Recenzją League of Legends rozpoczynamy serię poradników poświęconych sposobom i strategiom prowadzenia rozgrywki tej niezwykle popularnej gry sieciowej.
League of Legends jest gatunkiem moba (Multiplayer online battle arena) cechującym się ogromną popularnością wśród młodzieży i nie tylko. Do dyspozycji mamy 131 bohaterów, zapewniających różnorodną rozgrywkę. Postacie podzielone są na „klasy”, takie jak : strzelec, zabójca, wsparcie, leśnik (jungler), mag oraz obrońca. Gracz do dyspozycji ma 3 standardowe tryby gry oraz cotygodniowe eventy. Pierwszym, klasycznym trybem jest Summoner’s Rift, podzielony na 4 linie. Na górze zwanej „Top” najczęściej znajdują się obrońcy, czyli postacie o średnich obrażeniach, lecz ogromnej wytrzymałości. Niżej znajduje się jungla. Obowiązkiem gracza jest zabijanie leśnych zwierząt oraz pomoc na poszczególnych liniach. Jest to jedna z najbardziej wymagających linii, więc najlepszymi postaciami są zabójcy oraz postacie mobilne, mogące zapewnić szybkie wsparcie reszcie graczy. Na środku znajduje się „Mid”, jest to główna pozycja najczęściej oblegana przez graczy. Na samym dole mamy „Bot”, różniący się od linii górnej i środkowej tym, że znajduje się tu 2 bohaterów, strzelec oraz jego support (wsparcie). Rozgrywka ma na celu zniszczenie nexusa drużyny przeciwnej. Aby to było możliwe gracze muszą współpracować i niszczyć po kolei wieże broniące bazy oraz przeciwników stojących na drodze. Dodatkową pomocą dla drużyny są smoki oraz baron, zapewniające różnorodne bonusy, m.in. prędkość ruchu, zwiększenie obrażeń, regeneracja zdrowia i many.
Każda z drużyn posiada oddziały „minionów”, które są źródłem doświadczenia oraz pieniędzy dla drużyny przeciwnej. Ich zaletą jest to, że można je traktować jak „mięso armatnie”, tzn. wieża będzie w pierwszej kolejności atakować właśnie miniony, następnie po ich zgładzeniu zaatakuje gracza. Dodatkowym atutem rozgrywki są „summoner’s spell”, które gracz dobiera według swoich potrzeb. Do dyspozycji ma błysk (teleportuje gracza na niewielką odległość, dzięki niemu można z łatwością przeciwnika dogonić, albo po prostu uciec np. przez ścianę. Kolejnym jest teleport, umożliwiający graczowi w ciągu 5 sekund znaleźć się w dowolnym miejscu w grze, używając go na wardach bądź minionach. W zestawie znajduje się również podpalenie, porażenie (do niszczenia potworów w jungli), leczenie, przywracanie many, osłabienie oraz zwiększenie prędkości ruchu.
Drugim trybem jest również ta sama mapa, lecz jest to już gra rankingowa. Gracz po rozegraniu 10 gier zostaje przydzielony do dywizji na jaką zasługuje. Wyróżniamy 6 poziomów dywizji, od najsłabszego jakim jest brąz, srebro, złoto, platyna, diament aż po challengera, czyli najwyższej możliwej dywizji, w której znajduje się jedynie odsetek graczy z całego świata. Gra rankingowa rozpoczyna się od możliwości zablokowania 3 graczy drużynie przeciwnej. Ma to na celu wyłączenie z gry postaci stosunkowo najsilniejszych, aby siły obu drużyn były wyrównane oraz wybory postaci przemyślane.
Rozgrywka opiera się przede wszystkim na współpracy oraz wizji. Mapa pokryta jest mgłą wojny, uniemożliwiającą widoczność na danym obszarze. Aby to zmienić, gracz musi używać wardów (coś jak pochodnia), która niszczy mgłę wojny, dając drużynie widoczność na małym obszarze.
Ostatnim trybem jest tzw. ARAM. Jest to mniejsza mapa, cel ten sam, a jedyną różnicą jest postawienie na walki drużynowe. Nie ma lasu, w którym można zarabiać i zbierać doświadczenie za zabite potwory, nie ma podziału na linie. Jest jedna, na której obie drużyny będą ze sobą walczyć o wygraną. Oczywiście wsparcie minionów jest tutaj również oczywistym faktem. Dodatkowo dostajemy nowy summoner’s spell, białą kulę, którą możemy rzucić w linii prostej w dowolnym kierunku. Jeśli trafimy przeciwnika, możemy się do niego przyciągnąć.
Gracz po rozegraniu gry dostaje tzw. LP, za które jest w stanie kupić nowego bohatera.
Ważną informacją jest fakt, iż od kilku miesięcy mamy do dyspozycji tzw. Warsztat Hextech. Dzięki niemu gracz może zdobywać postacie oraz skórki do nich całkowicie za darmo. Oczywiście istnieje możliwość ich kupna za RP (Riot Points), niestety to kosztuje realne pieniądze.
Reasumując LoL (League of Legends) jest idealną grą dla znajomych, chcących zagrać w jednej drużynie, oraz dla samotników jako hobby czy zabicie nudy. Gra posiada wady, lecz ilość zalet jest znacznie większa.
Plusy:
+ znakomita grywalność,
+ piękna oprawa graficzna,
+ gra jest darmowa,
+ nie jest wymagająca jeśli chodzi o sprzęt,
+ ogromna ilość grywalnych postaci,
+ możliwość zdobywania skórek do postaci za darmo
Minusy:
– drogie RP,
– częste aktualizacje – dlaczego nie dałem tego przy zaletach? Otóż często po wprowadzeniu aktualizacji, występują kolejne błędy, które wymagają kolejnych aktualizacji, i tak w kółko. Często również występuje crash serwera, uniemożliwiający grę nawet na 3 godziny,
– mała ilość map