F.Lux – program oszczędzajacy wzrok

Ekrany naszych komputerów i laptopów, coraz częściej i intensywniej używane, męczą wzrok migoczącym, białym światłem. Szczególnie uciążliwemu w ciemności odcieniowi naszych ekranów można zaradzić.

Używając urządzeń elektronicznych w ciemności na pewno zauważyliśmy, jak męczące jest białe światło – nawet po zmniejszeniu jasności do minimum. Niektóre monitory umożliwiają delikatną zmianę w „temperaturze” wyświetlacza. Obniżając ją sprawimy, że oglądanie ekranu w ciemnym otoczeniu stanie się przyjemniejsze a oczy mniej podrażnione. Taki sposób regulacji temperatury ekranu jest jednak uciążliwy i nieefektywny. Podczas dnia, kiedy na monitor pada światło słoneczne, musimy z powrotem przekonfigurować urządzenie, aby obraz był klarowny i widoczny. Czynności te zautomatyzuje darmowy programu o nazwie F.Lux.

Po instalacji menu aplikacji odnajdziemy klikając na ikonkę programu obecną na pasku tray.

F.Lux - program dzięki któremu oszczędzamy wzrok

Klikając na wykres uruchomimy krótką wizualizację temperatury ekranu na przedziale czasowym jednej doby. F.Lux kalkuluje godzinę wschodu i zachodu słońca na podstawie naszej (przybliżonej) lokalizacji. Automatycznie zmienia temperaturę ekranu po zmroku tak, aby jaskrawy odcień nie męczył nas podczas korzystania z urządzeń elektronicznych w ciemności. Po wejściu w ustawienia uzyskamy dostęp do opcji takich jak zmiana lokalizacji, ustawień temperatury ekranu w dzień i w nocy oraz szybkość zmiany koloru. W menu kontekstowym znajduje się parę kolejnych ustawień, takich jak tryb bezpieczny (minimalizacja wpływu programu na system) i powrót do standardowego odcieniu aż do świtu.

F.Lux - program dzięki któremu oszczędzamy wzrok

Program F.Lux oszczędza nasz wzrok i czyni nocną pracę z komputerem przyjemniejszą. Podobne aplikacje można znaleźć na smartfonach i tabletach (np. Splendid na urządzeniach ASUS).

Ocena: 9/10

+Intuicyjna obsługa.
+Brak zbędnych ustawień.
+Szybka konfiguracja.
+Darmowy.
-Osobny system jasności ekranu niepowiązany z tym systemowym.

Link do pobrania:

https://justgetflux.com/dlwin.html

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu