Przyszłość gier, seriale zamiast grania?

Zmiany na rynku gier – twitch i streamowanie. Gry, które wydaje się jako sezony, ponura przyszłość grania? Czy seriale zamiast gier to naturalna ewolucja?

Na początku 2021 roku padł na Twitchu nowy rekord. 2,4mln ludzi, w jednym tylko momencie oglądało…. prezentacje skina do Fortnite. Codziennie na yt są wrzucane setki filmów i streamów, a zainteresowanie serwisami takimi jak Twitch nie słabnie. Możecie to zresztą sprawdzić poniżej dzięki Google Trends.

Stream

            Streamowanie to już od kilku lat nowa i angażująca forma rozrywki. Pierwsze imprezy, na których oglądało się gry gromadziły kilkudziesięciu ludzi. 2019 rok to 174 tysiące kibiców w samym Katowickim spodku, a stream osiągnął zasięgi 20 mln oglądających.

Jak zagrać w stare gry na PC? Poradnik trybu multiplayer.

            Plusem strumieniowania jest fakt, że niemal każda osoba z komputerem i mikrofonem może podzielić się treściami z całym światem, a przynajmniej ze znajomymi. Młodsi gracze być może pamiętają gdy w rodzinie był tylko jeden komputer. Pierwsze streamy odbywały się w ciasnych pokojach naszych blokowisk, zazwyczaj starszy brat lub kolega był „streamerem” a my najbliżej stojącym kibicem.

Gry wydawane w odcinkach

            Kolejną formą ewolucji powyższej rozgrywki są „gry usługi”. Wydawane w odcinkach, w równych odstępach czasu. Przypomina to normalne seriale, znane z telewizyjnych historii.

W przyszłości gry będą tworzone na bieżąco, a gracze będą płacili za odblokowanie kolejnego sezonu/odcinka.

Co nas czeka?

            Wiadomo, że to tylko przypuszczenia. Nie mniej rynek gier zmienia się coraz bardziej dynamicznie. Nawet niedawna pandemia COV nie wpłynęła negatywnie na streamowanie. Gry usługi to przyszłość, nie wiadomo tylko jak mocny będzie miała udział w rynku. Warto zwrócić uwagę nawet na sam fakt, że dziś nie trzeba mieć sprzętu w domu by pograć. Sama platforma Steam oferuje nam przecież możliwość zdalnego grania na zupełnie innym komputerze. W przyszłości możliwe będzie tworzenie gier usług, na których będziemy grać strumieniując grę-usługę z drugiego końca świata. To być może także dobra furtka do grania w tytuły, które nie są dostępne w naszym kraju. Przykładem są tu komunistyczne Chiny gdzie nie ma możliwości grania w jakikolwiek tytuł z Kubusiem Puchatkiem w roli głównej.

*Obrazy: opracowanie własne na podstawie google trends oraz darmowa domena pixabay

Źródła:
http://www.spodekkatowice.pl/pl/wiadomosci/rekordowa-edycja-intel-extreme-masters-2019,1345.html
https://www.telepolis.pl/tech/rozrywka/twitch-rekord-widzow-skorka-fortnite

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu