Monitoring PC-ta niezbędny przy podkręcaniu.

Podczas podkręcania komputera niezbędna jest uprzednia analiza a następnie monitoring PC-ta pod kątem różnych parametrów. Pokazujemy jak to robić.

Monitoring wykorzystania podzespołów oraz ich temperatur powinien być bardzo istotną kwestią dla każdego gracza. Pozwala on nie tylko na sprawdzenie, w których miejscach komputer niedomaga ale również na zbadanie skuteczności stosowanego chłodzenia.

Pomoże w tym Riva Tuner Statistics Server, który można zainstalować zarówno jako osobną aplikację, oraz w pakiecie wraz z programem MSI Afterburner (link do pobrania pod artykułem). Polecam drugie podejście, gdyż program ten posiada wiele przydatnych opcji, a zarazem konfiguracja samego RTSS jest o wiele prostsza.

Przy instalacji należy upewnić się, że zaznaczona zostanie opcja instalacji Riva Tuner Statistic Server.

 

monitoring pc

 

Po uruchomieniu programu przywitani zostajemy głównym ekranem. Konfiguracji wyświetlania statystyk dokonujemy poprzez przyciśnięciu [SETTINGS] w prawym dolnym rogu.

Interesuje nas zakładka [MONITORING]. To w niej dokonujemy wyboru danych, które chcemy mieć na podglądzie w grze.

monitoring pc

Jako wybór polecam:

  • liczbę klatek na sekundę;
  • temperaturę GPU;
  • zużycie GPU;
  • zużycie pamięci (dotyczy to pamięci karty graficznej);
  • zużycie każdego rdzenia CPU;
  • temperaturę każdego rdzenia CPU;
  • zużycie pamięci RAM;

Aby zatwierdzić interesujący nas wybór klikamy [Pokaż na OSD]. Potwierdzenie pokaże  się na liście powyżej, z której wybieraliśmy konkretne pozycje.

monitoring pc

Po uruchomieniu gry powinniśmy mieć wyświetlone w lewym górnym rogu statystyki zorganizowane w tym stylu. Bardzo przydatna opcja dla kogoś, kto lubi mieć kontrolę nad swoim komputerem.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu