Jak namierzyć telefon za pomocą usługi Google?

Chyba każdemu zdarzyła się kiedyś taka sytuacja, że jego telefon nagle wyparował. Nie ma go dosłownie nigdzie, pierwszej, drugiej kurtce, w żadnych spodniach. Może został w samochodzie? Może gdzieś wypadł? W każdym razie przepadł jak kamień w wodę. Aby zaradzić takim sytuacjom Google stworzyło odpowiednie narzędzie zwane Menadżerem urządzeń Android. Ma ono za zadanie ułatwić nam znalezienie telefonu w przypadku jego zgubienia. Umożliwia również zdalne zablokowanie telefonu i wymazanie danych w przypadku kradzieży.

Jak namierzyć telefon w Google?

Aby uzyskać dostęp do menadżera urządzeń Google, należy wejść na stronę:

https://www.google.com/android/devicemanager

Będzie do tego celu niezbędne posiadanie konta Google, aczkolwiek zdecydowana większość użytkowników platformy Android takie konta posiada, gdyż są konieczne aby uzyskać dostęp do sklepu Google Play.

Kiedy pomyślnie przejdziemy przez proces logowania uzyskamy dostęp do mapki oraz panelu informacyjnego naszego urządzenia.

 

Jak namierzyć telefon w Google? Opis usługi.
rys1. Panel informacji o telefonie.

 

W prawym górnym rogu tego panelu są dostępne dwie opcje. Zmiana nazwy urządzenia [1] oraz to, co interesuje nas najbardziej czyli jego namierzenie [2]. Jedynym mankamentem jest to, że telefon musi mieć włączony moduł GPS aby udało się go bezproblemowo zlokalizować. Sam nadajnik pozycję pokazuje poprawnie, w moim przypadku namierzył telefon z dokładnością do 18 metrów, co jest wystarczające aby stwierdzić, że telefon zostawiliśmy na przykład w kinie lub w pracy.

 

Co w przypadku kiedy urządzenie zostało nam skradzione? Google udostępniło nam dwie opcje pomocne w tym przypadku. Ikonki wymaż i zablokuj na dole panelu informacji. Pierwsza z nich bezpowrotnie usuwa całą zawartość telefonu, zdjęcia, zapisane pliki, kontakty. Druga z nich resetuje hasła i blokuje telefon tak, aby stał się on dla złodzieja teoretycznie bezużyteczny, ale nawet jeśli nie, to z pewnością utrudni mu życie.

 

Czasem jednak okazuje się, że wcale nie padliśmy ofiarą kradzieży, a jedynie nasz codzienny towarzysz postanowił na złość swojemu właścicielowi spaść za kanapę, szafkę czy pod łóżko. W tym przypadku jeżeli lokalizator pokazał pozycję naszego miejsca zamieszkania albo jesteśmy pewni, że sprzęt jest w domu wystarczy przycisnąć ikonkę zadzwoń. Przez pięć minut po wykonaniu tej czynności telefon będzie dzwonił na najwyższym poziomie głośności. Wystarczająco głośno i długo abyśmy byli w stanie namierzyć go za którymś z mebli. Kiedy już go znajdziemy można wyłączyć donośny dźwięk za pomocą przycisku zasilającego.

 

Menadżer urządzeń Android dostępny jest dla telefonów i tabletów z systemem Android 2.2 lub wyższym.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu