Survive the blackout. PGA 2019

Gry survivalowe – Survive the blackout, sprawdzamy najtrudniejszą grę Poznańskich Targów PGA 2019.

Uwaga! W grę gramy w trybie early acces, wszelkie błędy i wrażenia płynące z gry mogą ulec zmianie od wydania artykułu

Wszyscy są okrutnie głodni i spragnieni, Alex jest załamany a za chwilę na moich oczach umrze nastoletnia dziewczynka. Survive the blackout nie rozpieszcza już od pierwszych minut, od włączenia produkcji. Dlaczego jednak warto w nią zagrać? Po PGA nie mam złudzeń.

Blackout*

            Rozrywka jest lekko inspirowana „This war of mine”, nie jesteśmy tutaj grupą komandosów, którzy wroga niszczą lewą ręką a prawą popijają ciepłą kawę. Jesteśmy małą grupką przypadkowych ludzi w środku apokalipsy spowodowanej Blackoutem. Taka narracja jest wciąż świeża i bardzo angażująca, nasze umiejętności będą zależeć w dużej mierze od intuicji a nie tylko statystyki.

Mechanika

            Mamy zatem grupę ludzi, których musimy nakarmić, pożywienia jest mało a jego zdobycie ryzykowne a czasem na prawdę moralnie ciężkie (czy jak przyłapiesz małą dziewczynkę na podkradaniu żywności, dasz jej nauczkę? Czy podzielisz się skromnymi zapasami i skażesz siebie na głód?). Oprócz tego potrzebujemy wody i snu.

            System snu jest tutaj o tyle ciekawy, że rozbicie obozowiska jest ryzykowne i powoduje upływ czasu, za dnia o wiele bezpieczniej się podróżuje niż w nocy.

            Kolejnym aspektem jest story telling, gdyż główna mechanika opiera się właśnie na dialogach i dokonywaniu dobrych lub złych wyborów. To właśnie to popycha fabułę do przodu, i co warto wspomnieć jest ona losowa i jej kierunek zależy od decyzji i postaci jakie wybraliśmy do gry.

Podsumowując

            Survive the blackout to dobra gra survivalowa, jest ona nastawiona przede wszystkim nie tylko na samo przetrwanie co na opowiadanie historii, i to jest opowieść nie o bohaterach a o ludzkich słabościach i ich przezwyciężaniu. Jeżeli spodobał wam się „This war of mine”, tego nie możecie przegapić. Czy dasz radę przetrwać gdy skończy się społeczeństwo?

Zalety
-Opowiadanie o ludzkich słabościach
-Pomysł
-Ciężki klimat
-Trudne wybory
Wady
-Dla niektórych może być trudna (trzeba się pogodzić, że nie zawsze się wygrywa)
-Parę niedoróbek (alfa)

*Blackout jest to dość nie przebadane zjawisko, które polega w dużym uproszczeniu na odcięciu dostaw prądu na bardzo długi czas (np. na zawsze, a to jest bardzo długo). Powodem może być atak hakerski na skomputeryzowany system elektrowni, atak terrorystyczny, wybuch jądrowy itd.
Wydaje się to błahe, ale niestety takie nie jest. Szpitale, karetki, stacje benzynowe, sklepy. Dziś wszystko opiera się na elektryfikacji.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu