Gry rodzinne: Platformówki cz. 1.

Platformówki dla rodziny. Przegląd gier dla dzieci i dorosłych w każdym wieku. Gry rodzinne singleplayer, w kooperacji i multiplayerze.

Gry od dawna cieszą się wielkim zainteresowaniem najmłodszych. Gdy przychodzi czas zabawy gramy w gry słowne, innym razem planszowe czy rozwiązujemy łamigłówki logiczne. Z myślą o dzieciach stworzono także sporo gier komputerowych, a wiele z nich oferuje już rozgrywkę multiplayer lub w kooperacji. Dzięki temu maluchy mogą współdziałać lub rywalizować z rodzicami, co sprawia im jeszcze większą frajdę. Każde zwycięstwo podnosi na duchu, a dzieci cieszą się wygraną jak nikt inny w świecie. Z pewnością zapamiętają świetnie spędzone chwile na bardzo długo. Ja do dziś pamiętam, jak grywałem z kolegą w Kaczora Donalda na komputerze Commodore 64.

Poniższy przegląd rodzinnych gier platformowych nie wyróżnia żadnej produkcji, a kolejność opisów jest całkowicie przypadkowa.

Super Mario Odyssey – platformówka tysiąca znajdziek.

Gra polecana jest dla osób w wieku 7+

            Czy jest jeszcze ktoś, kto nie zna wąsatego hydraulika? Oooo, Mario według najnowszych doniesień nie jest już hydraulikiem. Chyba doczekał się upragnionej emerytury, bo robi wszystko, tylko nie zajmuje się rurami. Gra w tenisa, piłkę, czy ściga się na torach rajdowych. Ostatnio znalazł wiele czasu na rekreację, ale prawda jest taka, że nie postarzał się ani o jeden rok. Minione lata były też dla niego bardzo pracowite. Ukazało się wiele tytułów z Mario w roli głównej, a jednym z nich jest Super Mario Odyssey wydane 27 października 2017 na platformę Nintendo Switch.

Akcja Odyssey toczy się również poza granicami Grzybowego Królestwa. Świat poza nim przypomina nasz, a przygoda rzuca nas na pustynne piaski, w głęboki las, czy też na ulice ruchliwej metropolii. Celem rozgrywki jest uratowanie Księżniczki Peach porwanej przez Bowsera.

Gra ma bardzo platformowy charakter, chociaż mapy są o wiele bardziej sandboksowe. Odyssey zmusza gracza do eksploracji i nagradza za włożony wysiłek. Fabuła została tylko lekko zarysowana, a zabawa opiera się w głównej mierze na zbieraniu znajdziek, pokonywaniu przeciwników, unikaniu pułapek i wykorzystaniu nowych zdolności oraz postaci w formie czapki, która otrzymała własną tożsamość i umiejętności. Poziomy zwykle wieńczy walką z silniejszym bossem.

Nintendo postarało się o wprowadzenie kilku nowych mechanik. Największą atrakcją są duże trójwymiarowe mapy i gra jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci z gier wideo. Rozgrywkę można toczyć w dwie osoby, gdzie pierwszą jest Mario, a druga przejmuje kontrolę nad jego czapką, Cappym. W Super Mario Odyssey, poza główną kampanią, czeka na graczy jeszcze bardzo wiele do odkrycia.

Nową przygodę byłego, wąsatego hydraulika stworzono w pełnym trójwymiarze i dodano trochę retro grania. Grafika jest kolorowa, a zbudowany świat prezentuje się bardzo przyzwoicie.

Kirby Star Allies – umiejętne nabywanie zdolności.

Kirby Star Allies polecana jest dla dorosłych i dzieci w wieku 7+

Nowa gra z serii Kirby stawia na platformowe zmagania w kooperacji aż do 4 graczy. Dołączenie do rozgrywki może odbywać się w locie, w każdym momencie toczonych zmagań. Dodatkowi gracze przejmują władzę nad postaciami i przeciwnikami, które główny bohater przekabacił na swoją stronę przy pomocy różowych serc, które zrzucił im wcześniej na głowy.

Kirby Star Allies wykorzystuje nowe mechaniki na korzyść gracza oraz zmusza do ich użycia przy rozwiązywaniu wielu środowiskowych łamigłówek. Jedną ze zdolności jest możliwość kopiowania umiejętności towarzyszy, która pozwala nam korzystać z nich we własnym zakresie. Co ciekawe, nawet gwiezdni sprzymierzeńcy w postaci SI potrafią czasem samodzielnie rozwiązać niektóre z zagadek, co może pomóc przejść dalej młodszym graczom.

Tu także zdobędziemy wiele znajdziek, pokonamy szereg przeszkód i łamigłówek, przeciwników w postaci bossów, odnajdziemy się w barwnym świecie w dwuwymiarowej grafice, gdzie niektóre elementy zostały zaprojektowane w trójwymiarze (czyli grze 2.5D). Ponadto możemy znaleźć wiele nowych DLC, które ukazywały się systematycznie od czasu wydania gry na konsole Nintendo Switch w dniu 16 marca 2018 roku.

Unravel One and Two – smutna opowieść i wielka przygoda.

Gry polecane są dla osób w wieku 7+

Obie części ukazały się na platformach: PC, XONE i PS4, natomiast Unravel Two 22 marca 2019 roku wyszedł także na Nintendo Switch.

Pierwsza odsłona zbudowana jest na magicznej, lecz smutnej historii, natomiast druga opowiada o wielkiej, ale niebezpiecznej przygodzie. W Unravel Two 7 poziomów można przechodzić zarówno samodzielnie, jak i w kooperacji, natomiast jedynka to propozycja dla samotnego gracza.

            Gry z serii Unravel zachwycają oprawą wizualną, grafiką otoczenia i doskonale odwzorowaną wodą. Tło dla produkcji stanowią skandynawskie krajobrazy, mechaniczne urządzenia, malutkie przejścia dostępne tylko dla niewielkich stworzeń, piękne lasy, czy brudne fabryki i płonące budynki. Historia opowiadana jest w małych scenkach zbudowanych na wspomnieniach głównych bohaterów, którymi są małe ludziki stworzone z włóczki.

            Posiadają one zdolność rozwijania i manipulowania włóczką, dzięki czemu przyczepiają się do gałęzi, zarzucają przynęty na ryby i otwierają niedostępne wcześniej przejścia. W platformowych zmaganiach huśtamy się na włóczce, wspinamy i rozwiązujemy zagadki środowiskowe. Musimy unikać zagrożenia w postaci wody, ognia oraz niektórych zwierząt, które chętnie rozszarpałyby naszą postać.

            W pierwszej odsłonie poruszamy się bohaterem o imieniu Yarny. Jest zbudowany z czerwonej włóczki i brakuje mu kompanii. Unravel Two pozwala nam na samodzielny wybór wyglądu postaci i większą immersję. W drugiej odsłonie zmagania platformowe zostały znacznie bardziej dopracowane. Tu gra w kooperacji czasem ułatwia przejście poziomu, ale wymaga dobrego zgrania z partnerem.

*Filmy z kanałów YouTube: Nintendo, Unravel Game, Electronic Arts*

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu