Tagowanie plików muzycznych – Mp3tag

Katalogowanie mp3, tagowanie plików muzycznych - Mp3tag

Pewnie nie raz denerwowały Cię chaotycznie porozrzucane utwory w Twoim odtwarzaczu muzycznym. Jedne piosenki mają przypisany album, wykonawcę, czy gatunek muzyczny, inne zaś posiadają jedynie nazwę utworu. Dzieje się tak, ponieważ nie wszystkie pliki muzyczne pobierane z internetu są otagowane, tzn. nie posiadają wyżej opisanych dodatkowych atrybutów.

Większość odtwarzaczy muzycznych, zarówno tych komputerowych i jak mobilnych sortuje utwory właśnie według tagów. Właściwe otagowanie plików muzycznych pozwala pogrupować piosenki na albumy oraz przypisać je danym wykonawcom. Ponadto łatwiej jest też wyszukiwać utwory na komputerze. Innymi słowy, wprowadza ład i porządek w Twoich muzycznych zbiorach.

Przejdźmy więc do dzieła. Do tagowania naszej muzyki posłuży nam darmowy program Mp3tag.

 1. Pobieramy program ze strony producenta: http://www.mp3tag.de/en/download.html
 2. Uruchamiamy pobrany instalator, wybieramy język i akceptujemy umowę licencyjną. Następnie wybieramy rodzaj instalacji (zalecany: normalny) i klikając przycisk dalej kończymy instalację.
 3. Włączamy program i przeciągamy na obszar programu pliki muzyczne, które chcemy otagować. (Możliwe jest również dodanie plików z użyciem sekwencji: Plik ->Dodaj katalog).
  mp3tag - dodawanie katalogu z plikami muzycznymi
  mp3tag – dodawanie katalogu z plikami muzycznymi
 4. Po załadowaniu plików, należy zaznaczyć utwór/utwory które chcemy otagować, a następnie uzupełnić interesujące nas pola w kolumnie po lewej stronie. Aby zapisać zmiany należy kliknąć w ikonkę dyskietki, zaznaczoną na poniższym screenie.
  mp3tag - tagi utworów
  mp3tag – tagi utworów
 5. Otrzymujemy komunikat o poprawnym zapisaniu znaczników.
  mp3tag - zapisywanie zmian
  mp3tag – zapisywanie zmian

Od tej pory Twoje pliki muzyczne są otagowane i w wygodny sposób możesz je odnaleźć i zarządzać nimi w swoim odtwarzaczu muzycznym.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu