Ustawka – prawdziwie polska karcianka

Dzwoniłeś już po Sebę? Właśnie idziemy bić się z ziomkami z sąsiedniego osiedla. Weź swój kij baseballowy (piłeczka nie będzie potrzebna) i chodź z nami na wciągającą bójkę z udziałem łysych dresiarzy, ich dziewczyn, a nawet psów.

Któż jest odpowiedzialny za grę, z której nawiązania do współczesnej Polski aż wylewają się z ekranu? Jest to Ready Square z kilkunastoma produkcjami na koncie. Czy mogli się spodziewać, że karcianka z elementami strategicznymi może osiągnąć taki sukces? Według Google Play, dla samych telefonów z Androidem, grę pobrano od 50 000 do 100 000 razy! Z pewnością nie mogliby się cieszyć z takiego wyniku, gdyby nie dodali wielu stereotypów o Polakach. Bo kto nie słyszał prześmiewczych historii o typowym Januszu i  żonie Grażynie albo dresiarzu i jego blond dziewczynie? Temat bardzo kontrowersyjny, jednak Ustawka oferuje nam nie tylko to.

 

Ustawka – prawdziwie polska karcianka
Czas nakopać parę tyłków

 

Z czym to się je?

 W ostatnim czasie parę tytułów gier karcianych na PC stało się bardzo popularnych. Ready Square musiał to zauważyć i podjął się właśnie takiego gatunku. Nie jest to typowa gra karciana, jej zasady nie są tak proste, jak w grach typu wojna, bądź makao.

Nasza talia musi zawierać w sobie od 30 do 50 kart. Do wyboru mamy więcej, bo 59 (co nie jest bardzo dużą liczbą), gdzie większość możemy wziąć w liczbie 2. Naszą podstawę stanowią osoby (lub psy), które będą zabijać przeciwników i gwarantować nam zwycięstwo. Każdy z nich posiada własny atak, czyli tyle obrażeń zada podczas ataku, oraz życie, które podczas spadnięcia do wartości 0 lub niższej powoduje, że nasz „rycerz ortalionu” znika z pola bitwy. Obie te liczby znajdziemy kolejno w lewym i prawym dolnym rogu karty naszej postaci. Dodatkowo powyżej mamy opis jej specjalnego działania, jeżeli nie jest zwykłym, prostym Bolkiem. Ponadto mamy koszt „many”, czyli tyle potrzebujemy punktów, aby ją zagrać. Począwszy od rundy pierwszej, mamy 1 punkt do wykorzystania, w drugiej 2 (bez względu na to, ile wydaliśmy w pierwszej), w trzeciej 3 itd. Nie wszyscy będą od razu odblokowani, to nas motywuje do grania i zdobywania odpowiednio wysokiego poziomu. Poza stronnikami znajdziemy jeszcze karty z natychmiastowym działaniem, np. kastet, który zwiększy nam atak wybranej jednostki o 1 (na stałe) lub pułapka, która zadaje obrażenia, gdy na nią ktoś wdepnie.

Gdy już zbierzemy swoją ekipę, weźmiemy najlepszy sprzęt, zaprojektujemy własny szalik, czas na tytułową ustawkę. Gra działa jedynie przez Internet, gdyż każda z walk odbywa się z prawdziwym graczem w czasie rzeczywistym.

Na samym początku zostaniemy poproszeni o podanie liczby, jaką byśmy chcieli, aby reprezentowała nasze i przeciwnika punkty (33, 66 lub 99). Następnie z obu wyborów robiona jest średnia i tyle właśnie posiadać będzie każda ze stron. Celem gry jest obniżenie punktów przeciwnika do okrągłego zera. Liczba spada w dwóch momentach:

  • przy końcu tury przeciwnika. Za każdą naszą postać na jego połowie pola bitwy odejmowane są punkty (2 za pierwszą linię i 1 za drugą);
  • przy pokonaniu stronnika (ilość straconych punktów zależy wtedy od grupy, z której pochodził).

Poruszamy się po sześciokątach, a plansza składa się z szesnastu takich figur (4×4).

 

Ustawka – prawdziwie polska karcianka
Uważaj na psy, ich ulubionymi potrawami są dziewczyny i medycy

 

Kibole, chuligaństwo, blokowiska… czy to dla takich osób jest ta gra?

Niestety wiele osób może odrzucać ta tematyka. Zapewniam, że jest zupełnie odwrotnie. Nawiązania do polskich realiów są prześmiewcze i zdecydowanie mają jedynie rozśmieszyć – w żadnym wypadku nie definiują, do jakiej grupy kierują tę grę. Dlaczego Ustawka jest dla ludzi innych niż ci najprostsi? Ponieważ wbrew pozorom trzeba tu się mocno nagłówkować. Nie wystarczy dodać jakiś losowych kart i wystawiać ich w dowolny sposób podczas partii. Po każdym meczu musimy wyciągać wnioski, jaka karta przydała się nam najmniej i zamienić ją na inną, aby usprawniać swoją talię. Może dodać więcej tanich kart, a może potrzebujemy paru dziewcząt?

Ustawka nie jest grą na parę minut. Wręcz przeciwnie. Czym więcej gramy, tym bardziej możemy cieszyć się rozgrywką. Mamy wtedy większy wybór kart, wymagających przeciwników, nowe szaliki, a nawet ligi. Te ostatnie są dla graczy, którzy zdobyli 15 poziom doświadczenia. Jeżeli nie wystarczy Ci dobra zabawa podczas rzucania kamieniami w „Koksa”, zawsze możesz  poprowadzić swoją ekipę do pierwszej ligi i pokazać, że Ty rządzisz na tej dzielni. Gry nie możemy przerwać w każdym momencie (jeżeli nie chcemy poddać wygranej gry), więc warto mieć pewność, że starczy nam czasu na dogranie partii.

 

Ustawka – prawdziwie polska karcianka
Siłka, laski i… poziom doświadczenia

 

Jeszcze więcej nawiązań?

Ta gra jest jednym wielkim nawiązaniem, bo naprawdę wszystko jest w większym lub mniejszym stopniu związane z Polską.

Podczas samej rozgrywki, gdy czekamy na ruch przeciwnika, a to może czasem ciągnąć się długimi minutami, możemy pobawić się w przekazywanie mu wiadomości głosowych. Nie, nie martw się, nie usłyszysz od nikogo krzyków z mikrofonu, bowiem są to gotowe kwestie. Mamy ich 19, mniej lub bardziej zabawnych. Jest to jedyny czat w grze i mało kto z tego korzysta, bo rzadko możemy przekazać to, co mamy na myśli.

 

I tu wkracza temat dźwięku w grze. Na samym starcie jesteśmy witani przyjemnym utworem gitarowym z akompaniamentem klaśnięć. Może to zdziwić, bo przecież chuligani nie słuchają takiej muzyki. Mimo zaskoczenia, na pewno większość przyjmie to milej, aniżeli hip hop opowiadający o smutnym życiu na blokowiskach. Dźwięk w grze już w pełni oddaje klimat. Podczas zagrywania jakieś karty, w tym przypadku chodzi o osobę, usłyszymy tekst, inny dla każdej z postaci. Przy ataku i zejściu z pola bitwy jesteśmy raczeni kolejnymi słowami oddającymi sytuację. Niektóre głosy nie pasują do karty, a część powiedzonek lepiej przemilczeć, ale znajdą się takie, które mogą przysporzyć uśmiech na naszej twarzy.

 

Większa część grafik nie odrzuca, jednak nie możemy również powiedzieć, że stanowi pozytywny aspekt tej gry. Menu i karty (jak ich podgląd podczas rozgrywki) są bardzo przejrzyste, aczkolwiek niektóre zdjęcia aż proszą się o zmianę. Na szczęście to gra karciana, więc podczas gry reprezentować będą je jedynie małe ikonki, więc nie psuje to w wielkim stopniu cieszenia się Ustawką.

 

Ustawka – prawdziwie polska karcianka
Dzięki Ustawce możesz bić się z dresami w domu, szkole, pracy i podróży

 

 

Ocena: 8,5/10

+ ciekawa mechanika;

+ nagradza logiczne myślenie;

+ w większości śmieszne nawiązania do współczesnej Polski;

+ dzięki poziomom nie nudzi się od razu;

+ dobra optymalizacja;

– runda trwa zbyt długo, czasem trzeba czekać sporo na ruch przeciwnika;

– grafika;

– za mało kart, przez co stosunkowo mała różnorodność talii.

 

Pobierz grę Ustawka za darmo na Androida, iOS i komputer

http://ustawka.net/download.html

* Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony Google Play

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu