Oszustwa na Facebooku – o czym musisz wiedzieć by nie paść ofiarą przekrętu?

Nie ma co ukrywać, że korzystanie z różnego rodzaju portali społecznościowych wiąże się z ryzykiem oszustwa. Jednym z takich portali jest oczywiście Facebook, który zdaje się być najbardziej popularnym więc korzystając z niego powinniśmy zachować ostrożność. Nowy telefon za kilka kliknięć? Szokujące nagranie z wypadku Twojej najlepszej przyjaciółki? Nic bardziej mylnego. W tym artykule dowiesz się o sposobach, które wykorzystują oszuści by w przyszłości być bardziej bezpiecznym na Facebooku.

Oszustwa na Facebooku - o czym musisz wiedzieć by nie paść ofiarą przekrętu?

Szokujące informacje – nie daj się zmanipulować

Pewnie niejednokrotnie zdarzyło Wam się zobaczyć na Facebooku nagłówki w stylu „Znany aktor zginął w wypadku samochodowym” lub „Szok! Anna Mucha udostępniła swoje nagie fotki” prawda? Takie nagłówki nie mają nic wspólnego z prawdą, a ich jedynym zadaniem jest przyciągnięcie naszej uwagi co powoduje kliknięciem w link do rzekomego nagrania. Niestety, ale w 99.9% pod takimi linkami kryją się wirusy oraz programy, których zadaniem jest kradzież naszych danych więc nigdy nie dajcie się na to nabrać!

Losowanie, a do wygrania… telefon!

Na facebooku pełno zdjęc oraz wpisów z różnego rodzaju Fanpage mówiących o tym, że do rozdania jest np. 10x iPhone 6 i jedyne co trzeba zrobić to polubić post oraz go udostępnić. Nigdy nie dajcie się na to nabrać. Takie rzeczy są zbyt piękne, by były prawdziwe i uwierzcie, że w internecie nikt nie rozdaje nic za darmo, a już na pewno nie telefony warte kilka tysięcy złotych.

Niebezpieczne aplikacje

Oszustwa na Facebooku - o czym musisz wiedzieć by nie paść ofiarą przekrętu?Niektóre z aplikacji dostępnych na Facebooku „proszą” nas o nadanie im praw dostępu np. do historii postó, znajomych, zdjęć czy nawet urządzeń z których właśnie korzystasz. Zawsze sprawdzajcie jakie aplikacje instalujecie i jakie prawa im nadajecie, bo przez przypadek może się okazać, że Wasze krępujące fotki „jakimś cudem” wędrują po sieci.

Suma sumarum takich haczyków jest znacznie więcej i ciężko byłoby je tu wszystkie zebrać jednak mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziecie o wiele bardziej uważni podczas korzystania z portali społecznościowych 😉

* Zdjęcia pochodzą z serwisu pixabay.com

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu