iPod Touch 5G wciąż zachwyca jakością.

W ostatnim czasie na różnych forach skoncentrowanych wokół dźwięku rozpoczął się hype na starszą generację dotykowych odtwarzaczy firmy Apple. Użytkownicy zachwalali rewelacyjną jakość wykonania jak i dźwięku w stosunku co do ceny. Podążając za modą postanowiłem się przekonać czy jest się nad czym zachwycać i zakupiłem ów sprzęt w dość okazyjnej cenie.

Recenzja iPod Touch 5G.

iPod Touch 5G wciąż zachwyca jakością. Recenzja.

W przezroczystym opakowaniu, które dostarcza producent oprócz samego sprzętu znajdziemy kabel lightning, słuchawki earpods, pasek loop, dwie naklejki z logiem producenta oraz różnej maści papiery.  Zestaw ten jest dosyć skromny aczkolwiek wystarczający, aby rozpocząć przygodę z samym urządzeniem. Słuchawki dołączane do zestawu o dziwo brzmią całkiem nieźle, aczkolwiek są strasznie niewygodne i ciężkie do używania na dłuższą metę. Uwaga w przeciwieństwie do wersji dołączanych do iPhone’ów, słuchawki nie posiadają pilota. Co do reszty akcesoriów nie ma zastrzeżeń.

iPod Touch 5G wciąż zachwyca jakością. Recenzja.

Jakość wykonania samego urządzenia stoi na bardzo wysokim poziomie. Dzięki konstrukcji typu unibody nie musimy się obawiać, że urządzenie po jakimś czasie zacznie trzeszczeć, minusem jednak jest fakt, że operacji wymiany baterii możemy dokonać tylko w serwisie. iPod waży zaledwie 88 gramów i ma nieco ponad 6 mm grubości  w połączeniu z faktem, że leży w dłoni idealnie, robi to wręcz piorunujące wrażenie. Dokonano kilku zmian w przeciwieństwie do poprzedników. Pierwszą i chyba najbardziej rzucającą się w oczy jest zwiększenie ekranu do 4 cali jest to dokładnie ta sama jednostka, którą wykorzystują iPhone’y 5 i 5s. Dzięki rozdzielczości 640 x1136 obraz jest ostry jak brzytwa, a zdjęcia czy filmy prezentują się znakomicie. Drugą zmianą w designie urządzenia jest tylnia klapka urządzenia. Tym razem została ona wykonana z aluminium i przybiera różne warianty kolorystyczne. Dzięki temu zabiegowi urządzenie jest dużo mniej podatne na zarysowania w stosunku do poprzedników. Kolejną zmianą jest również złącze lightning, dużo bardziej praktyczniejsze od standardowego 30pinowego złącza Apple, niestety lwia część akcesoriów wciąż korzysta ze starego złącza, a wszelakiego rodzaju przejściówki działają co najwyżej średnio. Warto również wspomnieć o aparacie, jego obiektyw nieco wystaje poza krawędź obudowy co może irytować, jednakże jakość zdjęć wszystko wynagradza. Aparat robi zdjęcia o rozdzielczości tylko 5 mpix, mimo to wyglądają one całkiem ładnie, prawdopodobnie stoi za tym fakt, iż użyto dokładnie tej samej soczewki co w iPhone’ach.

iPod Touch 5G wciąż zachwyca jakością. Recenzja.

Przejdźmy do opisu samego urządzenia. Sercem iPoda jest procesor A5 (znany z iPhone’a 4S) wraz z 512 MB ramu. Pozwala to na swobodne korzystania z większości gier oraz aplikacji z Appstore. Właściwie problemu doświadczyłem tylko próbując zagrać  w AC:Identity. Domyślnie zainstalowanym system operacyjnym jest iOS w wersji 6, mamy możliwość aktualizacji do najnowszej dziewiątej odsłony. Poruszanie się po interfejsie jest płynne, nie uświadczymy w nim żadnych lagów czy mikroprzycięć. Domyślnie mamy preinstalowanych kilkanaście aplikacji takich jak Facetime, iBooks czy Mapy.

iPod Touch 5G wciąż zachwyca jakością. Recenzja.

Wreszcie możemy poruszyć najważniejszą sprawę jaką jest audio. Sam odtwarzać jest dosyć prosty i przejrzysty. Muzykę możemy sortować alfabetycznie, gatunkami, wykonawcami bądź też wybrać utwory ostatnio dodane lub w ostatnim czasie odtwarzane. Odtwarzanie może przebiegać wg ustalonej kolejności bądź też losowo.  Moc urządzenia wystarczy, aby napędzić większość słuchawek typu portable. Urządzenie odtwarza większość plików muzycznych dostępnych na rynku. Wyjątkiem jest bezstratny format FLAC, który musimy przekonwertować do ALAC, aby był wykrywany przez urządzenie. Sama jakość dźwięku jest rewelacyjna.  Jest bardzo dokładny możemy wychwycić wiele smaczków z nagrań w odpowiedniej jakości. Dużo jest niskich tonów dzięki czemu bassheadzi będą zadowoleni jednak i góra jest całkiem gładka  i uszy nie bolą od jej słuchania. Player sprawia naprawdę wiele frajdy. Trzeba również nadmienić iż odtwarzacz wytrzymuje do 40h ciągłego odtwarzania na baterii.

iPod Touch 5G wciąż zachwyca jakością. Recenzja.

Podsumowując pomimo już 3 lat na karku iPod Touch 5G będzie świetnym wyborem jako odtwarzacz portable. Stosunkowo niska cena jak i sama jakość wykonania oraz dźwięku nie pozostawiają wiele do życzenia. Polecam z całego serca.

iPod Touch 5G wciąż zachwyca jakością. Recenzja.

Ocena 8/10

+jakość wykonania
+jakość dźwięku
+wydajność
+długi czas odtwarzania na baterii
+cena
-niekompatybilność starszych akcesoriów
-można było się pokusić chociaż o ładowarkę w zestawie

* Zdjęcia pochodzą ze strony producenta oraz z prywatnej kolekcji

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu