Nowe rozdanie konsol

Którą konsolę kupić? Porównujemy nowe konsole 2020. Playstation 5 czy XboX series X? Lepsza konsola do gier.

Od naszego ostatniego poradnika, mającego ułatwić wybór konsoli minęło już sporo czasu.

Sprawdzicie ten poradnik tutaj:

PlayStation 5

W listopadzie 2020 odbyła się premiera nowej konsoli Playstation 5. Nowa generacja konsol charakteryzuje się wysoką wydajnością, nowym interfejsem systemowym oraz nowym kontrolerem z adaptacyjnymi triggerami i haptyką, dodającą graczowi bodźców podczas zabawy. Tradycyjnie Sony zapewnia wsteczną kompatybilność z większością gier.

Xbox X

Równolegelwe z premierą PS5, w listopadzie 2020 miała miejsce również premiera nowej konsoli od Microsoft – Xbox X. Nowa konsola oferuje wyższą wydajność oraz wysoką kulturę pracy. Do kontrolera dodano nowy przycisk „Share” natomiast interfejs systemowy został poddany nieznacznemu liftingowi. Producent jak zwykle oferuje wsteczną kompatybilność gier.

Specyfikacja PS5 vs Xbox X:

Playstation 5Xbox X
Moc10,28 teraflopów12 teraflopów
Pamięć RAM16GB GDR616GB GDR6
ProcesorAMD RDNA 2AMD RDNA 2
GrafikaAMD RDNA 2AMD RDNA 2
Dysk825 GB1TB
Napęd4K UHD Blue Ray4K UHD Blue Ray
Rozdzielczość8K8K

Jak łatwo zauważyć na powyższej tabelce, różnice są tak na prawdę w szczegółach. Obie konsole 2020 są podobne do siebie, gdy rozmawiamy o „wnętrznościach”.

Peryferia i gry

            Dużą zmianą jest za to pad, które Sony stanowczo zrewolucjonizowało. Oprócz znanych już usprawnień nowe pady do PS mają mikrofon i unowocześnione trigery, oraz wibrację. Skutkuje to oddawaniem tego co jest na ekranie wprost na naszego pada. Ciężkie zadanie będzie skutkowało oporniejszym trigerem a drobne akcje odczujemy na naszych dłoniach.

            Ważnym detalem do decyzji o kupnie będzie stanowczo wybór gier. Xbox zagwarantuje nam kompatybilność nie tylko z poprzednią generacją tak jak ma to miejsce w PS ale pozwoli grać we wszystkie tytuły, które mamy już w bibliotece. Obie konsole mają swoje własne exlusivy,

Nowe konsole 2020: Playstation 5 oraz Xbox series X

Cena i Ocena

            Końcowa ocena należy do was. Pojedynek tych konsol już dawno pozostaje bez decydującego rozstrzygnięcia. Ma on zarówno zwolenników po stronie Microsoftu jak i po stronie Sony jednak nie bez znaczenia są tutaj także poprzednie preferencje. Jeżeli macie już bibliotekę gier w Microsoft Store to pewnie wybierzecie xboxa. Pamiętajcie jednak, że czego byście nie wybrali, oprócz nowej konsoli musicie też kupić nowy telewizor. Nie masz szans cieszyć się pełną mocą konsol bez dobrego telewizora, który wyświetli to co te konsole potrafią.

            Cenowo wychodzi podobnie, to około 2300zł za topową linię a drugie tyle wydacie pewnie na porządny telewizor, o ile go nie macie. Do tego trzeba liczyć ewentualną rozbudowę dysku i oczywiście same gry, które są średnio droższe niż na PC. Być może warto przemyśleć tańsze wersje ale nieco biedniejsze, albo poprzednią generacje, które na pewno teraz potanieją, a dadzą możliwość stworzenia wstępnej biblioteki gier, w które będziecie grać w przyszłości.

            Co wybieracie? Xbox? PS? Czy może PC master race?

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu