Windows 10 okiem użytkownika po kilku miesiącach używania

Począwszy od pierwszej publicznej bety na swoim komputerze stacjonarnym używam Windowsa 10. System ten wywołuje u mnie mieszane uczucia, z jednej strony system powala szybkością działania i masą przydatnych funkcji z drugiej  Microsoft zastosował kilka co najmniej wątpliwych rozwiązań.

Szybkość działania

Moja maszyna stacjonarna lata świetności ma już za sobą(nadmienie tylko ,iż jego sercem jest Intel Core2Duo E4400 czyli procesor prawie już dziesięcioletni) . Przez długi czas używałem na nim leciwego Windowsa XP, niestety wraz z masą poprawek i trzecim service packiem system ten zaczął działać ślamazarnie. Nie pomogło nic nawet dokupienie dodatkowej pamięci ram (w sumie na pokładzie mam teraz 4 GB), myślałem, że czas tego komputera już minął i czas na przesiadkę. Dowiedziałem się jednak o programie testowym Microsoftu, początkowo byłem do tego pomysłu sceptycznie nastawiony : „Bo niby jak ta dziesiątka ma działać szybciej na tym sprzęcie niż XP?”. Po instalacji doznałem szoku. System działał szybko i bez „zwiech”, bez problemu mogłem działać na Chromie z kilkunastoma kartami otwartymi na raz.  Jak sam się przekonałem optymalizacja najnowszego systemu Microsoftu stoi na naprawdę wysokim poziomie, może to dlatego, że cały  interfejs spłaszczono i pozbawiono graficznych wodotrysków? Wracając jednak do tematu przez te kilka miesięcy przez mój komputer przeszło masę plików, programów i innych śmieci, a system nie zwolnił nawet odrobinkę. Jak dla mnie rewelacja!

Interfejs

Zgodnie z panującymi obecnie trendami interfejs został spłaszczony. Nie każdemu przypadnie to do gustu, nie zaznamy tu bowiem dobrze znanego nam z Visty i Siódemki Aero . Jest minimalistycznie oraz prosto dzięki czemu sam interfejs zyskuje na przejrzystości. Osobiście to rozwiązanie bardzo przypadło mi do gustu. Niestety jest klika rzeczy do których muszę się przyczepić. Pierwszą z nich jest menu start. Opcja Wszystkie aplikacje jest zbyt mało widoczna oraz pokazuje nam wymieszane aplikacje modern oraz klasyczne. Drugie zastrzeżenie jakie mam do menu start to  przeniesienie paska wyszukiwania programów do osobnego programu. Co prawda identyczną funkcjonalność oferuje wyszukiwarka obecna na pasku zadań obok menu start, jednak miło rzeczą była w Windowsie 7 możliwość wyszukania programu bezpośrednio po naciśnięciu przycisku Start.  Kolejnym problemem jest dla mnie głęboko zaszyty Panel Sterowania, jako świadomy użytkownik systemu lubię mięć to narzędzie pod ręką. Nie wypowiem się na temat Centrum Akcji, ficzer zupełnie zbędny. Jedyną jego sensowną funkcją jest przypominanie o aktualizacji antywirusa, jednak mieliśmy to już dużo wcześnie tylko, że w postaci dymków.

Recenzja Windows 10 okiem użytkownika po kilku miesiącach.

Aplikacje Modern

Jedną z nowości w „dziesiątce” jest możliwość uruchamiania aplikacji Modern w oknie. I tu nasuwa mi się zasadnicze pytanie, a mianowicie po co? Te pseudonowoczesne aplikacje są sporo uboższe w funkcjach i często nie spełniają nawet najprostszych zadań. Najlepszym przykładem będzie Muzyka Groove, jest to domyślny odtwarzacz plików muzycznych w najnowszym systemie od Microsoftu. Aplikacji brakuje tak podstawowych funkcji jak odtwarzanie po folderach. Co więcej mimo tego iż program jest tak ograniczony w funkcjonalności potrafi się zawiesić, oraz ma problemy z poprawnym wyświetlaniem dłuższych nazw utworów . Dobrze, że w systemie pozostał stary dobry Windows Media Player. Aplikacje pobrane  ze Sklepu również nie grzeszą jakością. Ostatnio jednym darmowym programem do rozpakowywania archiwum próbowałem wypakować plik rar o wielkości 2 mb, niestety program nie podołał temu zadaniu. Mam wrażenie, że większość gier/aplikacji w Sklepie Windows to po prostu nieudolne porty aplikacji ze smartfonów.

Recenzja Windows 10 okiem użytkownika po kilku miesiącach.

Microsoft Edge

Przeglądarka długo znana pod nazwą Spartan, miała być rewolucją, gigant z Redmond reklamował ją jako szybką i prostą zarazem jednak nie jest dokładnie tak jak miało być. Przede wszystkim póki co Edge nie obsługuje żadnych wtyczek lub rozszerzeń, miłośnicy Adblocka i internetu bez reklam zapewne są zawiedzeni. Ja również. Gdy działamy na dwóch-trzech kartach rzeczywiście przeglądarka nie ustępuje popularnemu Chrome’owi czy też Firefox’owi. Jednak jeśli działamy na większej ilości kart Edge się wiesza, wyłącza przestaje poprawnie wyświetlać strony. Niestety muszę go uznać za kolejny niewypał.
Recenzja Windows 10 okiem użytkownika po kilku miesiącach.

Aktualizacje

Jedna z mocniejszych stron nowego systemu operacyjnego od Microsoftu to wsparcie techniczne. Nie tak dawno temu wspominałem o problemach z WiFi na moim laptopie. Problem został wyeliminowany dosyć szybko po tym gdy został zgłoszony na forach giganta z Redmond. Podobnie się dzieje z usterkami zgłaszanymi przez innych userów. Podejście do klienta jak najbardziej na plus.

Podsumowanie

Czy Windows 10 to system idealny? Zdecydowanie nie. Czy wrócę do starego XPeka? Nie ma mowy, dziesiątka jest systemem szybkim oraz stabilnym, nie udało się uniknąć kilku problemów i niestety znowu domyślną przeglądarkę musimy omijać szerokim łukiem. Jednak szybkie aktualizacje i stopniowe usuwanie usterek dobrze rokują. Kto wie może za kilka miesięcy specom uda się również poprawić Edge’a…

Plusy:

+Szybkość działania
+Stabilność
+Prosty i przejrzysty interfejs
+Wsparcie techniczne
+Obsługa sterowników z poprzednich odsłon Windowsa

Minusy:

-Problem z niektórymi sterownikami
-Microsoft Edge
-Utrudniony dostęp do Panelu Sterowania

Podziel się wiedzą z innymi

odpowiedź na "Windows 10 okiem użytkownika po kilku miesiącach używania"

  1. Po pół roku z windows 10 zainstalowałem sobie Debiana (linux) i nie chcę słyszeć o windows.
    Pozostał mi jeszcze telefon z windows ,który o ile na windows phone 8.1 działał super to po zaktualizowaniu do windows 10 mobile po prostu umarł. Przywróciłem wp 8.1 i wystawiłem na sprzedaż dla miłośnika windows.
    Ja już z microsoftem nie chcę mieć do czynienia.
    Owszem…..udały im się dwa systemy ( windows xp i windows 7) to muszę przyznać ,ale to co jest teraz to totalna porażka.

    Odpowiedz

Komentarz do postu