Popularność „szachów” wzrasta

Firmy takie jak Valve czy Riot, wypuszczają własne wersje popularnej modyfikacji gry w szachy – Auto Chess. Która z nich okaże się najlepsza?

Niedawno pisaliśmy o modyfikacji do gry Dota 2, a mianowicie Auto Chess. W szybki tempie zyskała popularność i zdobyła dużą grupę graczy. Szybko doczekaliśmy się odsłony gry w pełnoprawnej wersji. Znamy już podobną historię chociażby z powstania MOBy League of Legends czy Dota 2, gdzie początkowo był to fanowski tryb do Warcrafta. Aktualnie doczekaliśmy się już trzech odsłon gier „szachowych”, a mianowicie osobny pełnoprawny tytuł Auto Chess od rdzennych twórców modyfikacji. Dota Underlords od Valve oraz Teamfight Tactics od Riot.

Dota Underlords

Pionami w grze są znane postacie z popularnym modzie jak i samej gry Dota 2. Synergie są praktycznie takie same, jakie występowały w modyfikacji. Nie łączymy już przedmiotów, lecz mamy wybór spersonalizowanego przedmiotu, im dalej zajdziemy, tym wyższy poziom jak i jakość przedmiotu. W postaciach możemy umieścić tylko jeden przedmiot. Oprócz tego, możemy także, wylosować zdolność pasywną, która nakłada działanie na wybrany rodzaj pionów.

Produkcja promowana jest Władcami Podziemi. Znajdujemy się w Białej Iglicy, gdzie rządziła szanowana Mamuśka Eeb, lecz „sprzątnęli ją tydzień temu”, więc ktoś musi zająć jej miejsce. W tym momencie pojawiają się Władcy Podziemi: Enno, Anessix, Jull, Hobgen, gdzie każdy z nich chce zająć miejsce Mamuśki Eeb. Na ten moment jest to tylko zapowiedź, więcej dowiemy się prawdopodobnie podczas premiery.  Aktualnie w wczesnym dostępie od firmy Valve. Dostępna jest gotowa wersja Beta do gry zarówno mobilnie jak i na PC.

Auto Chess

Tytuł od rdzennych pomysłodawców modyfikacji do Doty czyli Drodo Studio jest dostępny na telefony. Planowana jest premiera w sklepie Epic Games na wersję PC. Znajdziemy tutaj całkowicie inne postacie, wręcz powiedziałbym „słodkie” jak i cała otoczka graficzna (zdolności są jednak bardzo podobne do tych z gry Valve, więc możemy dostrzec podobieństwo). Zachowana została złożona synergia przedmiotów, gdzie możemy ich kilka założyć na jedną postać. Rozgrywki potrafią trwać bardzo długo, jeżeli utrzymujemy wysoką pozycję, gdzie przy grze na telefonie może być problematyczne. Zapowiedziano turniej Auto Chess Invitational, gdzie łączna pula wynosi milion dolarów, brzmi zachęcająco.

Teamfight Tactics

Wielkim zaskoczeniem było ujawnienie swojej wersji „szachów” od Riot Games. Początkowo jedynie na serwerach testowych PBE, lecz już jest dostępna na oficjalnych serwerach, na kontach League of Legends na PC. Plansza oparta na hexagonach. Pionami są oczywiście postacie z gry League of Legends. Rozgrywka trwa krócej, ponieważ im dłużej trwa, tym więcej gracze otrzymują obrażeń od przeciwnika. Przedmioty wypadają losowo i możesz je łączyć. Na początku i co pewną rundę, wszyscy gracze są teleportowani w jedno miejsce, gdzie na środku pojawiają się krążący bohaterowie. Jedne z nich możemy zabrać ze sobą na planszę, niekiedy posiadają także w sobie przedmiot. Według mnie jest to najmniej interesujący tytuł, ale dzięki dużej ilości graczy w League of Legends, możliwe jest poszerzenie zainteresowania „nowym gatunkiem”

*Grafiki pochodzą z zizouqi.com, leagueoflegends.com, underlords.com

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu