15. dodawanie efektów świetlnych

Manipulacje obrazem często wymagają dodania różnego rodzaju świateł. Gotowe wzory możemy pobrać z internetu lub zakupić w serwisach stockowych, możemy też stworzyć je sami. Będzie do tego potrzebny jedynie program Gimp, wraz z wbudowanymi filtrami.

Wszystkie opisane efekty znajdują się w menu Filtry, w grupie Światło i cień. Dwa z nich, czyli błysk soczewki i supernowa nie wymagają od nas żadnej zaawansowanej wiedzy, wystarczy w pojawiającym się oknie podglądu wybrać położenie źródła światła, a program sam obliczy resztę parametrów. W przypadku filtru supernowa możemy także zdecydować o kolorze gwiazdy, jej jasności (parametr promień), liczbie promieni i różnicy w ich kolorach (parametr losowa barwa).

 

Poradnik Gimp efekty świetlne. Krok po kroku. Poradnik Gimp efekty świetlne. Krok po kroku. Poradnik Gimp efekty świetlne. Krok po kroku. Poradnik Gimp efekty świetlne. Krok po kroku.

Bardziej zaawansowanym filtrem jest błysk gradientowy. Co prawda w zakładce wybór możemy zdecydować o szablonie dla naszego efektu, jednak wszystkie parametry, takie jak kierunek padania światła musimy ustawić sami (w zakładce ustawienia). Zajmuje to więcej czasu, ale daje lepszą kontrolę nad wynikiem pracy.

 

Poradnik Gimp efekty świetlne. Krok po kroku. Poradnik Gimp efekty świetlne. Krok po kroku.

Licząc od góry, pierwsze dwie opcje to położenie środka nakładanego przez nas efektu. Możemy je równie dobrze zmienić klikając na preferowany punkt na podglądzie obrazu. Kolejne trzy ustawienia odpowiadają za właściwości centralnej części rozbłysku (w tym przypadku gwiazdy). Natomiast dwie ostatnie aktywne pozycje pozwalają lepiej dopasować efekt do obrazu, dają one większe możliwości edycji, niż późniejsze przekształcanie warstwy.

Poradnik Gimp efekty świetlne. Krok po kroku. Poradnik Gimp efekty świetlne. Krok po kroku. Poradnik Gimp efekty świetlne. Krok po kroku.

Przy nakładaniu efektów świetlnych należy wziąć pod uwagę miejsce padania najjaśniejszego światła – to tam powinien znajdować się środek naszego efektu. Nie należy też przesadzać z filtrami, najlepiej jest je stosować tylko wtedy, gdy zdjęcie jest naprawdę mocno oświetlone. W razie potrzeby można też utworzyć efekt na nowej, pustej warstwie, a następnie zmniejszyć jego przezroczystość za pomocą parametru krycie.

Poradnik Gimp efekty świetlne. Krok po kroku.

Spis treści

 1. Omówienie interfejsu
 2. Praca z użyciem warstw
 3. Podstawowe zaznaczenia
 4. Zaawansowane sposoby na zaznaczanie obiektu
 5. Edycja kolorów
 6. Zniekształcenia obiektu
 7. Ustawienia gradientów
 8. Praca z tekstem
 9. Ustawienia pędzli
 10. Usuwanie niedoskonałości ze zdjęcia
 11. Tworzenie animacji gif
 12. Jak zapisać obraz z przezroczystym tłem?
 13. Rozmycia artystyczne
 14. Jak stworzyć efekt rozchodzenia się fal w wodzie
 15. Dodawanie efektów świetlnych
 16. Deformowanie zdjęcia
 17. Dodawanie mgły do obrazu, przy użyciu wbudowanych funkcji
 18. Nakładanie efektu farby olejnej na zdjęcie
 19. Sposoby na uwydatnienie krawędzi obiektu
 20. Tworzenie nieskomplikowanych fraktali

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu