W poszukiwaniu lekarstwa. GreedFall.

Znajdź własną ścieżkę na nowej ziemi. Atakuj, skradaj się i stań się dyplomatą. Wejdź w świat gry GreedFall i poprowadź swoje kroki własną drogą

Wśród recenzentów panuje opinia, że GreedFall w bardzo dobry sposób sięga do kanonów gatunku gier action RPG, nawiązując bogactwem i jakością fabuły do gier takich producentów jak BioWare z początkowych lat nowego milenium. Warstwa fabularna jest chyba najmocniejszą częścią całej produkcji. W innych aspektach widać niestety trochę niedociągnięć, ale trzeba przyznać, że to najlepsze – jak dotąd, dzieło producentów z paryskiego Spiders.

Tubylcy i przerośnięte bestie.

W grze zaraz po wyborze wyglądu i zdolności własnej postaci wchodzimy w samouczkowe, portowe miasto. W poszukiwaniu przyszłego gubernatora jednego z miast na wyspie Teer Fradee, przemierzamy ładnie zaprojektowane, wąskie uliczki. Po wykonaniu wstępnych zadań wybieramy się na samą wyspę. Tam prócz tubylczej ludności można spotkać na swojej drodze wielkie i przerażające bestie. Jest to świat, który z magią jest rzeczywiście za pan brat. Miejsce, gdzie w dużym prawdopodobieństwie można znaleźć lekarstwo na nękającą stary kontynent epidemię.

Ciekawe postacie.

Tam wybieramy się wraz z głównymi bohaterami, wśród których można znaleźć naprawdę dobrze skonstruowane postacie. Takie, jak np. osoba nowego gubernatora, który jako chętny do hulanki młodzieniec stara się za wszelką cenę uciec spod surowego i wymagającego skrzydła ojca. Który uważa się za największe rozczarowanie i któremu rzeczywiście daleko do ideału. My najczęściej ratujemy go z wszelkich tarapatów. Opieramy się także na innych towarzyszach, którzy z chęcią lub z rozkazu zostali nam przydzieleni. Ponadto znajdujemy sojuszników już na nowej ziemi, na wyspie Teer Fradee, wśród jej rodzimych mieszkańców.

Na wiele sposobów.

W grze obowiązuje zasada, że każde zadanie można wykonać przy pomocy rozmaitych sposobów. Możemy rozmową i dyplomacją doprowadzić do interesującego nas zakończenia, da się wykonywać niektóre misje na zasadzie skradanki, inne przy użyciu siły. Co więcej, niektóre z wcześniej wykonanych misji mogą mieć znaczenie przy wykonywaniu kolejnych i czasem pozwalają odblokować dodatkową opcję dialogową, dzięki której jesteśmy bliżsi celu.

To, czym gra w rzeczywistości bardzo zaskakuje to bardzo dobra konstrukcja zadań, których rozwiązanie często nie jest najbardziej oczywistą opcją. Ponadto gra co rusz próbuje nas w kontrowersyjnych misjach, w których czasem kierujemy się własnymi przekonaniami. To, którą ścieżkę obierzemy, zależy wyłącznie od nas, ale wśród wielu opcji możemy też czasem pozwolić jednemu z naszych towarzyszy na przeprowadzenie ważnych rozmów.

Reputacja.

Z czasem zdobywamy lub tracimy reputację. Wszystko zależy, w jaki sposób wykonamy poszczególne zadania. I czy w ogóle je wykonamy? Przez grę można więc przejść relatywnie szybko, ale próbując zmaksymalizować swoją punktację, poziom i umiejętności oraz wykonać większość zadań wydłużamy sobie rozgrywkę dość znacząco.

Elementy RPG.

GreedFall, jako gra RPG cechuje się wspomnianym już systemem umiejętności bohatera. Co więcej, na wzór dawnych produkcji, da się tu także np. zarządzać wyposażeniem swoich towarzyszy. Nie mamy nad nimi władzy podczas starć, ale radzą sobie oni w miarę dobrze, korzystając ze swoich największych atutów.

Prócz umiejętności podzielonych na 3 segmenty, czyli: umiejętności, atrybuty i zdolności, mamy dostęp do rozbudowanego ekwipunku, możemy korzystać ze stołów warsztatowych w celu stworzenia części ekwipunku lub nawet rozebrania go na składniki, zdobywamy ubiory poszczególnych frakcji, dzięki czemu jesteśmy w stanie przeniknąć w ich szeregi i np. wejść we wcześniej niedostępne miejsca. Możemy także zająć się zbieraniem rozsianych po mapach łupów, czy handlem.

Różne style walki.

Walka w GreedFall różni się w zależności od wybranej przez nas klasy. Mamy tu dostęp do zdolności wojownika, technologa lub maga. Wraz z odblokowywaniem kolejnych poziomów zdobywamy kolejne czary czy umiejętności posługiwania się danym rodzajem oręża. Mimo to walka przede wszystkim opiera się na kilku atakach, szybkim odskakiwaniu od przeciwnika lub walce dystansowej z wykorzystaniem czarów, broni palnej lub nawet bomb. Ponadto, jak na mapę o tak dużej skali, można tu znaleźć bardzo małą liczbę różnych przeciwników. Są wśród nich oczywiście przerośnięte bestie, ale ich różnorodność jest rzeczywiście znikoma.

Podsumowanie.

GreedFall to gra z ładnie zaprojektowanym światem, z bogatą i niejednolitą fabułą, z ciekawymi postaciami i wieloma niedociągnięciami. Prócz kilku graficznych błędów, niedopracowanych graficznie przerywników fabularnych i zatrzymywaniem się na stałe na niektórych elementach otoczenia, problemów jest trochę więcej. Mimo to gra jest godna uwagi tak, jak dawne produkcje starego i dobrze znanego studia. Może nie będzie tak wielkim hitem, jak one, ale dla niektórych może być ciekawą alternatywą w świecie grywalnych i interesujących fabularnie RPG-ów. Nie jest to produkt klasy AAA, ale dobra produkcja, w którą można wsiąknąć nawet na kilkadziesiąt godzin.

Zalety
– Ciekawa, nieliniowa fabuła.
– Interesujące postacie.
– Dobrze zaprojektowane elementy RPG.
– Dużo różnych rozwiązań jednego zadania.
Wady
– Schematyczna walka.
– Mała różnorodność przeciwników.
– Zdarzają się błędy graficzne.
Wymagania minimalne.
Wymaga 64-bitowego procesora i systemu operacyjnego
System operacyjny: Windows 7/8/10 (64 bitowy)
Procesor: Intel Core i5-3450 (3.1 GHz) lub AMD FX-6300 X6 (3.5 GHz)
Pamięć: 8 GB RAM
Karta graficzna: 2 GB, GeForce GTX 660 lub Radeon HD 7870
Miejsce na dysku: 25 GB dostępnej przestrzeni
Dodatkowe uwagi: Wymagany dostęp do sieci w celu aktywacji klucza do gry

*Filmiki z kanałów YouTube: PlayStation, IGN. Wymagania sprzętowe z: Platforma Steam

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu