Telefon z aparatem, czy aparat z funkcją telefonowania? Przegląd smartfonów przeznaczonych specjalnie dla fotografów

Firmy tworzące smartfony koncentrują się dziś przede wszystkim na wielkości ekranu i wydajności zastosowanych podzespołów. Jednak istnieje też grupa telefonów w których główną rolę odgrywa aparat. Najczęściej są one większe i cięższe od „normalnych” smartfonów, dlatego poleca się je głównie osobom wykonującym duże ilości zdjęć.

Samsung Galaxy S4 Zoom

Smartfony dla fotografów. Przegląd dostępnych urządzeń.
Fot. Samsung

Ten model nie należy do najnowszych, ale mimo to jego aparat mieści się w czołówce sensorów stosowanych w smartfonach. Przypomina on połączenie Samsunga S4 z aparatem kompaktowym. Po wyjęciu z pudełka od razu rzuca się w oczy duży obiektyw, który może co prawda nieco utrudniać normalne korzystanie ze smartfona, ale wynagradza to 10-krotnym zoomem optycznym i dobrą jakością obrazu. Samsung Galaxy S4 Zoom obsługuje też karty pamięci do 64 GB, więc nie powinno nam zabraknąć miejsca na wykonane zdjęcia.

 

Samsung Galaxy K Zoom

Smartfony dla fotografów. Przegląd dostępnych urządzeń.
Fot. Samsung

Samsung Galaxy K Zoom to następca modelu S4 Zoom. Oprócz znakomitego aparatu oferuje on także wydajniejsze podzespoły – m. in. sześciordzeniowy procesor i 2 GB pamięci RAM. Producent dołącza do niego także specjalne fotograficzne oprogramowanie. Sama bryła telefonu została znacznie ulepszona względem poprzedniej wersji, obiektyw nie rzuca się aż tak bardzo w oczy, a wyświetlacz jest o 0,5 cala większy.

 

Nokia Lumia 1020

Smartfony dla fotografów. Przegląd dostępnych urządzeń.
Fot. Microsoft
Smartfony dla fotografów. Przegląd dostępnych urządzeń.
Fot. Microsoft

Aparaty w smartfonach z serii Lumia są uznawane za jedne z najlepszych, a ich kwintesencją jest sensor w telefonie Lumia 1020. Mimo zastosowania zaawansowanej optyki i 41 MPx matrycy wygląd tego smartfona nie różni się zbytnio od normalnych telefonów. Producent oferuje możliwość dokupienia specjalnego uchwytu, który można szybko zdjąć, gdy nie korzystamy ze smartfona jako naszego głównego aparatu. Decydując się na to urządzenie trzeba pamiętać, że pracuje ono pod kontrolą systemu Windows Phone, co nie każdemu może przypaść do gustu.

 

Na rynku telefonów z bogatymi funkcjami fotograficznymi są obecne też nowsze modele, z lepszymi podzespołami, jednak nie oferujące aż tak wysokiej rozdzielczości zdjęć, czy dużego zoomu optycznego. Dobrymi przykładami są tu Lumia 930 i 1520, a także HTC One M9. Wart rozważenia jest również niedawno zaprezentowany LG G4.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu