Bierzemy pod lupę kolejny program do obsługi eMail. Test Thunderbird.
Testujemy programy pocztowe.Test programu Thundebird |
1. Instalacja programu
Instalacja programu odbywa się w języku polskim, jest ona bardzo prosta i nie powinna przysporzyć większych problemów. Program jest polskojęzyczny, co jest jego wielkim atutem.
Przyznana ilość punktów 2/2 pkt.
2. Konfiguracja parametrów skrzynek pocztowych
Tak jak w pozostałych programach, sprawdziliśmy automatyzację konfiguracji skrzynek pocztowych założonych na dwóch popularnych portalach (interia.pl oraz o2.pl) oraz na jednym z naszych serwerów.
Pierwszy test dotyczył skrzynki z interia.pl.
Konfiguracja konta pocztowego odbyła się automatycznie, program błyskawicznie poradził sobie z tym kontem. Kolejna konfiguracja dotyczyła konta na portalu o2, i to konto program automatycznie skonfigurował. Jak się okazało popularne krzynki mailowe nie sprawią problemów temu programowi.
Najtrudniejszym testem było poradzenie sobie z pocztą założoną na serwerze powiązaną z jedną z naszych domen. W tym przypadku program wymagał od nas podania ścieżek serwerów oraz portów, co jest w sumie standardem wśród programów pocztowych.
Thunderbird obsługuje protokół IMAP, który konfigurujemy zgodne z wytycznymi danego dostawcy skrzynki pocztowej.
Przyznana ilość punktów 3/4 pkt.
3. Wygląd i interfejs
Interfejs programu jest dość czytelny i intuicyjny, stonowane kolory nadają dość klasycznego wyglądu co może się podobać. Mamy również trzy możliwości zmiany układu interfejsu, co jest dodatkowym atutem programu.
Przyznana ilość punktów 4/4 pkt.
4. Tworzenie stopki
Tworzenie podpisu (stopki) jest możliwe w edytorze tekstowym, który pozwala używać kodu html (brak edytora graficznego). Istnieje również możliwość dodania podpisu sformatowanego w zewnętrznym pliku html.
Przyznana ilość punktów 2/4 pkt.
5. Ochrona przed spamem
Program posiada stosunkowo szeroko konfigurowalne mechanizmy antyspamowe, możemy wykluczyć z blokowania adresy z naszej książki adresowej jak i adresy, z których już nadeszła do nas wiadomość. Można wybrać rodzaj nagłówka, który aby odsiewanie spamów było skuteczne, powinien być obsługiwany przez nasz serwer pocztowy. Możemy także określić sposób, w jaki ma być potraktowana niechciana poczta.
Program współpracuje poprawnie z serwerem poczty w zakresie ochrony antyspamowej, przechwytując spam oznaczony uprzednio przez ten serwer. Niestety to jedyna metoda ochrony, Thunderbird sam z siebie nie potrafił rozpoznać spamu, do poczty niechcianej zaliczając jedynie wiadomości spamowe wychwycone przez serwer pocztowy. W związku z tym, na 356 wiadomości spamowych, przechwycił jedynie 48. Za skuteczność filtru antyspamowego dajemy 3 punkty.
Program oczywiście wspiera funkcjonalność czarnej listy, dając możliwość blokowania adresów pojedynczych nadawców jak i całych domen. Posiada też inne funkcjonalności, których nie obejmuje nasz test.
Przyznana ilość punktów 5/8 pkt.
6. Zarządzanie kontaktami
Thunderbird posiada prostą, ale funkcjonalną książkę adresową, gdzie możemy tworzy listy dystrybucyjne. Dzięki nim możemy wysyłać grupowo wiadomości do wyznaczonych adresatów.
Program potrafi zaimportować kontakty z plików .csv, .vcf, z plików tekstowych oraz z Outloka. Importowanie odbywa się w bardzo prosty sposób.
Eksportowanie kontaktów jest tylko możliwe do formatu .ldif, który można potem przekonwertować do formatu .csv. Możliwości importu i exportu można znacznie rozszerzyć za pomocą dostępnych w internecie wtyczek.
Przyznana ilość punktów 4/4 pkt.
7. Obsługa wiadomości
Okno tworzenia wiadomości jest bardzo proste, bez zbędnych fajerwerków. Na początku może się wydawać, że jest tu trochę ubogo, ale w normalnym użytkowaniu spokojnie wystarczy.
Program wysyła nam powiadomienie o wiadomości przychodzącej w prawym dolnym rogu pulpitu.
Przyznana ilość punktów 4/4 pkt.
8. Przekierowywanie poczty do odpowiednich folderów.
Program i w tym przypadku nie zawodzi, możliwości filtrowania są w nim dość dobrze rozbudowane. Mamy aż cztery opcje, kiedy dany filtr ma zostać uruchomiony, może to być automatycznie (przed lub po przeanalizowaniu wiadomości niechcianych) czy też ręcznie. Warunków filtrowania mamy kilkanaście, począwszy od tematu maila, nadawcy, wielkości maila aż do wieku maila w dniach. Warunków filtrowania może być kilka jednocześnie. Czynności, które mogą zostać wykonane po uruchomieniu filtra jest bardzo dużo, możemy przenieść, skopiować wiadomości, oznaczyć etykietą, usunąć z serwera a nawet zaznaczyć śledzenia danego wątku. Co więcej program oferuje dziennik filtrowania, który zapisuje działanie danych filtrów, a także możliwość zastosowania filtrów tylko w danych folderach. Mamy również możliwość tworzenia filtrów na podstawie danego maila, co zdecydowanie ułatwia pracę przy projektowaniu filtrów.
Podsumowaniem niech będzie fakt, że dość długo szukaliśmy jakichkolwiek wad filtrowania w tym programie, jednak nam się ich nie udało znaleźć. Wszystkie testowane wiadomości zostały idealnie oznaczone przez filtry. Thunderbird jest programem posiadającym zdecydowanie najszersze możliwości filtrowania wiadomości spośród testowanych programów.
Przyznana ilość punktów 4/4 pkt.
9. Wyszukiwanie informacji z bazy poczty odebranej.
Opcje wyszukiwania na „stronie głównej” programu ograniczają się do wpisania danej frazy, którą chcemy wyszukać.
Dopiero po wyszukaniu danego słowa możemy dalej filtrować wiadomości, celem uszczegółowienia wyników wyszukiwania. Program pozwala nam zdecydować czy wyszukiwana wiadomość została wysłana do nas czy od nas oraz czy zawiera załączniki.
Gdybyśmy jednak chcieli rozpocząć wyszukiwania bardziej zaawansowane, program dysponuje świetnym narzędziem do tego. Warunków wyszukiwania jest kilkanaście i jest to prawie lista kompletna, jednak nie ma możliwości wyszukiwania po rodzajach plików dołączonych do naszych wiadomości. Ogólnie rzecz ujmując program posiada dobrze rozbudowaną opcję wyszukiwania maili.
Przyznana ilość punktów 2/2 pkt.
10. Dodatkowe funkcjonalności
Na sam koniec warto wspomnieć o dodatkowych funkcjonalnościach, których w tym programie jest sporo. Pierwszy to kalendarz, bardzo czytelny, z wieloma przydatnymi funkcjami. Pomoże on nam na pewno zaplanować spotkania czy też zaznaczyć ważne wydarzenia.
Kolejna funkcjonalność to zakładka zadania. Jest ona w części powiązana z kalendarzem, ale w zasadzie stanowi odrębne narzędzie pozwalające zaplanować i przypominać o zadaniach.
Nowym narzędziem wśród programów pocztowych jest czat, który możemy podłączyć do różnych źródeł np. facebooka czy twittera.
Testowany program posiada również bardzo prosty czytnik kanałów RSS. Konfiguracja odbywa się przy pomocy jednego kliknięcia, a wiadomości z kanału prezentowane są w bardzo czytelny i dostępny sposób.
Funkcjonalność programu można rozszerzać poprzez pobieranie z internetu i instalację odpowiednich wtyczek, co bardzo uatrakcyjnia program.
Przyznana ilość punktów 4/4 pkt.
Zalety:
+ szybka instalacja w języku polskim,
+ polskojęzyczność,
+zaawansowane możliwości filtrowania wiadomości
+bardzo bogata funkcjonalność
+rozszerzanie funkcjonalności poprzez pluginy
Wady:
– niedostateczna filtracja spamu.
spam raczej powinien być wyłapywany przez serwer poczty, nie przez aplikację.
używam od wielu lat i nie mam w ogóle problemu ze spamem
puszcza spam pełnym korytem