Surface Pro 4 – propozycja wydajnego tabletu od Microsoftu

Jakie cechy musi mieć urządzenie, żeby kupujący zwrócili uwagę na nowy tablet? Przede wszystkim duża wydajność, połączona z niewygórowaną ceną. Według Microsoftu liczą się także dobre hasła reklamowe.

Jedno z nich to „Tablet, który zastąpi Twój komputer”. Jest to dość często używane stwierdzenie, w końcu z każdą kolejną generacją tablety są coraz wydajniejsze, ale nadal zachowują niewielką wagę i dużą mobilność. Ale czy produkt Microsoftu jest w stanie w pełni zastąpić standardowy laptop?

1

 

Dla sporej części użytkowników już tablet za ok. 300 zł jest w może zastąpić komputer do przeglądania internetu i korzystania z serwisów społecznościowych. Surface Pro 4 adresowany jest jednak do osób, którzy wymagają od PC nieco więcej możliwości. Żeby je wykorzystać potrzebny jest przede wszystkim Windows, na którym można uruchomić wszystkie niezbędne programy. Tablet posiada Windows 10 Pro, znany ze zwykłych komputerów.

2

 

Na zdjęciach produktu często pokazywany jest Photoshop, jako przykład aplikacji dla profesjonalistów. Faktycznie, najnowszy Surface Pro 4 posiada podzespoły mogące zapewnić komfortową pracę w tym programie, o ile oczywiście nie będziemy przesadzać z rozmiarami projektów. W wydajniejszych wersjach ten tablet pozwoli nawet pracować z filmami i scenami 3D. Pracę z tymi aplikacjami mają ułatwić dostępne akcesoria, czyli piórko i specjalna klawiatura, mogąca służyć jednocześnie jako etui do tabletu.

3

 

Surface Pro 4 oferowany jest w sześciu wariantach, różniących się procesorem, pojemnością dysku i pamięci RAM. Należy przyznać, że nawet najsłabszy wariant znacznie przewyższa wydajnością prawie wszystkie tablety multimedialne. Ale czy najnowszy produkt Microsoftu powinniśmy oceniać w kategoriach tabletu? W końcu po dołączeniu klawiatury będzie tworzył (prawie) pełnoprawny laptop. Jak zawsze, kluczowym kryterium w tym wypadku jest cena.

 

Najtańsza wersja wyposażona w procesor Intel Core m3, dysk o pojemności 128 GB i 4 GB RAMu kosztuje dokładnie 4299 zł (z czasem cena zapewne ulegnie obniżeniu).

Z kolei najbardziej wydajny wariant to koszt 10 499 zł. Nie da się ukryć, że jest to bardzo wysoka cena, nawet jak na laptop. W tym modelu podzespoły także robią wrażenie – dysk 512 GB, Intel Core i7 i 16 GB RAMu to części, jakich nie powstydziłby się niejeden komputer stacjonarny.

4

 

Pomiędzy tymi dwoma opcjami dostępnych jest wiele innych wersji tabletu, ale cena każdego z nich jest wyższa od laptopa o podobnych parametrach. Dlaczego zatem Microsoft wycenił swój produkt na tak dużą kwotę?

Ogromne znaczenie ma mobilność sprzętu, przy wielkości 12,3 cala zachowuje on wagę nie przekraczającą 800 g i całkiem dobry czas pracy na baterii. Zdecydowanie nie jest to urządzenie przeznaczone do używania w biurze i okazjonalnego przenoszenia – w takim przypadku o wiele lepiej sprawdzi się wydajny, 17 calowy laptop. Surface Pro 4 to hybryda laptopa i tabletu stworzona głównie do pracy w podróży. Pomaga w tym chociażby dołączony rysik, który często eliminuje konieczność korzystania z myszy. Urządzenie jest ciekawą propozycją dla osób dysponujących zasobnym portfelem lub też zarabiających duże kwoty na tworzonych przez siebie projektach. Pozostali powinni raczej zaopatrzyć się w zwykły tablet multimedialny, albo lekki laptop.

5

* Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony Microsoft.com.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu