Powerline czyli sieć komputerowa przez instalację elektryczną.

Technologia Powerline wykorzystuje istniejącą już sieć elektryczną do przesyłania danych, gdzie nie możliwe jest poprowadzenia kabla Ethernet lub wykorzystania sieci WiFi np. wynajmujemy mieszkanie i właściciel nie zgadza się na inne rozwiązanie. Technologia ta wykorzystuje do przesyłu danych dwa małe adaptery połączone kablem Ethernet (istnieją również warianty nieco droższe z modułami bezprzewodowymi).  Transfer danych może odbywać się za pomocą dwóch standardów starszego HomePlug AV1(prędkość do 200Mbit/s) oraz jego następcy HomePlug AV2(do 1500 Mbit/s). Teoretycznie rozwiązanie idealne lecz w praktyce napotykamy na problemy związane przede wszystkim z przesileniem sieci energetycznej. W wypadku gdy intensywnie korzystamy z energii elektrycznej prędkość przesyłu danych może spaść nawet o kilkanaście procent. Jednak pomimo wad dla niektórych osób może być to jedyny sposób na uzyskanie dostępu do internetu. W artykule przedstawię trzy najciekawsze urządzenia do obsługi technologii Powerline.

Powerline - sieć komputerowa przez instalację elektryczną.
Jak sieć energetyczna staje się częścią sieci komputerowej logicznej.

FRITZ!Powerline 1000E


Zestaw firmy Fritz chwalony jest przede wszystkim za odporność na wszelakie zakłócenia na linii energetycznej.  Dzięki zastosowaniu HomePlug AV2 oferuje on bardzo wysoką prędkość transmisji danych (do 1200Mbit/s) co wystarcza do strumieniowanie filmów w fullhd bądź też do komfortowego grania w gry online. Niewątpliwą zaletą tego zestawu jest również fakt iż oferuje on szyfrowanie danych w technologii AES 128 bit. Niestety zestaw jest dosyć drogi gdyż na chwilę obecną kosztuje około 400 zł.

Powerline - sieć komputerowa przez instalację elektryczną.


ZyXEL PLA5206

Zestaw Powerline mało popularnej firmy ZyXEL to propozycja dla osób szukających złotego środka pomiędzy ceną, a jakością urządzenia. Zestaw PLA5206 kosztuje bowiem około 240 zł, a jego możliwości nie odbiegają zbytnio od konkurencji oferującej podobny sprzęt w cenie nawet dwa razy wyższej. Producent chwali się wysoką prędkością transmisji danych ( HomePlug AV2 do 1000Mbit/s), która powinna wystarczyć nawet najbardziej wymagającym użytkownikom. Zadbano również o energooszczędność urządzenia dzięki temu możemy być spokojni o nasze rachunki za energię elektryczną.

Powerline - sieć komputerowa przez instalację elektryczną.

TP-LINK TL-PA2010

Zestaw firmy TPLINK to najtańszy z opisywanych przeze mnie produktów, bowiem można go dostać za 120 zł. Co producent oferuje za tą cenę? Dosć przeciętną szybkość transmisji danych wynoszącą 200 MBit/s (wynika to z zastosowania starszego a zarazem tańszego rozwiązania HomePlug AV1), zasięg do 300m,szyfrowanie AES 128 bit oraz niski pobór energii. Produkt ten wypada dość blado na tle droższej konkurencji. Może się jednak okazać idealnym rozwiązaniem dla osób z mniej zasobnym portfelem.

Powerline - sieć komputerowa przez instalację elektryczną.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu