Outer Wilds – kosmiczna opowieść.

Eksploracja planet i najdalszych zakątków własnego układu w grze Outer Wilds, to tylko pretekst do opowiedzenia pięknej historii. Odkryj tajemnicę pradawnej cywilizacji.

Podbój kosmosu, pętle czasowe i starożytni obcy, którzy prawie na wzór Mass Effectu, żyli przed wieloma wiekami, to o wiele za mało, by opowiedzieć całą historię ukrytą w Outer Wilds. To gra eksploracyjna, w której wcielamy się w nowego kadeta programu kosmicznego. Akcja toczy się w układzie, w którym zwiedzać będziemy 5 planet o odmiennej budowie i topologii, ale jednej historii do opowiedzenia.

Pozostałości po dawnej cywilizacji.

Przed wybraniem się w kosmos czeka nas tu oczywiście samouczek. Po poznaniu mechanik gry, wybieramy się w podróż po bezdrożach naszego układu. Lądując na kolejnych planetach, odkrywamy ruiny, zapiski starożytnej rasy oraz projekcje dawnych budowli i otoczenia.

Każda z odwiedzanych przez nas planet jest inna, a tajemnice skrywane są także na naszej rodzimej planecie, która poprzednikom nie odkryła wszystkich swoich tajemnic. Różnorodność planet jest tak wielka, że jedne to praktycznie tylko ocean, gdy inne wypełnia piach. U siebie znajdujemy zielone łąki i ośnieżone szczyty gór, zaś pobliskie ciała niebieskie czasem skrywają w swoim wnętrzu wielką czarną dziurę.

Déjà vu.

Wpadamy też w pętlę czasową, trwającą 22 minuty gry lub do czasu śmierci bohatera. Z każdym nowym cyklem jesteśmy w stanie odkrywać nowe części tej samej układanki, której rozwiązanie może doprowadzi nas do informacji, których pragniemy najbardziej.

Jak to jest nie być pierwszym?

W Outer Wilds wcielamy się w rolę kosmity, który w swej małej rakiecie zwiedza swój układ słoneczny. Podczas podróży znajduje między innymi innych adeptów programu kosmicznego, którym nie było spieszno do powrotu na własną planetę. Zadomowili się w kosmosie, pogrywając sobie na różnorakich instrumentach muzycznych. To właśnie ich dźwięk nas do nich doprowadza.

Trochę nie po kolei.

Niektóre z tajemnic odkrywamy przypadkiem, inne pozwalają się odkryć tylko o odpowiedniej porze cyklu. Może się zdarzyć, że gra wprawi nas we frustrację, np. z powodu odkrywania kolejne małej tajemnicy nie po kolei, co może skutkować koniecznością poszukiwania jej początków. To wcale nie musi być łatwe.

Podsumowanie.

W Outer Wilds na pierwszy plan wysuwa się opowieść. Odkrywamy ją dzięki eksploracji. Sama gra ma sandboksową naturę i pozwala nam udać się, gdziekolwiek tylko zapragniemy. Została przedstawiona z perspektywy pierwszej osoby i osadzona w pełnym trójwymiarowym uniwersum. Warta uwagi jest spokojna i harmonijna ścieżka dźwiękowa, która może urzekać.

Zalety
– Dużo spokojnej i wyjątkowej ścieżki dźwiękowej.
– Możliwość eksploracji całego układu słonecznego.
– Dopracowana mechanika lotów w przestrzeni kosmicznej.
– Ciekawa i wciągająca opowieść.
Wady
– Częste wracanie do tych samych lokacji.
Minimalne wymagania sprzętowe.
System operacyjny: Windows 7
Procesor: Intel Core i5-2300 | AMD FX-4350
Pamięć RAM: 4 GB RAM
Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 560 lub AMD Radeon HD 6870
Wymagane wolne miejsce na dysku: 8 GB
Dodatkowe uwagi: Rekomendowany kontroler, lub pad do gry (domyślne wsparcie dla Xbox i PS4)

*Obrazy z oficjalnej strony producenta

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu