Nokia 7.1 – powrót Nokii w wielkim stylu?

W premierowym „Oku Geeka” przyglądamy się Nokii 7.1. Powrót fińskiego producenta w wielkim stylu? Czego spodziewamy się po nowej Nokii, jej zalety i wady.

Ofensywa marki Nokia trwa w najlepsze. Po ciekawym flagowcu Finowie proponują swoim klientom średniopółkowy telefon z zadaniem bycia najlepszym w swojej kategorii oraz aspiracjami do utarcia nosa droższym rywalom. Jakie są efekty? Zapraszam do lektury premierowego artykułu z serii „Okiem Geeka”, a jej bohaterem – Nokia 7.1.

Specyfikacja.

Siódemka podobnie jak reszta urządzeń nowej serii idzie śladem zielonego robocika, któremu oddano do dyspozycji ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 636 o taktowaniu 1.8 GHz wspierany przez grafikę Adreno 509. Zestaw ten generuje obraz na wyświetlaczu FullHD+ działającym w rozdzielczości 1080 x 2244 piksele, któremu z pomocą przychodzi tryb HDR 10, którego próżno szukać u konkurencji. Efekty pracy podzespołów znajdują ujście na ekranie o przekątnej 5.84  z zagęszczeniem 426 pikseli na cal. Wyposażony w 32 GB pamięci wewnętrznej i 3 GB pamięci RAM nie ustępuje zbytnio swoim rywalom, jednak można znaleźć w tej kategorii cenowej kilka wydajniejszych pozycji.

Z rzeczy mniej ważnych, ale istotnych telefon posiada NFC. Możliwość włożenia dwóch kart SIM lub jednej plus kartę pamięci. Baterię o pojemności 3060 mAh, która powinna wystarczyć na jeden dzień pracy standardowego użytkownika. Natomiast szybkie i częste aktualizacje oprogramowania gwarantuje decyzja o dołączeniu przez producenta do programu AndroidONE.

Na minus ode mnie wystające oczko aparatu tylnego o mocy 12Mpix + 5Mpix, w którym brak optycznej stabilizacji obrazu. Zagospodarowanie dołu przedniego panelu na którym umieszczono wielki napis NOKIA pozostawia niesmak, ponieważ zrobiono to by zamaskować nieużytą przestrzeń. Nie mogę również pominąć notch’a, który został zaimplementowany także tutaj. Cóż, jednym się on podoba innym nie, ocenę pozostawiam wam. Dodam tylko od siebie. Lepiej mieć wybór niż go nie mieć, ponieważ istnieje możliwość zamaskowania go czarnym paskiem.

Wygląd i Wykonanie.

Mówiąc o wykonaniu i jakości poszczególnych elementów obudowy nie jestem w stanie napisać złego słowa mimo to, mam wrażenie spora część z was będzie mieć zastrzeżenia. Tak z przodu i z tyłu mamy szkło. Tak to prawda, palcuje się od najmniejszego dotyku, ale przyznajcie, ten telefon jest po prostu ładny. Ostre krawędzie z zaoblonymi rogami dodają uroku.

Oczywiście kwestią gustu jest ogólny odbiór urządzenia. Według mojej oceny nie można jednak odmówić mu elegancji, a także nie sprawia on wrażenia, że użyte materiały do jego budowy są niskiej jakości.

Użytkowanie i Wydajność.

Specyfikacja telefonu pozwala na komfortową pracę nawet z obecnie najnowszymi grami. Jednak jak wspomniałem wcześniej demonem prędkości nie jest i trzeba być przygotowanym na niewielkie „zamyślenia”, szczególnie przy większej ilości apek otwartych w tle. Niewątpliwym atutem jest zainstalowany android z programu firmy Google, który nie instaluje na telefonie dodatkowych, często niepotrzebnych aplikacji, tylko te niezbędne, najbardziej podstawowe. Zatem nic co denerwowałoby nas a zapychało telefon w tym urządzeniu nie znajdziemy. To ogromny plus patrząc w kontekście zasobożerności i mocy oddanej użytkownikowi

Podsumowanie.

Po nieudanym mariażu z Microsoftem i Windowsem Phone oraz rebrandingiem Lumia, fiński producent potrzebując sukcesu sprzedażowego zdecydował się pójść utartymi szlakami i stworzyć telefon z najpopularniejszym system operacyjnym, godnymi średniej półki podzespołami oraz ciekawą stylistyką. Biorąc pod uwagę oferty sprzedażowe, urządzenie wydaje się mieć dobry stosunek jakości do ceny, ale to jak zawsze kupujący zdecydują o sukcesie czy porażce.

Zalety
• Wygląd
• AndroidONE
• Ekran z HDR 10
• Aparat ZEISS-a
Wady
• Cena?
• Lekko grzeje się przy bardziej wymagających graficznie grach

*W artykule wykorzystano film z Youtube:Android Central. Zdjęcia ze strony producenta oraz trustedreviews.com

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu