Xbox czy PS? – Wybór konsoli – porównanie tytanów

Postaramy się znaleźć odpowiedź, jaka konsola najlepiej przyda się do gier. Przejrzymy aktualną ofertę rynku, porównamy parametry i zobaczymy ceny.

W Polsce rynek konsol nie cieszy się takim zainteresowaniem jak na zachodzie i w Ameryce, tym bardziej myśląc o konsoli mamy utrudniony zakup przez brak dobrego porównania. Dziś postanowiliśmy ułatwić to zadanie.

Specyfikacja.

Playstation 4 Pro jest wyposażony 8 rdzeniowy procesor „Jaguar” 2,1Ghz, w kartę graficzną firmy Radeon 4,20 Tflops, 8 GB pamięci RAM.


Jego konkurent Xbox one X z kolei cieszy się większą mocą układu graficznego – 6 Tflops, również 8 rdzeniowy procesor 2,3 Ghz, i większą pamięcią RAM bo aż 12 GB.

Co jednak z tego wynika? Xbox istotnie cieszy się lepszymi parametrami, w odniesieniu do rzeczywistości przy testowaniu gier uzyskaliśmy podobnie wyglądające obrazy. Również konfrontując to z materiałami dostępnymi na YT, różnice są minimalne i w obu przypadkach gra jest stabilna. Trzeba też mieć na uwadze, że obraz zależy przecież także od tego jaki macie telewizor. Konsole obsługujące 4k rozwiną skrzydła dopiero przy odpowiednim sprzęcie, a więc przy zakupie najnowszych wersji trzeba będzie także to uwzględnić.

W co zagramy na konsoli.

Wiecie już, że specyfikacja w tym wypadku ma znaczenie poboczne. W przypadku konsol równie istotne będą gry. Dla tych osób dla, których będzie to pierwsza konsola, objaśniamy. Obie firmy mają swoje wyjątkowe gry, tzw „exclusive”. Istnieją produkcje, w które zagracie tylko na PS i odwrotnie, tylko na Xbox. Na pewno więc doradzamy sprawdzić w co grają wasi znajomi, tak żeby później była możliwość zagrać razem z nimi.

Topowymi ekskluzywami na PS są: Horizon Zero Dawn, God Of War, The Las Of Us, Uncharted.

Xbox prezentuje się następująco: seria Halo, Forza Motorsport 5, Crackdown. Przy czym system konta Xbox, gwarantuje wam, że możecie zagrać w tytuły zarówno na waszym PC jak i konsoli, co może być według nas opcją bardziej oszczędną. Obie konsole mają również własne systemy wstecznej kompatybilności, to oznacza, że w większość tytułów, które mieliście na starych konsolach, odpalicie na nowych. To oczywiście jest argument na wymianę konsoli, na nową.

Peryferia.

No dobrze, zarówno specyfikacja jak i gry nie dostarczają koronnego argumentu. Postanowiliśmy więc pójść o krok dalej, i sprawdzić nieco inną technologie. Po pierwsze alternatywne sterowanie. Xbox jest wyposażony w system Kinect, który opiera się na sterowaniu głosem, gestami i całym ciałem. Okazuje się on bardzo intuicyjny i dostarcza świetnych wrażeń płynących z gry. Niestety im mniejsze pomieszczenie tym system jest bardziej zawodny. Przy testach potrafił zgubić gracza, a niektóre gry przez nasze gestykulacje są ogromnym zagrożeniem dla otoczenia, lamp, doniczek, zwierząt domowych (na szczęście nam udało się uniknąć ofiar).

PS obsługuje system PS Move, opiera się na kontrolerach i przypomina pilot. Dostarcza trochę mniej wrażeń i jego dużym minusem jest możliwość rozładowania go w trakcie zabawy, za to na pewno polecamy go do małych przestrzeni, tutaj było o wiele intuicyjnej i bezpieczniej. Do wszystkich argumentów dorzucamy także fakt, że Kinect jest droższy o kilkaset złotych.

Ostatnią istotną rzeczą jest VR, i tutaj PS wygrywa z Xboxem, po pierwsze posiada dedykowane google (PS VR) po drugie jest on o wiele tańszy niż jakikolwiek inny VR. Cena to około 800 zł w dniu pisania przez nas artykułu. Do Xboxa youtuberzy dopinają google w półce 2500 zł a działanie pozostawia niesmak (brak kontrolerów, w PS zamiast żyroskopów, działa przechwytywanie obrazu).

Cena i alternatywy.

Pora zatem na ostatni argument, koszta. Mówiąc o samej konsoli jest bardzo podobnie. Xbox one X to koszt około 2000 zł, jeśli chcemy rozszerzyć nasz nowy nabytek, to należy doliczyć jeszcze Kinecta – 500zł. PS wypada minimalnie lepiej. Konsola będzie wydatkiem 1900 zł a system PS move to 300 zł. Naturalnie możemy też pomyśleć o całych pakietach, które się będą bardziej opłacać.

W kwestii alternatyw one istnieją, jednak warto by było tutaj postawić kropkę. Są starsze modele, są modele mniejsze, mniej wydajne. Jednak polecimy je tylko w wypadku jeżeli konsola ma być prezentem lub jeśli dalej nie macie przekonania czy cała zabawa Wam się spodoba. Dobrym argumentem będzie tutaj cena, xbox one S będzie kosztował około 1000zł więc połowę nowego Xboxa X, w dodatku piszemy tutaj o wersji 1TB. W przypadku PS alternatywą będzie wersja Slim w przybliżeniu taka sama cenowo. Jednocześnie tak jak pisaliśmy – nie tracicie gier, które kupicie na starsze modele, gdyż zwyczajnie są kompatybilne.

Podsumowanie.

Jak widzicie kupno konsoli nigdy nie było trudniejsze. Opcji jest wiele, specyfikacja i ceny podobne. Nasza rada jest prosta, kupić to co mają wasi znajomi lub tą konsolę gdzie znajdziecie gry dla siebie samego. Pady w dłoń.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu