Mroźna i śmiercionośna zima w Frostpunk

Świat ogarnięty w wiecznej zimie, wielki generator, który jest źródłem ciepła, a Ty musisz pomóc mieszkańcom przetrwać w Frostpunk.

Świat ogarnęła wieczna zima. Temperatury są niewyobrażalnie niskie, jedynym źródłem ciepła są ogromne generatory, wokół których ludzi się osiedlają, lecz potrzebny jest ktoś, kto racjonalnie zarządzi mocno ograniczonymi zasobami, aby przetrwać nadchodzący ostateczny cios. To właśnie TY! zostałeś wybrany na naczelnika, aby przetrać najcięższe czasy w dziejach ludzkości.

Byle przetrwać mróz

Frostpunk od 11bit studios to symulator budowania miasta i zarządzania społeczeństwem. Przez całą rozgrywkę zmierzamy się z nieustającym kryzysem. Naszym głównym zmartwieniem jest ujemna temperatura, która z czasem coraz bardziej spada. Musimy zapewnić źródło ciepła mieszkańcom, poprzez zasilenie na początku naszego generatora węglem. Po mapie rozrzucone są początkowe ilości zasobów takich jak wspomniany węgiel, drewno i żelazo. Oprócz tego potrzebujemy surowej żywności, aby z niej przyrządzić gotowe racje żywnościowe. Najrzadszym surowcem są rdzenie parowe, które są potrzebne do przyszłych konstrukcji.

Zapewniamy schronienie naszym ludziom, wyżywiamy ich i posyłamy do pracy, dostępne jest drzewko księgi praw, gdzie decydujemy, którą ścieżką pójdziemy. Początkowo mamy dostęp do Adaptacji. Ustalamy w niej prawa, dzięki którym gra pozwala nam na więcej, lecz często musimy się liczyć z konsekwencjami. Przykładowo, posyłając dzieci do robót ciężkich, jest to dla nich zagrożenie, że mogą nawet zginąć. Dosypujemy trocin do zup, które emulują nasycenie, aby móc zmniejszyć ilość wydawanych posiłków, którego starczy na dłużej. Ludzie funkcjonują o określonych godzinach, cykl dnia i nocy, sprawia, że potrzebują czasu na sen, na czas wolny i oczywiście w wyznaczonych godzinach na pracę. Nowe prawo możemy wprowadzać co 18 godzin.

Na dolnym ekranie znajdziemy dwa paski, ukazujące niezadowolenie oraz nadzieję. Wysyłamy mieszkańców do prac 24-godzinnych, przedłużamy zmiany, wszystko aby przetrwać, zapominając o tym co inni o tym sądzą. Często gra sugeruje nam, aby zdobywać nadzieję lub stłumić niezadowolenie, ponieważ w innym razie nasza podróż może się zakończyć. Niekiedy wyskakują nam losowe sytuacje, wśród obywateli, gdzie mamy kilka opcji, aby podjąć decyzję, które są bardzo trudne, ponieważ znowu z każdą z nich liczymy się z konsekwencjami.

Burza coraz bliżej

W Frostpunk stworzonego przez studio 11 bit, zima nigdy się nie kończy.

Są trzy rodzaje mieszkańców, dzieci, które na samym początku pomogą nam zebrać początkowe surowce, robotnicy do kopalni węgla czy tartaków oraz inżynierowie, których możemy umieścić w Warsztacie w celu badać nad nowymi technologiami. Drzewko technologii, daje na możliwość ulepszenia generatora, zbadania dodatkowych źródeł ciepła czy ulepszenia budynków. Posiada cztery zakładki: Ogrzewanie, Eksploracja i Przemysł, Surowce oraz Żywność, Zdrowie i Domy, w których mamy dostępnych 5 stopni badań.

Warto jak najszybciej odblokować balon obserwacyjny, gdzie wyszkolimy grupę zwiadowców. Tym sposobem odblokowujemy dostęp do „mapy świata” i możemy wysyłać jednostki do odkrywania poszczególnych punktów. Znajdziemy na nich miedzy innymi surowce czy bardzo potrzebne rdzenie, lecz czasem także miejsca, aby mieć stały okresowy przychód danego surowca.

Dużo wspominam o rdzeniach, ale w sumie właściwie oprócz dodatkowych ulepszeń, dlaczego one są aż tak potrzebne? Otóż, możemy wytworzyć wielkie automatony, które pozwolą nam zastąpić mieszkańców, przy pracy w budynkach. Ograniczy to nam w ten sposób ilość przypadkowych wypadków przy pracy. Zrobimy wszystko byle przetrwać i uratować jak najwięcej osób, posuwając się do niecodziennych czynów, wszystko to dla ich dobra i naszego.

Udany City Builder

Aktualnie Frostpunk posiada cztery scenariusze: Nowy Dom, Arki, Uchodźcy, Upadek Winterhome. W każdym z nich mamy inny cel do zrealizowania, czego dowiecie się podczas rozgrywki. Wprowadzano także tryb sandboxowy, Tryb „Nieskończoność”. Tytuł zebrał bardzo pozytywne recenzje, grafika odzwierciedla mrok ogarnięty przez wyniszczającą zimę. Warto jednak dodać, że FPS-y uciekają w las, gdy będziemy już na bardzo późnym etapie przy ogromnym potężnym „mieście”, lecz nie ma co się dziwić przy takim rozmachu. Gra kosztuje 109,99zł, lecz w tym momencie trwa Letnie Wyprzedaż na Steam i jest na promocji za 54,99zł (-50%)!

Winter is here…

Wymagania sprzętowe.
WYMAGANIA MINIMALNE
Procesor: Core i5-3330 3.0GHz lub FX-8300.
Karta graficzna: GeForce 960 lub AMD Radeon R9 380.
Pamięć RAM: 8 GB.
WYMAGANIA ZALECANE
Procesor: Core i7-3770 3,4 GHz lub AMD Ryzen R5 1500X.
Karta graficzna: GeForce GTX 1060 3 GB lub Radeon RX 480 4 GB.
Pamięć RAM: 16 GB.

*Grafiki pochodzą z frostpunkgame.com

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu