Jeśli planujesz zakupy w Chinach i szukasz porady kogoś, kto już nie raz te zakupy robił, ten poradnik jest dla Ciebie. Zapraszamy do lektury.
Zaczynami przygodę z zakupami z Chin
Nie da się ukryć, że od dłuższego czasu w naszym kraju panuje moda na kupowanie przeróżnych rzeczy w Chinach. Świadczy o tym chociażby ogromna liczba polskich grup facebookowych w których użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami. Wiele ludzi jednak wacha się bądź też boi konsekwencji takich zakupów. W swoim artykule postaram się przedstawić podstawowe informacje na ten temat.
Płatności
Pierwszą kwestią jaka nasuwa się podczas zakupów u naszych skośnookich przyjaciół są płatności. Generalnie większość sklepów oferuje dwa typy płatności mianowicie przez konto PayPal oraz kartą kredytową. Wyjątkiem jest Alliexpress gdzie zamiast standardowej płatności PayPal, zaoferowano Przelewy 24 co oznacza, że zapłacić możemy zwykłym przelewem. Podczas zakupów musimy pamiętać o opłacie za przewalutowanie pobieranej przez bank, oczywiście nie dotyczy ona kont walutowych, których kwestie być może poruszę w przyszłości. Z powodu iż często spotykam się z tym pytaniem na różnych forach z góry odpowiem.
Żaden chiński sklep nie oferuje płatności przy odbiorze!
Opłaty celne
To jest chyba problem najczęściej katowany w Internecie. Przy imporcie towaru z zagranicy istnieją dwa podstawowe rodzaje podatków
- VAT – podatek od wartości dodanej, podatek pośredni, pobierany na każdym kolejnym etapie obrotu towarami lub usługami (podatek obrotowy), którego konstrukcja zakłada brak kaskadowego nakładania się podatku poprzez zastosowanie mechanizmu odliczenia podatku pobranego w poprzednich etapach obrotu.
- Cło – opłata nakładana przez państwo na towary w związku z ich wywozem i przywozem dokonywanym przez granice celne państwa, a także ich tranzytem przez jego obszar celny.
Przejdźmy do informacji, które naprawdę nas interesują:
- towary o wartości do 150 euro zwolnione są z cła
- stawka cła dla towarów elektronicznych wynosi 0% dla reszty towarów wysokość podatku możemy sprawdzić na podanej stronie http://isztar.mf.gov.pl/isztar/taryfa_celna/web/main_PL
- paczki o charakterze niehandlowym do 45 EURO są zwolnione z Vatu (tzw. Gifty)
Jaka więc jest szansa na otrzymanie Vatu przy zamówieniu paczki z Chin? W przypadku małych zamówień towar przechodzi bez żadnych dodatkowych opłat. Zaś w przypadku zamówienia towaru o wyższej wartości (tablet, telefon itp.) prawdopodobieństwo wynosi 50 % (przy założeniu, że nie zamawiamy kurierem).
Wysyłka
Generalnie sposoby wysyłki możemy podzielić na dwie kategorie pocztowe (SGP, NL POST, China Post itp.) oraz kurierskie (Fedex, DHL itp). Każda z tych metod wysyłki ma swoje zalety. Czas oczekiwania na standardową wysyłkę pocztową wynosi od 2 – 6 tygodni, jednakże te paczki rzadziej zostają obciążone podatkiem VAT. Jeżeli decydujemy się na tą opcję wysyłki ważne jest, aby była to przesyłka rejestrowana, dzięki temu w razie zaginięcia paczki podczas transportu otrzymamy zwrot pieniędzy. Czas dostarczenia przesyłek kurierskich to zazwyczaj od 3 do 7 dni jednakże prawie zawsze są one obarczone podatkiem VAT. Wynika to z prostej przyczyny, firmy kurierskie same zgłaszają przesyłki do oclenia bowiem podczas tej procedury pobierają dodatkowe opłaty sięgające nawet do 100 zł.
Wskazówki dla nowicjuszy
Na zakończenie mojego artykułu postanowiłem przygotować kilka wskazówek dla osób zaczynających zabawę ze sprowadzaniem towarów z Chin:
- Nie kupuj podróbek , możesz ponieść z tego tytułu duże konsekwencje
- W przypadku zamawiania telefonów decyduj się na znane chińskie marki, szerokim łukiem omijaj wszelkie oryginalne Samsungi, iPhone’y, Sony itp. gdyż są to telefony odnawiane często przy użyciu nieoryginalnych części stąd ta niska cena.
- Wybieraj sprawdzone sklepy bądź też sprzedawców z dużą ilością pozytywnych ocen.
- Jeżeli planujesz większe zakupy pomyśl nad kontem walutowym często to nieduży wydatek, a oszczędności mogą być dosyć spore.
- Do końcowego kosztu zakupu danego przedmioty doliczaj podatek VAT.
- Bądź cierpliwy gdyż wysyłka z Chin może trwać nawet do 6 tygodniu.
Poradnik zakupów w Chinach.
Spis treści
- Przygoda z Urzędem Celnym- czyli jak poradzić sobie z procedurami celnymi
- Czas na zakupy! Wybieramy odpowiedni chiński sklep.
- Recenzja Xiaomi Mi3 – prosto z Chin.
- Recenzja LeTV One – kolejny smartfon kupiony w chińskim sklepie internetowym.
- Xiaomi Piston Hybrid – bardzo ciekawe słuchawki od chińskiego producenta.
- Xiaomi mi4c hit czy kit – recenzja smartfonu od chińskiego producenta.
- Wizyta w chińskim sklepie – Mi Home – Hong Kong
ALITRENDS.COM
Znajdziesz tu aktualne bestsellery z Aliexpress ułożone według kategorii. Zawsze aktualne statystyki, zawsze najbardziej popularne produkty, zawsze podzielone na podkategorie i zawsze w najniższych możliwych cenach. Sam sprawdzam tu regularnie najnowsze trendy i kupuję, co mi się podoba.