Recenzja mobilnej gry Kingdoms & Lords. Przeczytaj jak wygląda rozgrywka. Zobacz zalety i wady gry zanim w nią zagrasz.
Czasami lubię wziąć do rąk smartfon czy tablet i zagrać w coś innego. Coś co odbiega od przesyconych kategorii w sklepie Play. Taką propozycją może być dzisiejszy bohater recenzji. Jeśli lubiliście zagrać w produkcje typu Imperium Romanum, bądź SimCity, to ta pozycja również Was zainteresuje.
Rozgrywka
Na samym początku otrzymujemy drobny kawałek ziemi. Naszym zadaniem jest kupno kolejnych kawałków wyspy, stworzenie na nich miasta, które dzięki licznym budynkom zbrojnym, wyszkoli wojowników, walczących z wrogami na polach bitwy. Czas, w jakim się znajdujemy, nawiązuje do dawnych epok. Rozwijane menu czy sklep ma kształt zwoju papieru. W tym drugim kupujemy nowe wojsko, budowle, ogrodzenia oraz rośliny i pomniki. W trakcie rozgrywki musimy zbierać również surowce takie jak drewno, kamień, tkaniny oraz warzywa i owoce. Aby je zdobyć możemy ścinać rosnące już drzewa i stawiając kolejne budynki rolne oraz kopalnie i tkalnie. Nie wszystko dostępne jest od razu. Z rozwijalnego menu możemy wybrać listę z zadaniami do wykonania. Dostajemy za nie wynagrodzenie oraz nabijamy pasek poziomu. Im jest on wyższy, tym mamy dostęp do bardziej zaawansowanych budowli i wojsk oraz produkcji nowych upraw i większej liczby surowców budulcowych. W grze występuje także czas, który odlicza nam moment do zebrania wcześniej wspomnianych rzeczy czy ukończenia budowy, wzbogacony o graficzne przejście dzień-noc.
Sterowanie
W Kingdoms & Lords nie ma zbyt wielu opcji sterowania, głównie ze względu na tematykę aplikacji. Podczas walk, z paska pokazującego naszych wojowników wybieramy tych, którzy będą walczyć, a klikając na nich zadajemy ciosy. Wszystkie surowce oraz przyspieszenie budowy odbywa się poprzez kliknięcie ikonki nad budynkiem. Tak samo jest w przypadku ścinania drzew. Jeśli chcemy tego dokonać, klikamy na interesującą nas zieleninę. Domy i inne obiekty na naszych terenach możemy dowolnie przesuwać i obracać. W tym celu wybieramy opcję z menu zatytułowaną Move, po czym klikamy na obiekt i wtedy ukazują nam się opcje graficzne symbolizujące zatwierdzenie, rezygnację i obrót. Zmiana położenia odbywa się przez przytrzymanie i przesunięcie elementu w drugie miejsce, a następnie potwierdzenie decyzji.
Podsumowanie
Gra zdecydowanie przypadła mi do gustu, ze względu na nieprzesycony tego typu propozycjami rynek mobilny. W grze występują mikropłatności, jednak da się grać bez nich. Wymaga to jednak długiego czekania na wykonanie zadania. Oprócz dowolności co do ukształtowania naszego miasteczka, mamy także elementy walk co uprzyjemnia rozgrywkę, dlatego testowana dziś pozycja, w skali szkolnej, otrzymuje ode mnie solidną piątkę.
Zalety:
- Duża liczba budowli
- Walki urozmaicające rozgrywkę
- Dowolność w urządzaniu miasta
Wady:
- Mikropłatności
Platforma testowa: Android, 2GB RAM, CPU Snapdragon 616 1,50 GHz octa-core, GPU Adreno 405
* Grafiki pochodzą ze stron app4smart, softonic.com oraz sklepu Play