Windows 10 vs. Windows 7 – porównanie systemów

Microsoftowi udawało się stworzyć zarówno bardzo cenione przez użytkowników systemy, takie jak Windows XP czy Windows 7, jak i te mniej udane, czego przykładami są Windows 8 i 8.1. Do której kategorii należy zatem najnowszy produkt tej firmy? Czy rzeczywiście jest lepszy od Windowsa 7?

Systemy Windows 8 i jego duża aktualizacja, czyli Win 8.1 przyniosły wiele zmian, głównie w interfejsie użytkownika. Wprowadzono kafelki, znane z mobilnego systemu Windows Phone, które mimo swojej funkcjonalności nie sprawdzały się na urządzeniach bez ekranu dotykowego. Zarówno ten element, jak i brak menu start były ostro krytykowane przez użytkowników Windowsa 7, zatem Microsoft zdecydował się na połączenie najlepszych cech systemów oznaczonych numerami 7 i 8.1. Taki zabieg miał ułatwić przejście na nowy system osobom przyzwyczajonym do klasycznych systemów.

Windows 10 vs 7. Porównanie systemów.

Najważniejsze dla domowych użytkowników są różnice w interfejsie. Ten przypomina to, co widzimy w Windowsie 7, ale w znacznie bardziej unowocześnionej formie. Po prawej stronie, obok listy programów rzucają się w oczy charakterystyczne kafelki, ale na szczęście ich liczbę i wyświetlaną na nich zawartość możemy dowolnie regulować. Obok przycisku start pojawił się jeszcze jeden nowy element – pasek asystentki głosowej, Cortany. Jest on już znany z mobilnej wersji Windowsa, ale niestety na dzień dzisiejszy nie obsługuje języka polskiego.

Windows 10 vs 7. Porównanie systemów.

Kolejną zmianą na plus jest wprowadzenie możliwości otwierania tak zwanych „aplikacji typu Modern” w osobnym oknie. Do tej pory w systemach Win 8 i 8.1 było możliwe otworzenie takiej aplikacji tylko w trybie pełnoekranowym, co nie było zbyt wygodne dla osób korzystających jednocześnie z wielu różnych programów. Zmian w interfejsie jest sporo, więc nie sposób tu wymienić wszystkich. Jednakże zarówno użytkownicy komputerów stacjonarnych, jak i osoby korzystające z tabletów i urządzeń 2w1 powinni być z zadowoleni z Windowsa 10. Dla tych ostatnich została przygotowana specjalna funkcja Continuum, pozwalająca szybko przełączać się między trybem laptopa i tabletu.

 

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników wydajność liczy się tak samo, a może nawet bardziej niż wygląd. Windows 10 jest w dużej mierze pozbawiony wymagających efektów takich jak przezroczystość i refleksy świetlne, cały interfejs sprawia raczej wrażenie płaskiego. Dzięki temu system powinien chodzić sprawniej, niż na komputerze o tych samych parametrach, ale z Windowsem 7 na pokładzie. Natomiast nie poprawiła się wydajność w programach użytkowych – przyspieszenie wykonywanych operacji na ogół nie przekracza 1%. Pewnym plusem dla najnowszego systemu jest obsługa DirectX 12, jednakże na dokładne wyniki wydajności trzeba będzie poczekać aż pojawią się gry obsługujące nowe rozwiązanie.

Windows 10 vs 7. Porównanie systemów.

Microsoft w swoich założeniach miał stworzenie uniwersalnego systemu na wszystkie platformy, zarówno komputery PC, laptopy i tablety, jak i konsole oraz smartfony. Czy mu to się udało? Trudno to jednoznacznie stwierdzić, ponieważ nowa odsłona Windows Phone zadebiutuje dopiero za jakiś czas. Możemy jednak założyć, że systemy z rodziny Windows 10 zaoferują bardzo dobrą synchronizację między sobą, a także obsługę uniwersalnych aplikacji.

Windows 10 vs 7. Porównanie systemów.

Tym samym dochodzimy do najważniejszej kwestii, czyli ceny systemu. Dla nowych użytkowników pozostaje ona bez zmian, czyli 549 zł za wersję Home i 999 zł za wersję Pro (BOX). Duże zmiany zaszły natomiast w kwestii aktualizacji. Dla użytkowników Win 7, 8 i 8.1 Windows 10 dostępny jest za darmo, jak normalna aktualizacja. Promocja ta obowiązuje tylko przez pierwszy rok od wydania systemu, dlatego nie można odwlekać decyzji w nieskończoność.

 

Ale czy na pewno warto zaktualizować Windows 7? Co prawda Windows 10 naprawił praktycznie wszystkie problemy swoich nielubianych poprzedników, ale przy okazji pojawiło się kilka nowych. W internecie duże wątpliwości budzi kwestia zbierania danych przez Microsoft oraz możliwa ingerencja w pliki użytkownika. Co prawda pojawiają się już pewne metody pozwalające na wyłączenie zbierania informacji i prawdopodobnie z czasem będzie ich jeszcze więcej, ale już samo zbieranie danych przez Microsoft może budzić pewne obawy.

Warto też wspomnieć, że według zapowiedzi Windows 10 ma być ostatnim systemem tej firmy. Nie oznacza to, że gigant z Redmont porzuci swój najpopularniejszy produkt, a wręcz przeciwnie – będzie stale rozwijany przez kolejne aktualizacje. Aktualizacje te mają być ciągłe, a nie jak do tej pory wydawane raz na kilka lat, jako kolejny duży system operacyjny.

 

Plusy i minusy Windowsa 10, w porównaniu z Windowsem 7:

+ darmowa aktualizacja (prze pierwszy rok)

+ nowoczesny interfejs użytkownika

+ wiele nowych funkcji, takich jak wirtualne pulpity

+ obecność sklepu Windows Store

+ wirtualny asystent Cortana

 

– niestety asystent Cortana niedostępny w języku polskim

– niektóre starsze wersje programów mogą mieć problemy z uruchomieniem

– pozyskiwanie dużej ilości danych przez Microsoft

– menu start przeszło kilka zmian, które nie każdemu mogą się spodobać

* Zdjęcia pochodzą ze strony Microsoft.com.

Podziel się wiedzą z innymi

11 odpowiedzi na "Windows 10 vs. Windows 7 – porównanie systemów"

 1. To się pismak wykazał znajomością systemu… doprawdy DOGŁĘBNE porównanie… ograniczone do niefunkcjonalnego asystenta i kafelków…

  Odpowiedz
 2. Z chęcią bym przeczytał jak mają awaryjności się w 10 względem starszych systemów. Często czytam że w najnowszym coś się gęsto psuje, w 8.1 mam rzadko zacięcie komputera po całości ciekawe jak by było w 10.

  Odpowiedz
 3. Dla jednych win7 jest lepszy dla innych win10. Ja przyznam sie ze mam oba, ale mam tez na tym samym kompie dwa linuxy i MacOS HighSierra. Do profesjonalnej pracy uzywam win7 – dlaczego?
  Z uwagi pracy jaka wykonuje – starsze progamy , konsola , wgrywanie oprogramowania , hackowanie hardwaru JTAG , kompilacja oprogramowania, duzo elektroniki przy ktorej win10 to jakies nieporozumienie jak na razie. Soft pod konsolą ( taką jaka jest ) nie pracuje poprawnie – tzn jedne apki pracuja drugie nie , a nikt nie ma czasu na niekonczące sie restarty w celu przelaczenia systemu.
  Co innego do grania. Tutaj win10 jest bez wątpnienia lepszy. DirectX jest jakoś lapiej obslugiwany i z karty GFX można wyciągnąć więcej.
  Kernel tez bardziej zoptymalizowany i moj komp zwyczajnie duzo mniej się grzeje na win10.
  Jest jeszcze trzecia strona medalu – wygląd. Tu niema zadnych wątpliwości. Win7 jest piękny w porownaniu z tym czymś co mamy w win10. Co nie wygląda nawet jak d*pa węża. Ja musiałem spatchować wiekszość bibliotek systemowych , żeby ten win jakoś wyglądał bo inaczej komp wyleciałby oknem. Cenie sobie ze win10 działa lepiej z aplikacjami potrzebujacymi wiecej od CPU ale wazne dla mnie jest takze wygląd. Nikt nie kupi auta dla jego osiągów jeśli bedzie wyglądał jak muszla klozetowa. Niestety Microsoft tego nie rozumie i wie najlepiej co chcieliby uzytkownicy. Z resztą podobnie jak inni ignorancji np. z Apple. A wystarczyło dać ludziom wybór. Chcecie mozliwość uzywania starego shella z win7 – prosze bardzo. To by był taki nowoczesny samochod z nadwoziem w lini retro,

  Przepraszam za brak polskich znakow.

  Odpowiedz
 4. mam windowsa 10 od ponad tygodnia, wcześniej miałem windowsa 7….
  Powiem tak, 10 może possać 'Siódemce’. Niby win 7 starszy itd, ale o niebo lepszy… Ja nie czuję różnicy w szybkości systemu, a wygląd i niektóre funkcje to porażka. Wcześniej nie było sklepu i dało się żyć! Aplikacja Xbox coś tam? Po co to komu, jeśli nie ma konsoli 😀 użytkowanie touch pada? Bardzo często powiększa lub pomniejsza mi okna przeglądarki, bo trzeba scrollować dwoma palcami, a szukałem już wszędzie i nie znalazłem możliwości zmiany ustawień… Wielu ustawień nie da się zmienić, tak jak było to możliwe w 'Siódemce’
  Dziękuję tyle w temacie

  Odpowiedz
  1. qwerty
   Plus to, że niewiadomo co ten windows aktualizuje? Klikam po jakieś rozwinięcie informacji, ale jakoś nie mogę nic znaleźć… Może ja nie chcę nic aktualizować, skąd brane są te aktualizacje i czemu służą, skoro JA żadnej zmiany NIE widzę…

   Odpowiedz
 5. tylko ludzie którzy nie mieli 10 wypowiadają sie przeciw niej i tyle w tym temacie , windows 10 wymiata takie jest moje zdanie

  Odpowiedz
   1. oczywiscie ze windows 7 jest lepszy bo w zasadzie 7 to ulepszona vista bez tylu błędów jestem za 7 chociaż sam mam 10 tyle że to g*** ma zero wsparcia z czymkolwiek

    Odpowiedz

Komentarz do postu