Chyba każdemu użytkownikowi komputera zdarzyło się kiedyś przypadkowo usunąć jakiś cenny plik, który był bardzo potrzebny a jego nagła utrata niejednego prowadziła do białej gorączki. Mało kto jednak wie, że istnieje możliwość odzyskania utraconych w ten sposób danych. Co więcej, nie trzeba do tego celu powoływać grupy techników rodem z Kryminalnych zagadek CSI. Na rynku istnieje wiele lepszych lub gorszych, mniej lub bardziej intuicyjnych programów, które umożliwiają odzyskiwanie niedawno usuniętych plików. Dlaczego niedawno? Cóż, warto tutaj przytoczyć zasadę działania zapisu i kasacji plików na dysku twardym.
Nośnik tego typu przypomina wielkie archiwum z mnogą ilością identycznych szuflad, w których przechowywane są papierzyska. Dysk twardy podzielony jest na identycznej wielości sektory o wielkości zależnej od zastosowanego typu plików (512 bajtów dla FAT i 4 kilobajty dla NTFS). Każdy plik jest dzielony na części o rozmiarze odpowiadającym wielkości sektora, które kolejno umieszczane są w wolnych miejscach. W dużym uproszczeniu, podczas kasowania pliku sektory, w których dane były umieszczone nie są czyszczone, ale oznaczane jako możliwe do nadpisania. Dlatego taką niby-usuniętą zawartość można odzyskać pod warunkiem, że dane z jakiegokolwiek z sektorów nie zostały zastąpione, co powoduje brak spójności danych i uszkodzenie pliku, którego ewentualna próba odzyskania zostałaby podjęta.
Recuva (fonetycznie recover, ang. odzyskać) jest programem o bardzo prostej i intuicyjnej obsłudze. Przez proces automatycznej konfiguracji jesteśmy prowadzeni „za rączkę”. Narzędzie samo pyta o typ plików, których poszukujemy (obrazy, wideo, dokumenty), oraz miejsce, w którym ma ich szukać. Oczywiście można wszystko to zrobić ręcznie. Wtedy sami musimy podać docelową ścieżkę do przeskanowania, typ pliku, a nawet można sprecyzować jego nazwę.
Skanowanie standardowe nie trwa zbyt długo jeżeli przeszukujemy typowe miejsca jak Kosz czy Moje Dokumenty. Problem zaczyna się gdy nie wiemy gdzie powinniśmy zacząć szukać. Przeszukiwanie całych dysków może trwać długo, a nawet bardzo długo jeśli zdecydujemy się na opcję głębokiego skanowania. Mimo, że opcja ta dramatycznie zwiększa czas skanowania, to proporcjonalnie do tego poprawia również nasze szanse na odzyskanie utraconych danych, a przecież o to w tej zabawie chodzi. Oczywiście czas oczekiwania jest zależny od posiadanego przez nas sprzętu.
Po zakończonym skanowaniu w większości przypadków ukazane zostanie nam okno z pokaźną listą plików o mniej lub bardziej znajomo brzmiących nazwach. Niestety nie zawsze zawiera ona akurat tą, na której nam najbardziej zależy.
Znajdziemy tutaj podgląd… i w zasadzie to tyle z ważniejszych informacji. Dużo ciekawiej prezentuje się tryb zaawansowany, gdzie mamy dostęp do takich informacji jak: data ostatniej modyfikacji pliku, jego rozmiar, ścieżkę dostępu i stan. To właśnie stan jest najważniejszą z tych informacji bo mówi nam o tym, czy jesteśmy w stanie dany plik odzyskać.
Jeżeli operacja ta jest możliwa, to wystarczy zaznaczyć interesujące nas pliki i kliknąć [odzyskaj] . Usunięte dane błyskawicznie pojawią się w żądanym miejscu.
Pora na podsumowanie. Czy to działa? Cóż, nie w każdym przypadku. Recuva nie odzyska plików utraconych „kiedyśtam” bo po prostu nie do tego służy. Ma niestety też czasem problemy żeby znaleźć te dane, które zostały usunięte niedawno. Należy jednak mieć na uwadze to, że jest to jedynie darmowa wersja programu.
W większości przypadków jednak poprawnie wywiązuje się ze swoich zadań i przy odrobinie szczęścia istnieje spora szansa, że będzie w stanie oszczędzić nam bólu głowy. A spora szansa czasem zdecydowanie wystarcza.
Ocena 8/10
+ Przejrzysty i intuicyjny interfejs;
+Prosta obsługa;
+Szybkość działania;
+Rozmiar aplikacji;
+Program w wersji podstawowej jest darmowy;
-Nie zawsze udaje się odzyskać dane, nawet mimo szybkiej reakcji;
A ja znalazłem parę błędów merytorycznych. Autor myli sektory dysku twardego, które nie zależą od systemu plików z klastrami, które w tych systemach występują i obejmują jakąś grupę jednostek LBA. Same jednostki LBA nie zawsze są tożsame z sektorami. Kiedyś sektor dysku miał 512 B i był tożsamy z jednostką LBA, obecnie większość dysków ma sektory 4 kB, a więc odpowiadające 8 jednostkom LBA. Możemy więc sobie wyobrazić dysk twardy o sektorach 4 kB z systemem plików wykorzystującym klastry 4 jednostek LBA (2kB), a więc pół sektora fizycznego. Biorąc pod uwagę, że klastry zostały wymyślone po to, by systemy plików mogły operować jednostkami trochę większymi od sektora, takie rozwiązanie jest trochę bez sensu, ale teoretycznie jest możliwe.
Za tym idzie fakt, że system plików dzieli pliki na fragmenty o rozmiarze klastra, a nie sektora…ale z puentą tego akapitu się zgadzam – nadpisanie obszaru zawierającego choćby fragment skasowanego pliku powoduje jego nieodwracalne uszkodzenie. Między innymi dlatego nie powinno się instalować programów do odzyskiwania danych na dyskach, z których dane zostały utracone. W ogóle takich dysków nie powinno się używać.
Recuva faktycznie jest tak prosta, że nawet małpa mogłaby się nią posługiwać, ale nie lubię tego programu. Dwa razy spotkałem się z przypadkiem, kiedy recuva kazała klientowi sformatować dysk. To w moich oczach dyskwalifikuje ten program.
Super artyku, wszystko napisane przejrzyście i bez żadnych kujacych w oczy błędów, liczę na więcej takich artykułów 🙂
P.S jeszcze nie miałem okazji używać programu i mam nadzieję, że nie będę musiał. Pozdrawiam 🙂
Świetny artykuł, dzięki niemu odzyskałem pliki z pracy magisterskiej. Dziękuję autorowi!!!