Sprawdzamy wyszukiwarki

Sprawdzamy, które wyszukiwarki są najlepsze w Polsce, Brave, Bing, Google czy Duck Duck Go? Analizujemy bezpieczeństwo wyszukiwarek.

Wyszukiwarki zazwyczaj są naturalnym wyborem, w sensie to co zaproponuje przeglądarka od samego początku, będzie używane do samego końca (mojego lub jej). Warto jednak przemyśleć kilka razy taki wybór. Bo co jeżeli na przykład cenimy sobie prywatność wyszukiwania bardziej od szybkości znalezienia wyników? Każdy korzystający na co dzień z internetu wie, że po sprawdzeniu danego hasła, wkrótce pojawią się masowe reklamy właśnie z tym produktem. Zapraszamy!

Google

            Wyszukiwarki właściwie nie trzeba przedstawiać, 90% polskich komputerów korzysta właśnie z tej sprawdzonej wyszukiwarki. Używa swojego autorskiego systemu PageRank, polega on na tym, że wyszukuje w pierwszej kolejności hasła, które mają najlepsze oceny i najlepszą ilość odwiedzin. Jednocześnie jednak możliwe jest wykupienie pozycjonowania swojej własnej strony. Wyszukiwarka jest szybka, dokładna. Jej minusy to fakt, że czasami potrafi ocenzurować wynik, śledzi użytkownika no i oczywiście w pierwszej kolejności zobaczycie to co Google chce żebyście zobaczyli. Podobnie jest z wyszukiwarką YouTube, która działa na takich samych zasadach. Zbieranie „cookies” spowoduje, że reklamy będą dopasowane do wyników waszego wyszukiwania.  Nie mniej, dla większości użytkowników będzie to najlepsza wyszukiwarka z dużą ilością opcji dodatkowych.

Bing

            Bing jest źródłem internetowych memów już od dłuższego czasu, a ma to swoje podłoże w hasłach, które Bing wyszukuje. Jako wyszukiwarka korzysta z indeksowania stron, więc często otrzymacie zupełnie inne wyniki niż przy wpisywania danego hasła w Google.

            Bing jest projektem, który jest rozwijany od wielu lat przez firmę Microsoft. U swych początków nosił nazwę MSN search. Nieco później usługa Windows Live, która była sporym niewypałem i prawdopodobnie przyczyniła się do utraty klientów. Warto wspomnieć, że najważniejszym rynkiem tej wyszukiwarki pozostaje USA i to tam można się cieszyć w pełni jej dodatkami i rozszerzeniami. Jeżeli jednak korzystacie z Firefoxa lub nowej odsłony Internet Explorera to bing będzie dobrym pomysłem. Jest dedykowany właśnie do tych przeglądarek. Podobnie jak Google jest oskarżany o cenzurowanie sieci, chociaż jest to cenzura o wiele słabsza i np. zmiana regionu często skutkuje możliwością oglądania niedostępnej treści.

Duck Duck Go

            Kaczka Kacza idź to miła alternatywa względem poprzednich dwóch propozycji. Z racji skryptów śledzących a także wycieku danych użytkowników, Duck Duck Go zyskuje coraz bardziej na popularności. Wcześniej była znana głównie z wykorzystania w tzw. Dark Necie z racji, że jednak na prywatności zależy sporej grupie osób, możemy śmiało polecić ten wybór jako oczywisty. Przeglądarka jako swój główny minus ma średnią celność wyszukiwania. Trzeba dokładniej precyzować swoje intencje względem tego na co pozwala nam chociażby Google.

Brave

            Druga alternatywa równie dobra to wyszukiwarka Brave. Dokładnie od tej samej firmy czyli przeglądarki Brave, którą mieliście okazję już ocenić w innym naszym artykule. Co tu dużo mówić, prywatność, blokowanie ciasteczek, zwiększenie anonimowości wyszukiwań, współpraca z systemami TOR. Jedynym sporym minusem to celność wyszukiwań, musicie być bardzo precyzyjni by znaleźć to na czym wam zależy. Mi zdarzyło się używać na zmianę z Google, ale na pewno jest to wyszukiwarka godna sprawdzenia. Możliwość zarabiania krypto-waluty na oglądaniu reklam, dodatek Brave talk, który pozwala na szyfrowane rozmowy. Jeżeli używacie Brave jako przeglądarki będzie to bardzo naturalny wybór.

Podziel się wiedzą z innymi

odpowiedź na "Sprawdzamy wyszukiwarki"

Komentarz do postu