Teleportacja kwantowa? To może się udać!

Czy przemieszczanie się z miejsca na miejsce, podróż, będzie możliwa za pomocą teleportacji? Szansę i odpowiedź daje teleportacja kwantowa.

Teleportacja kwantowa? To może się udać już za 20 lat.

Na setkach filmów na pewno spotkaliście się z sytuacją w której człowiek teleportuje się z jednego miejsca w drugie prawda? Jest to wizja dosyć odległa i mało realistyczna choć… nie do końca! Według naukowców z Ameryki, Kanady i Chin teleportacja kwantowa będzie możliwa już za około 20 lat, a więc wizja przeszłości małymi krokami się urealnia.

Nastąpił przełom

Przełomu dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Kansas pod kierownictwem dr. Hui Zhao. Podczas prowadzonych badań z sukcesem udało się zrobić przeskok elektronów z warstwy 1 do warstwy 3 bez pozostawiania za sobą śladu swojej drogi.

Teleportacja kwantowa? To może się udać już za 20 lat.
Obwód kwantowy wykonujący procedurę teleportacji kwantowej

Do śledzenie elektronów zespół naukowców wykorzystał laser. Co jest najbardziej niesamowite zauważono, że elektrony przeskakują z pierwszej warstwy do trzeciej bez konieczności obecności w drugiej. To samo zjawisko zostało zaobserwowane z dokładnością do 1 pikosekundy. Nieprawdopodobne!

Teleportacja kwantowa? To może się udać już za 20 lat.
Ronald E. Meyers

Na początku roku 2016 również rozpoczęto testy nad teleportacją, ale tym razem zajęli się tym fizycy z Uniwersytetu w Pekinie. Jest to projekt testowy kwantowej zasady superpozycji, który polega na tym, by sprawdzić czy dany obiekt może znajdować się w dwóch miejscach jednocześnie, ale tym razem nie chodzi o przedmiot tylko istotę żywą i w tym przypadku będzie to bakteria. Fizycy mają głęboką nadzieję, że w przeciągu 3 najbliższych lat uda im się udowodnić, że mikrob będzie mógł istnieć w dwóch miejscach jednocześnie. Miejmy nadzieję, że to się uda, bo jeżeli tak to ludzkość otrzyma potwierdzenie tego, że w przyszłości ludzie posiądą możliwość teleportacji!

Póki co są to bardzo odległe wizje, ale osobiście głęboko wierzę w powodzenie tych badań.

* W artykule wykorzystano grafiki ze stron flickr.com, arl.army.mil, wikipedia.org.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu