Miejsca na dysku nigdy za mało, ale warto zwrócić również uwagę na jego działanie. NVMe sprawia, że o wiele szybciej funkcjonuje nasz komputer.
Dobre solidarne dyski HDD, powoli zostają przenoszone do sekcji gromadzenia masowo danych poprzez wyparcie ich przez szybsze dyski SSD, które znacząco poprawiają działanie naszego komputera.
Podczas zakupów praktycznie zawsze znajduje się dysk SSD przy sprzyjających spadkach cen, które wykorzystują stary port SATA III. Wykorzystujemy je do szybszego działania aplikacji, programów czy gier (loading screeny nadal potrafią irytować). Pomagają w przyjemniejszym korzystaniu z naszej skrzynki pod biurkiem.
Na port Sata III, aktualnie znajdziemy coraz tańsze dyski SSD, które znacząco wpływają na naszego PC-ta w porównaniu do HHD. Dyski HHD teraz głównie przez swoje wolne działanie, lecz bardzo niską cenę z ogromną pojemnością, wykorzystujemy do przechowywania danych, zdjęć i tym podobnym. Pojawił się konkurent, coś nowszego, nowy interfejs PCI-Express x4 NVMe dający ogromne prędkości odczytu jak i zapisu.
Nowsze, szybsze, lepsze?
Sata III ma bardzo ograniczone możliwości, ponieważ oferuje maksymalne prędkości w okolicach 540MB/s. O dziwo nadal mało osób kojarzy dużo nowsza technologię. Podczas kupowania nowszych płyt głównych możemy napotkać się z dziwnym portem M.2. Jest to nowy port dla dysków SSD wykorzystujące interfejs PCI-Express x4 NVMe, co pozwala na prędkości liczone w tysiącach.
Tutaj posłużę się przykładem Samsunga 960 Evo o pojemności 250GB, jego prędkości wynoszą kolejno: Szybkość odczytu – 3200 MB/s, Szybkość zapisu 1900 MB/s. Standardem są dyski M.2 2280, gdzie liczba oznacza wymiary dysku, to znaczy 22 mm szerokości i 80mm długości. Ceny są lekko wyższe od standardowych dysków SSD z Sata III, lecz ta różnica coraz bardziej się zaciera. Oczywiście istnieją także dyski M.2 z interfejsem SATA III, gdzie wracamy do wolniejszych prędkości, dlatego warto uważać na opis i doszukiwać się PCIe x4 NVMe.
Z wyglądu dyski SSD M.2 NVMe przypominają na pierwszy rzut oka kostkę RAM, co sprawia, że cała konstrukcja bardzo jest uciśnięta i potrafią się grzać. Dlatego polecam z miejsca podczas zakupu wybierać modele z radiatorem, który powinien obniżyć dręczące temperatury. Koszt takiego dysku o pojemności 250GB wynosi zależnie od producenta 200-450zł.
W następnej części artykułu porównamy dyski HDD, SSD SATA III oraz SSD PCIe x4 NVMe, po jednym z wybranych.
*Grafiki pochodzą ze strony samsung.com oraz toshiba-storage.com