Jak skracać za długie adresy internetowe?

Każda strona internetowa ma swój unikalny adres, wchodząc na stronę główną nie ma problemu z długimi adresami w pasku przeglądarki, ale wystarczy wejść na kolejne podstrony witryny, aby adres strony urósł czasami do kilkudziesięciu znaków. Podczas przeglądania danej strony długość adresu nie ma żadnego praktycznego znaczenia, ale umieszczając już linki na portalach społecznościowych lub forach warto zastanowić się na skróceniem długich adresów w krótkie linki. Adresy muszą skracać użytkownicy Twittera i innych serwisów mikroblogowych, które mają narzucone ograniczenia w ilość znaków dla postów. Powodów skracania jest kilka, od czysto praktycznych zastosowań w serwisach społecznościowych, poprzez oszczędność znaków, aż do walorów estetycznych. Ręczne skracanie linków nie jest możliwe, z pomocą przychodzą strony internetowe, które automatycznie skrócą link.

Najpopularniejszymi serwisami do skracania linków, które opisze w niniejszym artykule są:

  • TinyURL,
  • serwis goo.gl – Google URL Shortener
  • bit.ly

Zasada skracania linków na wszystkich serwisach jest taka sama, kopiujemy długi adres strony i wklejamy go w odpowiednie pole na danej stronie.

 

TinyURL

TinyURL (tinyurl.com) – po otwarciu witryny w odpowiednie pole wklejamy link, następnie klikamy na „Make TinyURL!”.

TinyURL. Jak skrócić link?

Serwis bardzo szybko skraca nam adres strony www, skrócony link możemy skopiować i wkleić w miejsce, które nas interesuje.

TinyURL. Jak skrócić link?

Google URL Shortener

Google URL Shortener (goo.gl) – serwis Google, charakteryzuje się bardzo prostym interfejsem, brakiem reklam i co ważne, historią skróconych linków (dla zalogowanych użytkowników na kontach google). Aby skrócić link wklejamy adres i klikamy „Shorten URL”

 Google URL Shortener. Jak skrócić link?

Po skróceniu linku pojawi nam się komunikat o skróconym adres, który jest gotowy do skopiowania.

Google URL Shortener. Jak skrócić link?

 

bit.ly

bit.ly  (bitly.com) – w tym serwisie link wklejamy w prawym górnym, w belce nagłówka, co ważne: tu nic nie musimy klikać, po wklejeniu linku strona automatycznie przechodzi do strony z krótkim linkiem.

bit.ly

Skrócony link po chwili jest gotowy do skopiowania.

bit.ly. Jak skrócić link?

 

Skracania linków jest bezpiecznym procesem, warto jednak pamiętać, aby nie skracać bezmyślnie poufnych adresów. I co ważne, skracanie linków nie wpływa negatywnie na proces pozycjonowania stron.

Podziel się wiedzą z innymi

2 odpowiedzi na "Jak skracać za długie adresy internetowe?"

Komentarz do postu