Pierwszym programem, który wzięliśmy pod lupę jest program rodem z Chin. Rozpoczynamy test Foxmail.
Testujemy programy pocztowe.Test programu Foxmail Test programu Windows Live Mail
|
1. Instalacja programu
Proces instalacji programu niestety odbywa się w języku chińskim, niektórych może przerażać taka instalacja, ale spokojnie nic złego stać się nie powinno, po zakończeniu instalacji wyświetla nam się komunikat o jej zakończeniu, oczywiście też po chińsku.
Po otwarciu programu ukaże nam się okienko, niestety znów w języku chińskim… W związku z tym przed rozpoczęciem użytkowania zalecamy pobrać spolszczenie programu:
Jest to jedyny sposób uzyskania wersji polskiej w tym programie, plik spolszczenia należy pobrać, rozpakować go oraz całą zawartość, z folderu wkleić do folderu głównego programu, następnie pozwolić na zamianę wszystkich plików. Po zamianie plików program uruchamia nam się w przyjaznej, polskiej wersji.
Przyznana ilość punktów 1/2 pkt.
2. Konfiguracja parametrów skrzynek pocztowych
W naszym teście postanowiliśmy sprawdzić czy program automatycznie, sam dobrze skonfiguruje parametry skrzynek pocztowych założonych na dwóch popularnych portalach (interia.pl oraz o2.pl) oraz ze skrzynką podłączoną do jednej z wykupionych przez nas domen.
Pierwszy test dotyczył skrzynki z interia.pl. Program błyskawicznie sam skonfigurował odpowiednie porty w tej skrzynce, bez ingerencji w jego działania. Pobranie poczty z serwera pocztowego trwało kilkanaście sekund i od tego momentu mogliśmy korzystać z naszej skrzynki pocztowej. Również ze skrzynką mailową na o2.pl program poradził sobie doskonale. Poważniejszym testem była autokonfiguracja poczty założonej na serwerze powiązanej z jedną z naszych domen. W tym przypadku po rozpoczęciu zakładania konta pojawiło się okienko umożliwiające wybranie odpowiedniego serwera i portu dla poczty przychodzącej i wychodzącej. Nie zmieniając żadnych parametrów klikamy przycisk „Utwórz”.
Jak się okazało program nie rozczarował i skrzynka pocztowa została poprawnie utworzona. Co ważne w każdym momencie w ustawieniach można zmienić parametry serwera oraz pozostałe opcje.
Program bez problemu obsługuje protokół IMAP, aby dobrze skonfigurować ten protokół radzimy zajrzeć do pomocy u danego dostawcy skrzynki pocztowej.
Przyznana ilość punktów 4/4 pkt.
3. Wygląd i interfejs
Konfiguracja skrzynek jak się okazało nie stanowi dla tego programu żadnych problemów, czas zając się wyglądem i interfejsem. W ustawieniach programu mamy do wyboru trzy wersje interfejsu. Po przyjściu nowej wiadomości w prawym dolnym rogu ukazuje nam się okienko, na które konto przyszedł mail oraz jego tytuł. Ogólnie interfejs prezentuje się bardzo dobrze, jest prosty, czytelny i bezproblemowo się go obsługuje. Nie ma również problemów z tworzeniem folderów dla wiadomości, co jest również bardzo potrzebnym rozwiązaniem.
Niestety, niedokładne tłumaczenie sprawia, że mamy tu mieszankę języka polskiego, angielskiego i chińskiego. O ile język angielski w Polsce może okazać się bardziej zrozumiały, o tyle chińskie nagłówki komend i opisy wykluczają z użycia niektóre funkcje, z powodu niezrozumienia. Odejmujemy za to 2 punkty.
Przyznana ilość punktów 2/4 pkt.
4. Tworzenie stopki
Wielu użytkowników ceni sobie możliwość stworzenia profesjonalnej stopki – podpisu swojej poczty. W Foxmailu znajdziemy prosty edytor graficzny pozwalający na łatwe zaprojektowanie sformatowanego podpisu z linkami i obrazkami jak i również możliwość przełączenia się w tryb HTML. Nie ma natomiast możliwości dołączenia pliku stopki.
Przyznana ilość punktów 3/4 pkt.
5. Ochrona przed spamem
Jak widać na poniższym obrazku, program posiada funkcje ochrony przed spamem, powinien zatem zapewnić automatyczne odfiltrowanie niechcianej poczty poprzez filtr antyspamowy oraz przy wykorzystaniu „blacklist-y” nadawców.
Niestety, w wyniku przeprowadzonego testu, nie zdołał on odfiltrować ani jednej z 356 wiadomości spamowych, co daje negatywny obraz działania wbudowanych mechanizmów. Być może pobiera aktualizacje jedynie z jakiejś lokalnej – chińskiej bazy antyspamowej, trudno powiedzieć. Faktem jest, że nie zapewnia żadnej ochrony antyspamowej.
Jedynym działający sposobem ochrony przed niechcianą pocztą jest tutaj prowadzenie czarnej listy nadawców, co działa poprawnie. Niestety nie mamy możliwości filtrowania całych domen a jedynie pojedyncze adresy nadawców, co znacznie upośledza wbudowany mechanizm.
Prowadzenie czarnej listy nie daje praktycznie żadnej ochrony antyspamowej, może być jedynie uzupełnieniem antyspamu, który w tym programie nie działa. Dodatkowo odejmujemy punkt za brak możliwości filtrowania całych domen, przyznając w tej fazie testu tylko jeden punkt.
Przyznana ilość punktów 1/8 pkt.
6. Zarządzanie kontaktami
Foxmail potrafi zaimportować kontakty z plików .csv oraz vCard. Przy imporcie kontaktów kreator daje nam możliwość wyboru pól, które z zaimportowanej listy chcemy przenieść do programu. Eksport kontaktów także nie powinien przysporzyć większych problemów nawet początkującemu użytkownikowi, możemy exportować zarówno do plików .csv jak i vCard.
Przydatną funkcją jest tworzenie grup kontaktów, do których możemy wysyłać hurtowo daną wiadomość. Program dobrze radzi sobie także z tą funkcjonalnością.
Przyznana ilość punktów 4/4 pkt.
7. Obsługa wiadomości
Okno tworzenia wiadomości w Foxmailu jest bardzo czytelne i miłe dla oka. Dodatkową zaletą na którą zwróciliśmy uwagę jest możliwość zrobienia zrzutu z ekranu właśnie z pozycji tworzenia maila – ciekawa funkcjonalność. Obsługa wiadomości nie budzi zastrzeżeń i mieści się w ramach standardu.
Przyznana ilość punktów 4/4 pkt.
8. Przekierowywanie poczty do odpowiednich folderów
Program dysponuje bardzo dobrym narzędziem filtrowania wiadomości, możemy go zastosować zarówno do wiadomości przychodzących jak i wychodzących. Warunków filtrowania jest kilkanaście, począwszy od tych najprostszych czyli adres nadawcy/odbiorcy, temat wiadomości, poprzez nazwę załącznika czy też treść wiadomości, kończąc na wielkości załącznika czy też czy jest to wiadomość oryginalna czy też kopia wśród wielu odbiorców. Filtr można też zastosować do już pobranych/wysłanych wiadomości, co jest wielkim plusem tego narzędzia. Należy również wspomnieć, że działania obejmujące filtrowaną wiadomość są bardzo szerokie, począwszy od przeniesienia do danego folderu, poprzez dodanie zadania czy też nadanie etykiety do wiadomości, jak również możemy ustawić automatyczną odpowiedź. W przeprowadzonym teście filtr sprawdził się w 100%, na dziesięć odebranych wiadomości obejmujących dany warunek filtr zadziałał do wszystkich.
Przyznana ilość punktów 3/4 pkt.
9. Wyszukiwanie informacji z bazy poczty odebranej
W programach pocztowych warto również zwrócić uwagę na możliwość wyszukiwania wiadomości. Program ten oferuje kilka warunków wyszukiwania, i jest to m.in.: nadawca, temat, treść, obecność załącznika do wiadomości czy też data kiedy mail został do nas wysłany. Wyszukiwanie, nawet to zaawansowane, jest bardzo przejrzyste i nie powinno sprawić żadnych problemów.
Przyznana ilość punktów 2/2 pkt.
10. Dodatkowe funkcjonalności
Na sam koniec warto wspomnieć o dodatkowych funkcjonalnościach, które występują w danym programie.
Kalendarz – bardzo prosty i funkcjonalny gadżet dla osób, które chcą planować swój czas w programie pocztowym, np. przy wysłaniu maila o spotkaniu z daną osobą możemy je od razu zaznaczyć w kalendarzu, a następnie ustawić przypomnienie o nim. Proste i ułatwiające życie.
Przypominanie pojawia się nam w prawym dolnym rogu lub na środku ekranu przy otwartym programie.
Czytnik RSS – czyli subskrypcja kanału RSS np. o najnowszych wiadomościach. Foxmail doskonale sobie z tym poradził. Kreator subskrypcji nie sprawił nam żadnych problemów. Po zakończeniu kreatora na bieżąco pojawiają nam się treści z danego kanału RSS. Minusem tej zakładki jest fakt, że polecane kanały są dla Chińczyków i to troszkę może psuć cały obraz świetnie działającej zakładki. Dodatkowym atutem jest fakt, że w każdym momencie mamy możliwość wyłączenia lub włączenia tych dodatkowych funkcjonalności.
Przyznana ilość punktów 2/4 pkt.
Zalety:
+ program automatycznie konfiguruje skrzynki,
+ możliwość trzech różnych interfejsów
+ przydatne dodatkowe funkcjonalności
Wady:
– instalacja w języku chińskim,
– brak domyślnej wersji polskojęzycznej, aby ją mieć należy zainstalować spolszczenie
– niedokładne tłumaczenie językowe, w pewnym stopniu utrudnia obsługę
-brak odporności na spam