych poziomów obciążenia (10, 20, 50 i 100%) i konkretnych certyfikatów można znaleźć w tabelce poniżej.

Jak dobrać zasilacz do komputera
Dane pochodzą ze strony http://www.plugloadsolutions.com/80pluspowersupplies.aspx, oficjalnego twórcy certyfikatów sprawności 80 PLUS, nadającego je zasilaczom.

 

Poniżej wymienione są dodatkowo zabezpieczenia, które powinien posiadać markowy PSU:

  • OVP – Over Voltage Protection – Zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem;
  • SCP – Short Pircuit Protection – Zabezpieczenie przeciwzwarciowe;
  • OPP – Over Power Protection – Zabezpieczenie przeciw przeciążeniowe;
  • SIP – Surge & Inrush Protection – Zabezpieczenie przed prądami udarowymi;
  • UVP – Under Voltage Protection – Zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem;
  • OTP – Over Temperature Protection – Zabezpieczenie przed zbyt wysoką temperaturą;
  • OCP – Over Current Protection – Zabezpieczenie przed przeciążeniem stabilizatora;

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Typ chłodzenia.

Wyróżniamy trzy typy chłodzenia.

  1. Aktywne – najprostszy typ chłodzenia, w którym PSU schładzane jest za pomocą wentylatora uruchomionego przez cały czas działania;
  2. Półpasywne – również schładzany wentylatorem, ale w tym przypadku uaktywnia się on jedynie wtedy, gdy potrzebne jest schłodzenie;
  3. Pasywne – najcichsze chłodzenie bez użycia wentylatorów. Spotykane zazwyczaj w drogich konstrukcjach.

 

Modularność kabli i oplot.

Zasilacze modularne posiadają tę zaletę, że wszystkie kable są odpinane. Możemy dzięki temu pozbyć się nieużywanych, „walających się” wiązek i zaoszczędzić miejsca w obudowie, co jest nie tylko bardziej estetyczne, ale również pozytywnie wpływa na temperatury. Dodatkowo dobrze by było gdyby kable były oplecione „siateczką”. Lepiej to wygląda i ułatwia organizację, bo trzyma wiązkę zespojoną ze sobą.

 

Ilość złącz.

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na złącza PCI-Express. Najmocniejsze nowe karty wymagają podłączenia dwoma złączami PCI-Express, 8 pinowym i 6 pinowym. Jeżeli posiadamy lub mamy zamiar posiadać GPU tego kalibru, to trzeba wejść w posiadanie zasilacza, który będzie w stanie do karty dostarczyć odpowiednią ilość prądu przez te złącza. Również ważna jest odpowiednia ilość złącz SATA do dysków twardych i napędów oraz wedle potrzeb ilość złącz Molex do dysków i napędów starszych typów, które przydają się również do podłączania różnego rodzaju zewnętrznych wentylatorów.

Jak dobrać zasilacz do komputera
Złącza PCI-Express 6 i 8 pin
Jak dobrać zasilacz do komputera
Złącza SATA ( z lewej )  i Molex ( z prawej ).

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu